Już nie musisz wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, ale możesz mieć z tego powodu problemy

Kierowcy nie muszą już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego ani potwierdzenia polisy OC. Nowe zasady obowiązują od 1 października, ale z ich powodu możemy mieć problemy, np. w urzędach.

Brak dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC nie jest już karany mandatem. Policjant podczas kontroli sprawdzi te dane w systemie CEPiK 2.0. Tak przynajmniej wygląda założenie w teorii, ale firmy ubezpieczeniowe i diagności narzekają na coraz więcej problemów z obsługą tego systemu i wprowadzaniem do niego kolejnych danych.

To właśnie podczas badania technicznego musimy mieć ze sobą dowód rejestracyjny, ponieważ diagnosta wbija do niego pieczątkę. Oprócz tego otrzymujemy zaświadczenie na papierze potwierdzające sprawność samochodu, jego przebieg oraz pozytywny wynik badania. Te same dane powinny trafić niezwłocznie do systemu CEPiK. Jeśli z jakiegoś powodu tak się nie stanie, a w międzyczasie zatrzyma nas policja i nie będziemy mieć przy sobie ani papierowego dowodu rejestracyjnego, ani potwierdzenia badania, to czekają nas problemy.

Podczas kontroli funkcjonariusz zobaczy, że w systemie nie ma aktualnego badania technicznego i zatrzyma wirtualnie nasz dowód. Na szczęście dokument „odzyskamy” po dostarczeniu do urzędu odpowiedniego dokumentu, ale wiąże się to z uciążliwą procedurą.

Więcej o: