Dlaczego samochody "spalają" więcej niż deklarują producenci?

Tomasz Korniejew
Większe niż deklarowane przez producenta samochodu zużycie paliwa to zjawisko dobrze znane właścicielom pojazdów. Dlaczego tak się dzieje, oraz, czy europejscy konsumenci w końcu doczekają się rzetelnych danych o "spalaniu" samochodów?

Większość osób, które kupiły nowy samochód dobrze zna to uczucie, kiedy okazuje się, że pojazd zużywa o 2, a nawet 3 litry paliwa więcej niż zostało to zadeklarowane w katalogu reklamowym.

Rozbieżność wyników rzeczywistego „spalania” względem danych producenta pojazdu wynika wprost z metodologii badania. Firmy samochodowe stosują określoną przepisami homologacyjnymi procedurę pomiarową, która w niewielkim stopniu odzwierciedla warunki, w jakich silnik pracuje gdy poruszamy się samochodem w ruchu drogowym.

Co ciekawe, klienci kupujący samochody w Stanach Zjednoczonych są rzetelniej informowani w tym zakresie przez firmy motoryzacyjne, bo procedura pomiarowa różni się od tej stosowanej w Europie.

O to, czy producenci pojazdów przestaną legalnie wprowadzać w błąd swoich europejskich klientów zapytaliśmy Mikołaja Krupińskiego z Instytutu Transportu Samochodowego. Odpowiedź znajdziecie w załączonej rozmowie wideo.

Więcej o: