Mandat za nieprzepuszczenie pieszego. Czym jest przejście sugerowane i kto ma na nim pierwszeństwo?

Mandat za nieprzepuszczenie pieszego to obecnie bardzo poważna kara finansowa. Jeszcze więcej zapłacą kierowcy, którzy w krótkim czasie ponownie dopuścili się tego przewinienia.

Mandat za nieprzepuszczenie pieszego na pasach - podstawowe kwestie

Mandat za nieprzepuszczenie pieszego na pasach jest obecnie bardzo wysoko w taryfikatorze. Nowe stawki przypisane dla tego rodzaju wykroczeń drogowych sprawiły, że jeszcze mocniej zaciążą one na kieszeni. Dlaczego kary są tak srogie? Z pewnością jednym z powodów jest fakt, że to pieszy nie znajduje się w komfortowej pozycji w porównaniu z kierowcą i z jego perspektywy ryzyko w wyniku potrącenia jest o wiele wyższe. Właśnie to sprawiło, że z początkiem czerwca 2021 r. obowiązujące przepisy prawne dały pierwszeństwo pieszemu wchodzącemu na pasy przed kierowcą. To kierowca musi ustąpić pierwszeństwa nie tylko wtedy, gdy pieszy jest już na przejściu, ale nawet wówczas, gdy dopiero na nie wchodzi. 

Zmiana przepisów bywa jednak niekiedy krytykowana. Chodzi o fakt, że czasami piesi czują się zbyt pewnie przy wchodzeniu na przejścia i działają bez zachowania odpowiedniej ostrożności. Ważne są także dodatkowe ustalenia - choćby to, że pieszy nie musi mieć pierwszeństwa np. w stosunku do przejeżdżającego tramwaju.

Dodatkowo jego status jest inny na tzw. przejściach sugerowanych. Pojęcie to pojawiło się wraz ze zmianami w prawie wprowadzonymi w 2022 r. Jest to miejsce, w którym pieszy może przekroczyć jezdnię, nie posiada ono jednak stosownego oznakowania znakiem informacyjnym D-6 i znakiem poziomym P-10 (tzw. zebra). Przepisy wprowadzone we wrześniu 2022 r. mówią jednak, że jest ono ''dostosowane technicznie''. Kiedy przechodzenie przez pieszych przez jezdnię lub drogę dla rowerów jest tu możliwe? Można to zrobić wtedy, gdy nie powoduje się takim działaniem:

  • utrudnienia ruchu pojazdów;
  • zagrożenia bezpieczeństwa ruchu.

Brak pierwszeństwa na przejściu sugerowanym sprawia, że jego przekraczanie odbywa się na własną odpowiedzialność. To pieszy musi zaś przepuścić jadące pojazdy. Nie musi się więc obawiać mandatu za przejście w miejscu niedozwolonym, który wynosi 200 zł. 

Zobacz wideo Polskie przejścia dla pieszych są śmiertelnie niebezpieczne

Jaki mandat za nieprzepuszczenie pieszego na pasach?

Jaki jest mandat za nieprzepuszczenie pieszego na pasach? Zmiany w taryfikatorze wprowadzone w 2022 r. nie były łaskawe dla kierowców. Większość przewinień wobec pieszych spotyka się z wysokimi stawkami kar. Podobnie jest z nieprzepuszczeniem pieszych na przejściu - chodzi o mandat w wysokości 1500 zł. 

Warto jeszcze zwrócić uwagę na przepisy o tzw. recydywie, które weszły w życie we wrześniu 2022 r. Zgodnie z ich literą ponowne popełnienie tego samego wykroczenie na przestrzeni dwóch lat skutkuje jeszcze bardziej dotkliwymi konsekwencjami. Wówczas mandat to już 3000 zł.

Mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu a punkty karne

Co jeszcze warto wiedzieć jeśli chodzi o mandat za nieustąpienie pieszemu? Dodatkowo otrzymuje się aż 15 punktów karnych, co w znacznej mierze zapełnia dozwolony limit 24 punktów. To zaś już prosta droga do zatrzymania prawa jazdy w przypadku dodatkowych wykroczeń mniej drastycznie karanych w taryfikatorze. Taką samą liczbę punktów otrzymamy w warunkach recydywy.

Zobacz też: Mandat za zaśnieżony samochód. Może być bardzo dotkliwy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.