Akcja policji i nie tylko. Za darmo sprawdzisz światła i unikniesz mandatu

Ruszyła ogólnopolska kampania "Twoje światła, nasze bezpieczeństwo". Podobnie jak w poprzednich latach funkcjonariusze policji w całym kraju skupią się na kontroli oświetlenia pojazdów. Będą pouczenia zamiast mandatów.

Działania policji w uświadamianiu kierowców rozpoczną się w czwartek 20 października 2022 r. i potrwają do 15 grudnia 2022 r. Kampania "Twoje światła, nasze bezpieczeństwo" ma na celu wytłumaczenie kierującym, jak wielki wpływ ma jakość i stan oświetlenia na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Terminy darmowych kontroli i lista stacji (plik do pobrania)

Bezpłatne badania stanu i ustawienia świateł odbędą się w ponad 1300 punktach w całej Polsce. Kierowcy będą mogli sprawdzić ustawienie swoich świateł w następujących terminach: 22.10, 5.11, 19.11 i 3.12, w godzinach pracy stacji kontroli pojazdów. Wykaz wszystkich stacji diagnostycznych, gdzie odbędzie się bezpłatne sprawdzenie świateł, znajduje się tutaj - KLIKNIJ i POBIERZ WYKAZ. Dodatkowo aplikacja Yanosik wskaże zainteresowanym najbliższą stację, na której można sprawdzić stan oświetlenia.

Zobacz wideo

Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego. Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Ma to szczególne znaczenie w warunkach jesienno-zimowych.

Instytut Transportu Samochodowego w jednym ze swoich raportów podaje, że nawet 98 proc. polskich kierowców doświadcza oślepiania przez inne samochody, a jednocześnie ponad 40 proc. uznaje oświetlenie w swoim samochodzie za zbyt słabe.

Jakie mandaty za światła

Warto kontrolować sprawność oświetlenia pojazdu i wiedzieć, jak prawidłowo używać świateł. Przypominamy, że złe oświetlenie oraz używanie świateł niezgodnie z przepisami jest karane mandatami.

 • Niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza - 200 zł, 2 pkt karne.
 • Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza - 100 zł, 2 pkt karne.
 • Niewłączenie w pojeździe holującym świateł mijania - 100 zł.
 • Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu - 300 zł, 4 pkt karne.
 • Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu - 100 zł, 2 pkt karne.
 • Jazda bez wymaganych świateł pojazdami niewyposażonymi w światła mijania, drogowe lub do jazdy dziennej - 100 zł.
 • Jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby - 200 zł, 4 pkt karne.
 • Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności - 150-300 zł, 3 pkt karne.
 • Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami - 200 zł, 3 pkt karne.
 • Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych - 100 zł, 2 pkt karne.
 • Używanie "szperacza" podczas jazdy - 100 zł.
 • Zakrywanie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych - 300 zł, 3 pkt karne.
 • Umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób zasłaniający światła lub urządzenia sygnalizacyjne - 200 zł.
 • Nieuprawnione umieszczanie w pojeździe lub na nim urządzeń stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, wysyłających sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie – od 20 zł do 5000 zł + konfiskata, 3 pkt karne.
 • Naruszenie przepisów przez kierującego pojazdem przewożącym zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat, w tym: niewłączenie świateł awaryjnych podczas wsiadania lub wysiadania dzieci lub młodzieży - 200 zł, 2 pkt karne.
 • Niedopełnienie przez kierującego autobusem szkolnym obowiązku: włączenie świateł awaryjnych podczas wsiadania lub wysiadania dzieci - 200 zł, 2 pkt karne.

Kampania 'Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo'Kampania 'Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo' Fot. materiały prasowe

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.