Zmieni się wzór prawa jazdy. Nowe będzie musiał mieć każdy, nawet ten, kto ma bezterminowe

Wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę - bez względu na to, czy ma prawo jazdy wydane na 15 lat, czy bezterminowo.

Co prawda w Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy, ale wciąż wielu kierowców je posiada. To się zmieni. Postanowiono, że wszyscy kierowcy będą musieli posiadać jeden rodzaj dokumentu. Wymienić prawo jazdy będzie musiał każdy. Kiedy? Ile to będzie kosztowało? Na te i wiele innych pytań, które padają najczęściej w związku z obowiązkiem wymiany prawa jazdy, odpowiadamy poniżej.

Więcej wiadomości ważnych dla kierowców znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wymiana prawa jazdy to obowiązek. Dla wszystkich. Kiedy trzeba to zrobić?

Nowy wzór prawa jazdy

  • Co z bezterminowym prawem jazdy?

Obowiązek wymiany prawa jazdy dotyczy wszystkich polskich kierowców, również tych, posiadających bezterminowe prawo jazdy. Oni także będą musieli je wymienić. Ma to związek z wprowadzeniem nowego wzoru prawa jazdy. Kierowcy z dokumentem bez daty ważności uprawnień na wymianę dokumentu będą mieli pięć lat - od 2028 do 2033 roku. Nowe dokumenty będą wydawane z maksymalnym dopuszczonym przez przepisy okresem ważności. Na 15 lat. Po 2033 r. nikt już nie będzie miał w Polsce bezterminowych praw jazdy.

  • Czy kierowca z bezterminowym prawem jazdy musi iść na badanie?

Nie. W tym przypadku uprawnienia do kierowania pojazdami mamy bezterminowo, po upłynięciu ważności wymieniać trzeba będzie sam dokument. Przy wymianie nie trzeba więc iść do lekarza, a to oznacza, że odpada największy koszt wymiany prawa jazdy.

  • Ile będzie kosztować nowe prawo jazdy?

Koszt wymiany prawa jazdy to 100 zł, ale trzeba do tego dodać jeszcze opłatę ewidencyjną w wysokości 50 gr. To początek kosztów, jakie musi ponieść kierowca. Do wniosku, który składamy w urzędzie musimy jeszcze załączyć swoje aktualne zdjęcie. Jeżeli nie macie akurat zbędnej fotografii, to musicie doliczyć cenę zdjęcia. Jeżeli przy wymianie dokumentu musicie przejść badanie lekarskie, to do listy wydatków trzeba jeszcze dopisać wizytę u lekarza. Ta kosztuje dokładnie 200 zł. 20 lipca 2014 w życie weszło rozporządzenie Ministra Zdrowia, które ustaliło sztywną cenę badania kierowców na poziomie dwustu złotych. Nie ma tu wyjątków.

Osoby z bezterminowymi uprawnieniami zapłacą mniej, czyli minimum 100 złotych. Oczywiście, o ile mają swoje aktualne zdjęcie. Wtedy do tych kwot dopisujemy fotografa.

  • Co z badaniem lekarskim na prawo jazdy?

Podkreślamy jeszcze raz, jeżeli otrzymaliśmy kiedyś bezterminowe uprawnienia do kierowania pojazdami, to przy wymianie nie trzeba iść jeszcze raz do lekarza. Termin ważności w takim przypadku dotyczy samego dokumentu. Nie ma też obowiązku dostarczenia do urzędu zaświadczenia od lekarza, kiedy np. wymieniamy prawo jazdy z powodu zmiany nazwiska, a nasze uprawnienia są wciąż ważne. Badanie lekarskie jest obowiązkowe dla osób, które otrzymały terminowe uprawnienia do kierowania pojazdami ze względu na problemy zdrowotne.

Na czym polega badanie do prawa jazdy? Lekarz bada ciśnienie, wzrok, zmierzy cukier, osłucha nas, zadaje kilka pytań i każe wypełnić formularz, w którym odpowiadamy na pytania m.in. o problemach z alkoholem, poważnych wypadkach czy zaburzeniach psychicznych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.