W przewozach osób będzie bezpieczniej? Tak, jeśli wejdą te przepisy

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym przewiduje weryfikację kierowców świadczących usługi przewozu osób na aplikację. Najpierw musi zostać przyjęte przez rządzących.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Co jakiś czas się słyszy o tym, że korzystanie z usług przewozu osób przez aplikacje różnie się kończy. Molestowanie, oszustwa czy inne tego typu zdarzenia przyćmiewają zalety korzystania z tego typu udogodnień. Zdarza się nawet tak, że po odbiór pasażerów przyjeżdża ktoś zupełnie inny niż widnieje w aplikacji.

Zobacz wideo [ZAWIERA MODUŁ SPONSOROWANY] Studio Biznes odc. 144

I właśnie z tym ostatnim chcą walczyć rządzący. Chcą podnieść poziom bezpieczeństwa.

Według nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, teraz każdy operator, który świadczy usługi przewozu osób zamawianych przez aplikację będzie musiał weryfikować kierowcę, który chce dla nich jeździć, i to jeszcze przed wykonaniem pierwszego kursu.

Osoba, która chce prowadzić pojazd świadczący takie usługi będzie musiała najpierw stawić się w siedzibie firmy. Przed rozpoczęciem współpracy i przed pierwszym kursem. Taka osoba będzie musiała zostawić swoje zdjęcie, przedstawić do wglądu prawo jazdy oraz dokument o niekaralności. Jeśli przyszły pracownik ma polskie prawo jazdy, wtedy firma ma za zadanie sprawdzenia do w rejestrze Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

Co więcej firma będzie musiała przetwarzać dane kierowcy przez pięć lat od zakończenia współpracy (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym kierowca rozstał się z firmą).

Przedsiębiorcy, którzy nie będą przestrzegać nowych wytycznych będą mogli być ukarani karą do miliona złotych.

Jednak na razie nowelizacja trafiła do Sejmu. Jeśli przejdzie przez wszystkie szczeble ustawodawstwa wtedy to, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.