B-37 to wyjątkowy znak. Dostaniesz mandat co drugi dzień

Posłuchaj artykułu (ładuję...)
Znak B-37 mówi o zakazie postoju. Tyle że raz obowiązuje, a raz nie. Tak, tablica jest wyjątkowa, a może nawet dziwna. Jej znaczenie kierujący powinni jednak poznać. W przeciwnym razie... odbiorą samochód z parkingu depozytowego.

O znakach zakazujących zatrzymywania czy postoju pisaliśmy już wielokrotnie. Materiały takie znajdziesz m.in. w serwisie Gazeta.pl. Co jednak z tablicą B-37? Na początek warto przytoczyć jej oficjalną definicję. Warunkuje ona zakaz postoju w dni nieparzyste. I choć na pierwszy rzut oka, tak określona zasada drogowa może brzmieć nieco dziwnie, ma uzasadnienie w prawdziwym życiu.

Zobacz wideo Kierowca Audi Q7 pędził 215 km/h drogą ekspresową

Znak B-37. 4 najważniejsze fakty o nim

Jaką konkretnie informację przekazuje kierowcy znak B-37? Ten musi pamiętać o czterech rzeczach.

  1. Po pierwsze znak B-37 dotyczy zakazu postoju. Według definicji postój jest unieruchomieniem niewynikającym z warunków ruchu, które trwa dłużej niż minutę. Czyli za tablicą kierujący może zatrzymać pojazd na maksymalnie 60 sekund. Wykorzysta ten czas chociażby na wysadzenie pasażera czy wyjęcie walizek z bagażnika.
  2. Po drugie zakaz postoju, o którym wspominamy powyżej, dotyczy nieparzystych dni miesiąca. W przypadku dni parzystych znak nie ma żadnego zastosowania. Zupełnie jakby nie był ustawiony przy drodze.
  3. Po trzecie drogowcy mogą stosować też znak B-38 "Zakaz postoju w dni parzyste". W jego przypadku parkowanie pojazdu jest niemożliwe w parzyste dni miesiąca.
  4. Po czwarte znaki B-37 i B-38 nie dotyczą też tych kierowców, którzy chcą przestawić pojazd w nieparzysty lub parzysty dzień miesiąca na druga stronę ulicy. Zakaz nie obowiązuje zatem w godz. 21:00-24:00.

Kiedy znak B-37 nie obowiązuje? I czemu jest w ogóle stawiany?

Czemu dzień miesiąca może mieć znaczenie? Znaki B-37 i B-38 umieszcza się w miejscach, w których np. co drugi dzień pojawia się dostawa towaru, ewentualnie śmieciarka. Chodzi o ułatwienie ruchu tym pojazdom i sprawienie, że zaparkowane auta nie będą blokować im dostępu do drogi. Wyjątek dotyczący stosowania się do znaków B-37 i B-38 jest głównie jeden. Mowa o samochodach kierowanych przez osobę niepełnosprawną o obniżonej sprawności ruchowej lub przewożących takiego inwalidę – pod warunkiem, że są oznaczone właściwą kartą parkingową.

Mandat za znak B-37 to wstęp do konsekwencji

Zaparkowanie samochodu za znakiem B-37 lub B-38 w niewłaściwy dzień miesiąca oznacza popełnienie wykroczenia. Mandat w takim przypadku wynosi 100 zł. Do konta kierującego dopisany zostanie też 1 punkt karny. W skrajnym przypadku pojazd może być też odholowany na parking depozytowy. A wtedy poza mandatem, właściciel auta będzie musiał opłacić też koszt holowania czy przechowywania na parkingu policyjnym.

Więcej o:

Komentarze (2)

B-37 to wyjątkowy znak. Dostaniesz mandat co drugi dzień

torgowski7
3 lata temu
Chyba nagłupsze znaki z możliwych. Jakaś pozostałość która się nijak ma do dzisiajszych czasów, a wprowadza sporo zamieszania. Możesz parkować we wtorek, ale już nie środę czy piątek.
Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).