Lubimy, kiedy po wejściu do naszego pojazdu czuć przyjemny zapach. Choć dla każdego będzie on inny, to jednak w większości aut znajdziemy odświeżacze powietrza w przeróżnej postaci - zawieszek na lusterko, woreczków, nakładek na kratki wentylacyjne. Kreatywność producentów nie zna granic, a takie zapachy, nie wiedzieć czemu, kierowcy traktują często jako ozdobę.
Więcej porad dla kierowców znajdziesz na stronie Gazeta.pl
Przyjemny zapach wewnątrz samochodu może przywoływać na myśl czystość, ale paradoksalnie, bardzo często jego funkcją jest przykrycie nieprzyjemnych zapachów, które powstają w wyniku palenia tytoniu czy nieutrzymywania czystości.
Producenci pachnideł samochodowych nie mają obowiązku informować kupujących o składzie. Ciężko więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie substancje znajdują się w konkretnym odświeżaczu. Wiadomo natomiast, że są one wykonane głównie z lotnych związków organicznych (LZO), czyli syntetycznych substancji chemicznych, które są zdolne do unoszenia w powietrzu.
Szkodliwe substancje w odświeżaczach powietrza
Przeprowadzono wiele badań pod kątem składników środków czystości, kosmetyków i odświeżaczy powietrza. Komisja Europejska ds. zdrowia przeprowadziła badanie analizujące skład 74 odświeżaczy powietrza już w 2005 roku. Pomimo wykrycia obecności wielu szkodliwych substancji w niemal wszystkich produktach, producenci wciąż nie muszą informować o składzie odświeżaczy. Jakie substancje wykryto w badaniu?
Raport z badania możecie zobaczyć tutaj.
Wybierając zapach samochodowy w sklepie, nie dowiesz się o składzie z opakowania. Producenci i dostawcy niektórych produktów muszą jednak przygotować kartę produktu według ściśle określonego wzoru, na której wymienione zostaną wszystkie substancje chemiczne wykorzystane do produkcji. Wiele takich kart można znaleźć w internecie. Znajdziemy w nich również informacje o zagrożeniach związanych z poszczególnymi składnikami.
Na kartach większość zapachów do samochodu znajdziemy informacje o tym, że produkt:
Dodatkowo przy poszczególnych składnikach widnieją informacji o szkodliwości danych substancji przy wdychaniu czy kontakcie ze skórą.
Choć mogą zawierać trujące i szkodliwe substancje, to ich zawartość jest niewielka. Ciężko raczej w tym przypadku mówić o ostrych zatruciach, choć wiele osób skarży się na mdłości i bóle głowy spowodowane silnymi zapachami wewnątrz auta. Warto jednak pamiętać, że kabina samochodu jest niewielkich rozmiarów, więc substancje pochodzące z odświeżacza są w stanie szybko wypełnić całą jej objętość. Co więcej, część z nas spędza w samochodzie dużo czasu, a więc jest bardziej narażona na oddziaływanie tych związków.
Przede wszystkim odpowiednie dbanie o czystość wewnątrz pojazdu. Zapachy samochodowe są często stosowane po to, aby ukryć nieprzyjemny zapach. Lepiej więc jest pozbyć się jego źródła. Lepszą alternatywą będą także zapachy samochodowe, które wykorzystują naturalne olejki eteryczne.