Jakie światła włączyć kiedy pada deszcz? Światła mijania czy do jazdy dziennej?

Jakie oświetlenie stosować w określonych sytuacjach? Co zrobić kiedy pada deszcz? Jakie światła wybrać? Niestety, ale kierowcy często popełniają w tym zakresie błędy. Takie zachowania mogą być niebezpieczne.

Światła w samochodzie na deszcz: podstawowe informacje

Co warto wiedzieć jeśli chodzi o światła w samochodzie na deszcz? Przede wszystkim należy sobie zdawać sprawę z tego, że opady na trasie są zawsze dla kierowcy dużym wyzwanie. Nowe modele samochodów wyposażone są w światła przeznaczone do jazdy dziennej. Chociaż lampy włączające się wraz z uruchomieniem silnika są pomocnym rozwiązaniem, to nadają się do wykorzystania przy świetle dziennym i w warunkach dobrej przejrzystości powietrza. Oczywiście trudno o zachowanie ostatniej kwestii podczas opadów deszczu. Wówczas należy wybrać inny typ oświetlenia.

Jakie światła na deszcz?

Jakie światła na deszcz? Jakie oświetlenie jest niezbędne podczas opadów, ale także gęstej mgły? W sytuacjach zmniejszonej widoczności na drodze należy wybrać światła mijania. Ich zaletą jest gwarancja nie tylko lepszego oświetlenia przemierzanej drogi, ale także dogodnego oświetlenia auta dla innych uczestników ruchu drogowego.  

Zobacz wideo Polskie przejścia dla pieszych są śmiertelnie niebezpieczne

Jakie światła podczas deszczu? O tym też trzeba pamiętać

O czym jeszcze warto pamiętać jeśli chodzi o oświetlenie? Jakie światła podczas deszczu wybrać? Wykorzystanie świateł mijania przy złej widoczności jest konieczne wtedy, gdy w aucie zamontowane są światła do jazdy dziennej. W przeciwnym razie obowiązujące prawo nakazuje przez cały czas używać świateł mijania.

Co do zasady w wielu autach przestawianie się ze świateł dziennych na mijania ma charakter automatyczny. System umożliwiający taką zmianę nie zawsze działa jednak we właściwy sposób, ale częściej problemem jest fakt niewłaściwego rozpoznania momentu koniecznej zmiany. Kierowcy bezgranicznie ufają takim rozwiązaniom i tutaj tkwi problem. 

Jakie rozwiązanie będzie w tym przypadku najlepsze? Bez wątpienia nie warto całkowicie ufać automatowi. Lepszym rozwiązaniem jest dbanie samemu o własne bezpieczeństwo. Warto przy tym pamiętać o tym, że za niewłaściwy dobór świateł do sytuacji grozi nawet 200 zł mandatu i dwa punkty karne.

Światła mijania a światła pozycyjne

Warto jednak pamiętać o detalach. Czym różnią się światła mijania od świateł pozycyjnych?

  • Światła pozycyjne są używane po to, aby można było łatwiej ustalić pozycję samochodu. Wykorzystuje się je wtedy, gdy auto jest nie dość dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Znajdują się z tyłu i przodu pojazdu. 
  • Światła mijania to najczęściej używane oświetlenie w samochodzie. Muszą być włączone przez cały czas poza sytuacją, gdy w aucie zamontowane są światła dzienne. 

Warto przy tym zapoznać się z działaniem i charakterystyką wszystkich świateł w samochodzie. W aucie jest ich aż 12 typów. 

Jakie światła podczas deszczu na autostradzie?

Jakie światła podczas deszczu na autostradzie? Również w przypadku dróg tego typu obowiązuje konieczność włączenia świateł mijania podczas padającego deszczu i zmniejszonej widoczności. Nie ma od tej zasady wyjątku. 

Zobacz też: Jak ustępować pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym? Sprawdź, co na to kodeks drogowy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.