Przyciemniane szyby - mandat. Jakie przyciemnienie szyb jest dozwolone w Polsce?

Czy można dostać mandat za przyciemniane szyby? Chociaż pozwalają ukryć wnętrze auta przed wzrokiem przechodniów i bywają uważane za ciekawy detal, to mogą przyczynić się do kłopotów w przypadku kontroli drogowej.

Jaki jest mandat za przyciemniane szyby?

Jaki jest mandat za przyciemniane szyby? Jak wysoka kara grozi nam w najgorszym wypadku? Trzeba zacząć od tego, że samo przyciemnianie szyb nie jest penalizowane. Można to zrobić samemu lub dzięki pomocy specjalistów, ale muszą zostać zachowane pewne zasady i normy. W przeciwnym razie, przy zbyt mocno zaciemnionej szybie, narażamy się na mandat w wysokości do 3000 zł. Oczywiście kara może być i zwykle bywa o wiele niższa, ale policjant może nam także zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Zdarza się, że można tego uniknąć, usuwając na miejscu warstwę folii przyciemniającej, ale zwykle jest to bardzo trudne.

Przyciemniane szyby - przepisy. Podstawowe kwestie

Co warto wiedzieć o przepisach dotyczących przyciemnianych szyb? Wiemy już, że samo przyciemnianie nie jest zabronione. Uregulowany nie został także stopień zaciemnienia szyb bocznych z tyłu i szyby tylnej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przyciemnienie musi zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy i być atestowane. Dodatkowo auto musi mieć zamontowane po obu stronach lusterka wsteczne. 

Co z szybą przednią i szybami bocznymi z przodu? W tym przypadku maksymalne przyciemnienie zostało wyznaczone na najwyżej 30 proc. Ujmując rzecz inaczej: muszą mieć współczynnik przepuszczania światła na poziomie chociaż 70 proc. Oczywiście przyciemnienie szyby będzie zawsze sprzyjało policyjnym kontrolom.

Zobacz wideo Polskie przejścia dla pieszych są śmiertelnie niebezpieczne

Przyciemniane szyby a prawo. O tym też warto wiedzieć

Co jeszcze warto wiedzieć o zapisach prawnych dotyczących przyciemniania szyb? O parametrach szyb przednich trzeba zwłaszcza pamiętać wtedy, gdy podróżujemy autem zarejestrowanym poza granicami kraju. Zagraniczne przepisy mogą być bardziej liberalne, ale nie ochroni nas to przed przykrymi konsekwencjami kontroli drogowej w Polsce. Warto w szczególności pamiętać o tym, że patrole policyjne lub Inspekcja Ruchu Drogowego mogą korzystać z przyrządów pomiarowych pozwalających zweryfikować fakt, czy zaciemnienie szyb jest zgodne z prawem. 

Oczywiście warto podchodzić do sprawy w sposób zdroworozsądkowy - przed zbyt mocnym zaciemnieniem szyb powinna nas przestrzegać nie tylko potencjalna kara, ale również perspektywa bardzo negatywnego wpływu na bezpieczeństwo jazdy. Rzecz może skutkować kolizją lub wypadkiem o tragicznych skutkach.

Przyciemniane szyby a przegląd

Jak mają się przyciemniane szyby do przeglądu? Samochód, w którym szyba przednia lub boczne szyby przednie są zaciemnione w więcej niż 30 proc., nie powinien przejść badania technicznego. Dlatego warto korzystać z dobrych folii posiadających wymagane atesty. Dzięki nim jazda będzie sprzyjać bezpieczeństwu, przyciemnienie zaś pozwoli ukryć wnętrze przed ciekawskimi spojrzeniami. Pamiętajmy też o tym, że taka folia może chronić skórę pasażerów auta przed promieniowaniem UV. Wnętrze auta będzie się też dzięki niej mniej nagrzewało.

Zobacz też: Mandat za brak gaśnicy. Czy można dostać mandat za brak legalizacji gaśnicy?

Więcej o: