Kiedy zakładamy letnie opony w samochodzie? Garść porad dla kierowców

Kiedy zakładamy letnie opony? Pogoda nawet wiosną potrafi zaskoczyć. Mimo tego większość kierowców jest zgodna: warto stosować sezonowe ogumienie. Co powinno być znakiem do zmiany?

Kiedy zakładamy letnie opony i dlaczego warto to zrobić?

Kiedy zakładamy letnie opony? Większość kierowców słusznie uważa, że stosowanie sezonowego ogumienia jest koniecznością. Warto jednak dodać, że prawny obowiązek wymiany w naszym kraju nie istnieje. Dlaczego korzystanie z opon letnich jest zasadne? Przemawia za tym:

  • Mniejsze zużycie ogumienia.
  • Oszczędność paliwa.
  • Lepsze osiągi jeśli chodzi o drogę hamowania na suchej i mokrej nawierzchni.
  • Większa stabilność opon letnich przy dużych prędkościach.
  • Mniejszy hałas podczas jazdy.

Okazuje się więc, że letnie opony są dobrym wyborem z uwagi na kombinację czynników związanych z bezpieczeństwem i efektywnością (także ekonomiczną). Jest to oczywiście bardzo ogólny wniosek. Znacznie więcej można powiedzieć odnośnie konkretnego modelu opon zimowych. Należy raczej przyjąć, że pod uwagę brane jest sprawdzone ogumienie bardzo dobrej jakości. 

Nie da się jednak ukryć, że istnieje pewna grupa kierowców, którzy wybierają ogumienie całoroczne. Takie ogumienie także jest dostępne na rynku. Stanowi często kompromis pomiędzy najważniejszymi cechami produktów przeznaczonych na zimę i tych, które dedykowane są jeździe w ciepłej porze roku. Czy warto po nie sięgać? Dyskusje o tym toczą się od lat. Ciekawie wpisuje się w nie wypowiedź słynnego dziennikarza motoryzacyjnego Włodzimierza Zientarskiego sprzed kilku lat.  

 

Kiedy zmienić opony na letnie, a kiedy na zimowe? Oto decydujący czynnik

Kiedy zmienić opony na letnie, a kiedy na zimowe? Niekiedy mamy w tej kwestii własne przeświadczenia, ale eksperci zalecają baczną obserwację dobowych temperatur. Warto więc pamiętać:

  • Stale utrzymujące się temperatury powyżej 7 stopni C są podstawą do podjęcia decyzji o zmianie opon na zimowe.
  • Temperatury poniżej 7 stopni C powinny być oznaką potrzeby zmiany ogumienia na zimowe. 

Obecnie doświadczamy jednak dość dużego przemieszania się pór roku. W związku z tym o wiele trudniej jest wskazać moment, w którym należy dokonać wymiany ogumienia. Najlepiej dowiódł ego kwiecień z opadami śniegu i oblodzeniami na drogach. 

Zobacz wideo Testujemy sportowe opony na torze. Czy warto w nie zainwestować?

Kiedy letnie opony? Warto być ostrożnym 

Kiedy letnie opony powinny zastąpić ogumienie zimowe? Z pewnością warto postawić tu na daleko idącą ostrożność. W żaden sposób nie może nam tu pomóc prawo, w którym nie ma nakazu wymiany ogumienia w określonych warunkach. Z reguły doradza się jednak to, aby wstrzymać się ze zbyt szybką zmianą ogumienia. Prawdą jest to, że oba typy opon sprzyjają bezpieczeństwu w warunkach, do których zostały przeznaczone. Wtedy, gdy grozi nagły nawrót zimy, lepszym wyjściem będzie pozostanie przy oponach zimowych.  

Warto też postawić na racjonalne podejście do sytuacji: w niektórych okolicznościach można nieco dłużej wstrzymać się z wymianą opon z zimowych na letnie. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy dane auto jest użytkowane na krótkich odcinkach. Wówczas bardziej groźny jest nagły poślizg na oblodzonej drodze, niż perspektywa szybkiego zużycia opon

Kiedy wymienić opony na letnie, kiedy pozostać przy zimowych? Regulacje w innych krajach

Kiedy wymienić opony na letnie, kiedy pozostać przy zimowych? Wiemy już o tym, że w Polsce taki nakaz nie istnieje. Nie trzeba więc np. spodziewać się mandatu przy braku wymiany. Niestety, ale warto ją wykonać zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy się na dłuższą wyprawę samochodem po Europie. W poszczególnych krajach przyjęte regulacje bywają bardzo różne. Oto kilka przykładów:

  • Łotwa: istnieje obowiązek wymiany opon na zimowe.
  • Litwa: brak obowiązku wymiany opon.
  • Estonia: należy wymienić opony na zimowe.
  • Szwecja i Finlandia: obowiązek wymiany opon na zimowe o określonej wysokości bieżnika (3 mm).
  • Niemcy: istnieje obowiązek zmiany opon na zimowe.
  • Austria: jest obowiązek wymiany opon na zimowe (wysokość bieżnika 5 mm dla opon diagonalnych i 4 mm dla radialnych).
  • Czechy: opony zimowe muszą być założone wtedy, gdy spadnie śnieg lub istnieją przesłanki opadu podczas podróży.
  • Chorwacja: obowiązek korzystania z opon zimowych jest uzależniony od warunków na drogach.
  • Hiszpania, Francja i Włochy: opony zimowe należy zakładać wtedy, gdy na drodze pojawi się specjalne oznakowanie. 

Zobacz też: Wymiana opon z optymalizacją - co to jest i czy warto?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.