Masz prawo jazdy kat. B? Otrzymasz nowe uprawnienia

Posłowie z klubu Kukiz`15 zaproponowali kolejne rozwiązanie, które poszerzy uprawnienia kierowców w ramach kategorii B. Oprócz samochodów osobowych i motocykli do pojemności 125 cm3 będzie można prowadzić trójkołowce.

Rozwiązanie dotyczy projektu złożonego w czerwcu 2017 roku. Politycy Kukiz`15 zaproponowali wtedy nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, która pozwoli osobom niepełnosprawnym przystąpić do egzaminu na kat. A. Natomiast kierowcy, którzy mają prawo jazdy kat. B przynajmniej trzy lata będą mogli poruszać się motocyklem trójkołowym.

Art. 125 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami mówi, że motocykl zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności powyżej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem zaliczamy do pojazdów samochodowych. Zaliczają się do tego również pojazdy trójkołowe o symetrycznym rozmieszczeniu kół. Aktualna ustawa pozwala poruszać się trójkołowcami wszystkim kierowcom posiadającym prawo jazdy kat. A, którzy skończyli 21 lat. Natomiast kierowcy posiadający kat. A1 i A2 mogą się poruszać motocyklem trójkołowym, pod warunkiem, że jego moc nie przekracza 15 kW.

Zobacz także: Zdziwisz się, jakimi pojazdami możesz jeździć, jeśli masz prawo jazdy kategorii B

Od sierpnia 2014 roku obowiązują przepisy, które uprawniają do kierowania motocyklem o pojemności skokowej do 125 cm3, maksymalnej mocy 11 kW oraz stosunku mocy do masy własnej nie przekraczającej 0,1 kW/kg. Wystarczy mieć uprawnienia kategorii B od co najmniej trzech lat.

Propozycja przedstawiona przez Kukiz`15 jest zgodna z przepisami unijnymi w sprawie prawa jazdy. Dzięki temu nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby posiadacze kategorii B w danym kraju na motocykle trójkołowe o mocy przekraczającej 15 kW, pod warunkiem, że kierowca ukończył 21 lat i ma prawo jazdy od minimum trzech lat. W sprawie wypowiedział się już pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. Ocenił ją pozytywnie i stwierdził, że zaakceptowanie zwiększy mobilność kierowców dotkniętych kalectwem.

Zobacz także: Koniec ważności prawa jazdy - co trzeba zrobić?

89-latek z Goczałkowic-Zdroju najstarszym Polakiem, który zdał egzamin na prawo jazdy. Poprzednie stracił przez... nadmierną prędkość

Komentarze (82)
Prawo jazdy kategorii B - uprawnienia
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Jupiter

  Oceniono 113 razy 67

  Lepiej wprowadzili by obowiązkowe karty rowerowe i wytłumaczyli pieszym że włażenie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd bez upewnienia się że auto się zatrzyma nie jest najlepszym pomysłem.

 • red_fang

  Oceniono 40 razy 38

  "Masz prawo jazdy kat. B? Otrzymasz nowe uprawnienia" - a dalej tekst o tym, że Kukiz'15 zaproponował takie rozwiązanie. No to ku*wa "otrzymam te nowe uprawnienia", czy otrzymam zapewnienie ze strony polityków, że może, jeśli wszyscy zagłosują za dalszym procedowaniem tej ustawy, to po iluśtam czytaniach i głosowaniach, przejściu przez senat, podpisaniu przez prezydenta, za kilka lat, przy dobrych wiatrach może to nastąpi?

 • Gość: TEY

  Oceniono 55 razy 23

  Teraz Prezes Kaczyński będzie mógł być wożony przez ochraniarzy na rowerku trójkołowym. PiS ogłosi kolejny sukces, bo przecież TRZY KOŁA SĄ DOBRE!

 • edimerc

  Oceniono 48 razy 18

  Cała Polska na to czekała, fantastyczna propozycja! Brawo Kukiz, dobrze że zajmujecie się tak ważnymi sprawami.

 • Rafał Kos

  Oceniono 33 razy 17

  Dla mnie to jest chore ze ludzie bez prawka poruszaja sie tymi malymi samochodami Axima czy jakos tak czym to do cholery rozni sie od auta ???? Wyglada jak Tico a mozna tym jezdzic na dowod no ku.,,,,,wa szlak mnie trafia jak widze jak po miescie jedzie jeden z drugim takim gownem nie znajac przepisow moze czas by za to sie zabrac a nie wymyslac glupie przepisy na pojazdy trojkolowe

 • Gość: toss

  Oceniono 25 razy 15

  Cichy koalicjant w akcji.

 • Gość: Tomo

  Oceniono 9 razy 9

  A przepis na korytarz ratunkowy na autostradzie dalej będzie czekal w kolejce..?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX