Mandat za brak gaśnicy. Czy można dostać mandat za brak legalizacji gaśnicy?

Mandat za brak gaśnicy? Oczywiście, że może zaciążyć na kieszeni, bo w końcu to jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia auta. Problemy czekają też tych kierowców, którzy posiadają gaśnice bez legalizacji.

Mandat za brak gaśnicy w samochodzie - podstawowe kwestie

Co warto wiedzieć jeśli chodzi o mandat za brak gaśnicy w samochodzie? Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że kierowca ma obowiązek posiadania takiego sprzętu w swoim aucie. Jest to kwestia priorytetowa jeśli chodzi o bezpieczeństwo - stąd możliwe jest wymierzenie stosunkowo wysokiej kary. Trzeba też pamiętać o tym, że gaśnica powinna znajdować się w miejscu o łatwej dostępności. Wszystko po to, aby nie było problemów z jej użyciem wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Najczęściej umieszcza się ją w schowku przed pasażerem. 

Dodatkowo każdy diagnosta powinien podczas przeglądu sprawdzić, czy w samochodzie znajduje się gaśnica. Gaśnica samochodowa, będąca obowiązkowym elementem wyposażenia, powinna zawierać w sobie przynajmniej 1 kg środka gaśniczego. Powinna także posiadać oznaczenie ABC. Poznajemy po nim zdolność urządzenia do gaszenia różnych typów pożarów. Tak więc:

  • A - ciała stałe, które żarzą się podczas spalania np. papier, drewno, guma, plastik, tekstylia;
  • B - łatwopalne ciecze, zwłaszcza benzyna, olej lub farby;
  • C - gazy takie, jak propan, metan, gaz ziemny.

Chociaż istnieją też urządzenia z oznaczeniami D (metale łatwopalne), E (specjalistyczne urządzenia elektryczne) i F (tłuszcze i oleje kuchenne), to właśnie gaśnice ABC są dość uniwersalne i z pewnością zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa w autach.

Zobacz wideo Polskie przejścia dla pieszych są śmiertelnie niebezpieczne

Mandat za brak legalizacji gaśnicy? Niekoniecznie

Czy możemy dostać mandat za brak legalizacji gaśnicy? Okazuje się, że nie. Czy warto jednak dokonywać legalizacji tego urządzenia? Z pewnością tak, bo jest to przegląd dokonywany w specjalnym punkcie, który ma na celu sprawdzenie stanu technicznego. Nie należy jednak mylić legalizacji z datą ważności przeznaczoną dla danego urządzenia. Upłyniecie tej ostatniej, często po pięciu latach, może skutkować nałożeniem przez policjanta mandatu karnego w wysokości od 20 do 500 zł. Często będzie to jednak 100 zł. Gdzie sprawdzić datę ważności urządzenia? To proste: wszelkie dane muszą znajdować się na butli.

Jaki mandat za brak gaśnicy?

Jaki mandat za brak gaśnicy? Tutaj również kwestia wysokości kary przedstawia się uznaniowo. Grozi nam w najlepszym razie 20 zł, w najgorszym zaś aż 500 zł. Trzeba przyznać, że różnice są tu bardzo duże. Najczęściej można się jednak spotkać z opiniami, że brak gaśnicy podczas kontroli drogowej kończy się uszczupleniem portfela o 100 zł. To jednak nie wszystko, bo mandat lub upomnienie grożą nam też za inne kwestie. Oprócz braku sprzętu i jego przeterminowania, istotna jest dostępność. Jeżeli gaśnica zalega gdzieś w bagażniku i jest przyrzucona dużą liczbą przedmiotów tak, że nie jest łatwo o jej dostanie, to również to może stać się źródłem kłopotów. Oczywiście w ten sposób potęguje się również faktyczne zagrożenie: często o możliwości zażegnania pożaru decydują chwile.

Zobacz też: Mandat za jazdę buspasem. Nie jest zbyt wysoki, ale i tak warto się przed nim uchronić

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.