Toyota Mirai | Ruszyła sprzedaż auta na wodór

Po 17 latach od premiery Priusa, Toyota porywa się na kolejną rewolucję w dziedzinie napędów. Tym razem chodzi nie tylko o ograniczenie zużycia paliwa, ale przede wszystkim o uniezależnienie transportu drogowego od ropy

Czy Polacy polubią samochody hybrydowe i elektryczne?

Toyota Mirai wykorzystuje do napędu wodór, którego utlenianie w ogniwach paliwowych daje energię elektryczną i wodę. Od 15 grudnia Toyotę Mirai FCV można już kupić w Japonii. Do Europy i USA auto trafi w przyszłym roku.

Sprawdź oferty specjalne na nowe Toyoty

Sedan segmentu D wyposażony jest w napęd hybrydowy, w którym zamiast silnika spalinowego pracują ogniwa paliwowe. Ogniwa zapewniają silnikowi elektrycznemu, który napędza koła, moc 155 KM przy ogromnej elastyczności i bardzo wysokiej kulturze pracy. Samochód jest niemal bezszelestny, a przy tym pewnie się prowadzi dzięki bardzo niskiemu środkowi ciężkości, który zapewnia mu pięć razy większą stabilność w porównaniu ze standardowymi sedanami Toyoty.

Napęd FCV pozwala uniknąć największych bolączek samochodów elektrycznych. Zamiast zajmujących mnóstwo miejsca rozbudowanych akumulatorów znajdują się w nim dwa zbiorniki na sprężony wodór ukryte pod podłogą. Dzięki temu samochód nie jest przeciążony, a miejsca w przedziale pasażerskim i w bagażniku jest więcej niż w aucie spalinowym tej wielkości. Z tego powodu zastosowanie ogniw paliwowych nie wpływa na ograniczenie wielkości pojazdu - będzie można go z powodzeniem stosować w vanach, samochodach terenowych i półciężarówkach, a nawet w samolotach. Zasięg Toyoty Mirai to 482 km na jednym tankowaniu, które trwa tylko 3 minuty.

Zobacz wideo

W Japonii i USA Toyota Mirai będzie kosztowała około 57 500 dolarów, czyli mniej niż Lexus GS 450h. Do tego klienci otrzymają darmową pomoc drogową, trzy lata bezpłatnej obsługi serwisowej i bezpłatnego paliwa oraz całodobową pomoc telefoniczną specjalnie wyszkolonych asystentów. Napęd wodorowy będzie objęty gwarancją na 8 lat lub 100 tys. mil (ponad 160 tys. km).

Ponadto właściciele Mirai w Japonii mogą liczyć na dopłaty rządowe w wysokości 1/3 ceny katalogowej, zaś w USA na poziomie 8 000 dolarów. Stan Kalifornia przyzna swoim mieszkańcom dodatkowy rabat 5 000 dolarów oraz pozwoli korzystać z pasów dla pojazdów z wieloma pasażerami, nawet gdy samochodem jedzie tylko kierowca.

ZOBACZ TAKŻE:

Nowe systemy bezpieczeństwa czynnego Toyoty

źródło: Okazje.info

Więcej o:

Komentarze (71)

Toyota Mirai | Ruszyła sprzedaż auta na wodór

Gosc: niezalezny
8 lat temu
uwazam ze samochod na wodor ma przyszlosc.typowo na akomulatory wedlug mnie nie.bo akomulatory maja swoja zywotnosc utylizacja to tez niszczenie srodowiska.marze o samochodzie na wodor.
Gosc: SDA
10 lat temu
"Super" samochod ktory i tak nie obedzie sie bez paliw kopalnych - wodor nie rosnie na drzewach.
Gosc: biowelt
11 lat temu
jest jeden drobny problem - wodór, nie występuje w przyrodzie w postaci takiej jak inne surowce. Otrzymywany jest z metanu CH4- czyli praktycznie z gazu ziemnego. Hydroliza wody nie wchodzi w grę, ze względu na ogromne ilości en elektrycznej potrzebne do uzyskania z niej wodoru. Za co odpowiedzialne są wiązania spolaryzowane między atomami tlenu i wodoru. Przy swojej małe masie cząsteczkowej woda w warunkach otoczenia byłaby gazem. No i tu jest ten pies , albo sęk. Tak czy owak wracamy do kopalin. Nie mniej jest masowa produkcja Toyoty Mirai jest najważniejszym wydarzeniem roku. A propos jedna stacja "wodorowa" to koszt 2mln USD.
bonifacy_40
11 lat temu
może być hit ,,,,teraz rozumiem czemu cena ropy tak spada
Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).