Masz prawo jazdy kat. B? Otrzymasz nowe uprawnienia

Posłowie z klubu Kukiz`15 zaproponowali kolejne rozwiązanie, które poszerzy uprawnienia kierowców w ramach kategorii B. Oprócz samochodów osobowych i motocykli do pojemności 125 cm3 będzie można prowadzić trójkołowce.

Rozwiązanie dotyczy projektu złożonego w czerwcu 2017 roku. Politycy Kukiz`15 zaproponowali wtedy nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, która pozwoli osobom niepełnosprawnym przystąpić do egzaminu na kat. A. Natomiast kierowcy, którzy mają prawo jazdy kat. B przynajmniej trzy lata będą mogli poruszać się motocyklem trójkołowym.

Art. 125 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami mówi, że motocykl zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności powyżej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem zaliczamy do pojazdów samochodowych. Zaliczają się do tego również pojazdy trójkołowe o symetrycznym rozmieszczeniu kół. Aktualna ustawa pozwala poruszać się trójkołowcami wszystkim kierowcom posiadającym prawo jazdy kat. A, którzy skończyli 21 lat. Natomiast kierowcy posiadający kat. A1 i A2 mogą się poruszać motocyklem trójkołowym, pod warunkiem, że jego moc nie przekracza 15 kW.

Zobacz także: Zdziwisz się, jakimi pojazdami możesz jeździć, jeśli masz prawo jazdy kategorii B

Od sierpnia 2014 roku obowiązują przepisy, które uprawniają do kierowania motocyklem o pojemności skokowej do 125 cm3, maksymalnej mocy 11 kW oraz stosunku mocy do masy własnej nie przekraczającej 0,1 kW/kg. Wystarczy mieć uprawnienia kategorii B od co najmniej trzech lat.

Propozycja przedstawiona przez Kukiz`15 jest zgodna z przepisami unijnymi w sprawie prawa jazdy. Dzięki temu nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby posiadacze kategorii B w danym kraju na motocykle trójkołowe o mocy przekraczającej 15 kW, pod warunkiem, że kierowca ukończył 21 lat i ma prawo jazdy od minimum trzech lat. W sprawie wypowiedział się już pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. Ocenił ją pozytywnie i stwierdził, że zaakceptowanie zwiększy mobilność kierowców dotkniętych kalectwem.

Zobacz także: Koniec ważności prawa jazdy - co trzeba zrobić?

89-latek z Goczałkowic-Zdroju najstarszym Polakiem, który zdał egzamin na prawo jazdy. Poprzednie stracił przez... nadmierną prędkość

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.