Próg zwalniający dla pieszych. Ewenement na skalę światową we Wrześni

Na jednym z osiedli we Wrześni administracja postanowiła zamontować próg zwalniający. W tej informacji nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że spowalniacz znajduje się na przejściu dla pieszych.

Lokalny portal września.info.pl zaprezentował nietypowy pomysł zarządcy terenu na zwiększenie bezpieczeństwa na osiedlowych drogach przy ul. Słowackiego. Na jednym z przejść dla pieszych pojawił się próg zwalniający dla pieszych.

Więcej ciekawostek z polskich dróg znajdziesz na stronie Gazeta.pl

W zamyśle spowalniacz miał utemperować jazdę rowerzystów oraz osób poruszających się na hulajnogach. W praktyce próg zwalniający przeszkadza w poruszaniu się osobom niepełnosprawnym oraz pieszym z wózkiem dziecięcym, praktycznie nie spełniając zakładanej roli.

Tematem zainteresował się portal brd24.pl, który dotarł do zarządcy osiedla. Właściciel firmy poinformował dziennikarzy, że próg został zamontowany na wniosek mieszkańca – starszego pana, który faktycznie zwracał uwagę, że osoby na rowerach lub hulajnogach wjeżdżały na to przejście bez rozglądania się na boki i powodowały niebezpieczne sytuacje.

Zarządca skonsultował sprawę z firmą drogową, która poleciła montaż progu zwalniającego w tym miejscu. W rozmowie z dziennikarzami zarządca stwierdził, że jeśli rozwiązanie przeszkadza ludziom, to na wniosek mieszkańców może zostać zdemontowane.

Z rozmowy wynika również, że na terenie całego osiedla panuje strefa zamieszkania. W związku z tym piesi, w tym dzieci na rowerach i hulajnogach mogą się poruszać całą szerokością drogi, a samochody muszą ustępować pierwszeństwa. Przejście dla pieszych, a tym bardziej próg zwalniający nie jest konieczny w tym miejscu.

Zobacz wideo

Zarządca osiedla próbował w różny sposób dyscyplinować kierowców i pieszych, ale dużym problemem było parkowanie samochodów w tym miejscu, przez co ludzie idący w kierunku głównej ulicy położonej przy osiedlu wychodzili na osiedlową drogę zza pojazdów.

Praktycy organizujący ruch i przestrzeń miejską znają lepsze rozwiązania, które ułatwiłyby życie pieszym bez stosowania dodatkowych ograniczeń. Wystarczy, żeby w takim miejscu zamontować donicę z kwiatami lub dwa słupki, a mieszkańców osiedla wyczulić na zasady ruchu drogowego panujące w strefie zamieszkania.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.