Hyundai - Historia - Modele

Hyundai - Historia - Modele

Hyundai - azjatycki gigant motoryzacyjny

Hyundai Motor Company to południowokoreański koncern motoryzacyjny, który powstał w 1967 r. W porównaniu do globalnych potentatów jest bardzo młody. Hyundai należy do grupy Hyundai Motor Group, która pod swoimi skrzydłami ma również Kia Motors, też południowokoreańskiego producenta samochodów.

Mimo, że Hyundai powstał w 1967 r. to jego początki sięgają roku 1947. Wówczas Chung Ju-yung założył Hyundai Engineering and Construction, które z czasem przerodziło się w Hyundai Group. W 1967 r. firma postanowiła produkować samochody.

Hyundai zdobywa światowy rynek

Pierwszy samochód osobowy pod marką Hyundai opuścił fabrykę w 1968 r. Nie było to jednak nic szczególnego, a jedynie klon Forda Cortina, powstały w ramach umowy licencyjnej. Jedyne, co zmieniono to początek nazwy, z Ford na Hyundai.

Dopiero w 1974 r. Hyundai mógł się pochwalić pierwszym samodzielnie stworzonym samochodem. Był to Pony, produkowany od 1975 do 1994 roku doczekał się czterech generacji. Jego następca, Hyundai Accent, znany już jest w Polsce.

Pod koniec XX wieku Hyundai przejął pakiet większościowy Kia Motors. Tak powstał koncern Hyundai Kia Automotive Group, który miał siedzibę w Seulu.

Hyundai Motor Europe za 55 mln euro wybudował w 2003 r. centrum biurowe oraz centrum badawczo-rozwojowe w Niemczech. Rok później ruszyła budowa pierwszej europejskiej fabryki na Słowacji. Kolejna budowa ruszyła w Czechach w 2007 r. Rok wcześniej w Niemczech otworzono Europejskie Centrum Designu Hyundaia.

Obecnie Hyundai produkuje takie modele jak Getz, i10, i20, i30 czy i40.

Hyundai Coupe i Genesis - innowacyjne modele producenta

Jednym z ciekawszych modeli koncernu był Hyundai Coupe. Jak sama nazwa wskazuje było to kompaktowe coupe, które Hyundai produkował od 1996 r. W Ameryce Północnej, Australii, Nowej Zelandii, Południowej Arfyce i Austrii ten model był sprzedawany pod nazwą Hyundai Tiburon.

Powstały dwie generacje tego samochodu, a produkcja drugiej zakończyła się w 2008 r. Obecnie Hyundai przymierza się do wskrzeszenia tego modelu, chociaż za jego pseudo następcę można uznać Velostera.

Innym ciekawym modelem, który ma w ofercie Hyundai jest Genesis. To samochód osobowy klasy średniej-wyższej (segment E) produkowany od 2008 r. Druga generacja jest z nami od 2013 r. Pod maską tych samochodów zagościły silniki V6 o mocach od

257 do 315 KM. Była też 425-konny V8. W 2016 r. Hyundai wydzielił osobną markę Genesis i sprzedaje wspomniany samochód jako Genesis G80.

Przegladaj modele:

Hyundai elantra
Hyundai i40
Hyundai Nexo FCV
Hyundai i30 N
Hyundai Tucson


samochody sportowe samochody miejskie

hyundai

Więcej o:

hyundai