Tata Tiago.ev, czyli elektryk na polską kieszeń, jednak nie dla Polaków

Tata zaprezentowała właśnie nowego miejskiego elektryka o nazwie Tiago.ev. Wycenione na nieco ponad 50 tysięcy złotych autko będzie oferowane jedynie w Indiach.

Zgrabny samochodzik mierzy niecałe 377 cm długości, 168 cm szerokości oraz 154 wysokości, a rozstaw osi to 240 cm, co powinno zapewnić wystarczającą ilość miejsca dla czterech osób. Oczywiście, nie ma tutaj mowy o żadnych luksusach, jednak już w standardzie otrzymujemy automatyczną klimatyzację, zestaw poduszek powietrznych oraz tempomat.

Warto wspomnieć, że Tiago.ev we wszystkich wersjach będzie skonfigurowana z aplikacją ZConnect. Dzięki niej kierowca będzie mógł korzystać z aż 45 różnych funkcji m.in. zdalnego włączania i wyłączania klimatyzacji z możliwością ustawienia jej temperatury, śledzenia lokalizacji samochodu, zdalnej diagnostyki stanu pojazdu czy też sprawdzenia poziomu naładowania akumulatora.

Opcją pozostanie złożony z 8 głośników zestaw audio od firmy Harman, który współpracuje z systemem infotainment. Tez z kolei oferuje możliwość połączenia z Android Auto, czy też Apple CarPlay.

W kwestii silników dostępne są dwa warianty. Bazowy o mocy 61 KM i 110 Nm momentu obrotowego zasilany jest przy pomocy akumulatora o pojemności 19.2 kWh. Ma to pozwolić na spokojne pokonanie dystansu 240 km. Drugim jest jednostka o mocy 75 KM i 114 Nm momentu obrotowego. W tym przypadku pojemność baterii wynosi już 24 kWh, co przekłada się na maksymalny zasięg 315 km.

Dodatkowo dostępne są dwa typy ładowarek o mocy 3,3 kW oraz 7,2 kW. W przypadku tej drugiej 30-minutowe ładowanie większego akumulatora pozwoli na zwiększenie zasięgu o 35 km, a pełne załadowanie (od poziomu 10 proc. do 100 proc.) zabierze 3 godz. i 36 min.

Zobacz wideo

Jak wskazuje charakter pojazdu, Tata Tiago.ev nie jest demonem prędkości. Słabsza jednostka pozwoli na sprint do 60 km/h (!) w 6,2 sek. W przypadku 75-konnego motoru będzie to 5,7 sek. Producent nie zdradza jednak prędkości maksymalnej. Najwidoczniej jest ona na tyle wysoka, że sprosta wymaganiom indyjskich klientów.

Pojazd trafi do sprzedaży w styczniu 2023 roku. Pojazd oferowany będzie jednak jedynie w Indiach. O eksporcie na inne rynki nie ma jeszcze mowy. Ceny Taty Tiago.ev w przeliczeniu na złotówki rozpoczynają się od poziomu niecałych 52 tysięcy za bazową wersję, a za dobrze doposażony egzemplarz z wariantu XZ+Tech LUX trzeba będzie przeznaczyć ok. 72 tysięcy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.