Policjant kierujący ruchem. Czy pamiętasz te sygnały?

Policjant kierujący ruchem? Obecnie standardem jest występowanie sygnalizacji świetlnej, ale w niektórych przypadkach niezbędna okaże się znajomość gestów pokazywanych przez funkcjonariusza.

Policjant kierujący ruchem - zasady podstawowe

O czym warto pamiętać, gdy widzimy policjanta kierującego ruchem? Zasady są tu dość klarowne i powinny zostać przyswojone przed zdaniem egzaminu na prawo jazdy. Niestety, ale widok funkcjonariusza kierującego ruchem na skrzyżowaniu nie należy do częstych i stąd zdarza się, że może wprawić w zakłopotanie nawet całkiem dobrych kierowców.

Przede wszystkim funkcjonariusze są upoważnieni do kierowania ruchem drogowym, co jest związane z ich rolą polegającą na zapewnianiu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pomimo istnienia sygnalizacji świetlnej policjanci czasami kierują ruchem wtedy, gdy doszło do wypadku lub utworzył się korek.

Celami policjantów kierujących ruchem są:

  • zapewnienie bezpieczeństwa pieszym;
  • rozładowanie ruchu drogowego;
  • zapewnienie bezpieczeństwa i płynności ruchu w obliczu braku możliwości przejazdu;
  • zapewnienie bezpieczeństwa i płynności ruchu wtedy, kiedy nie działa sygnalizacja świetlna.

Policjant kierujący ruchem - gesty. Trzeba je dobrze znać

Co pokazuje policjant kierujący ruchem? Gesty, które wykonuje, pozostają w ścisłym związku z zapewnieniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego każdy kierujący musi bezwzględnie znać je i stosować się do nich.

Zobacz wideo Polskie przejścia dla pieszych są śmiertelnie niebezpieczne

Policjant na skrzyżowaniu - sygnały dla kierujących

Wiemy już, jaką rolę pełni policjant na skrzyżowaniu. Sygnały dla kierujących, które daje poprzez określone gesty, pomagają w utrzymaniu bezpieczeństwa i płynności ruchu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że polecenia i sygnały kierującego ruchem mają:

  • pierwszeństwo przed sygnalizacją świetlną;
  • pierwszeństwo przed znakami drogowymi. 

Policjant (lub inna osoba kierująca ruchem) może używać tzw. ''lizaka policyjnego''. Jest to w rzeczywistości tarcza do kierowania ruchem z odblaskowym szkłem wewnątrz, co zapewnia lepszą widoczność zwłaszcza po zmroku. Kształt i forma takiej tarczy są uregulowane przez przepisy prawne. 

Policjant kierujący ruchem - gesty i ich znaczenie

Co może wskazywać policjant kierujący ruchem? Gesty funkcjonariusza mają określone znaczenie, są to m.in.:

  • postawa przodem lub tyłem do pojazdów lub pieszych z wyciągniętymi poziomo rękami - zakaz wjazdu dla kierowców lub zakaz wejścia dla pieszych;
  • postawa z jedną ręką uniesioną, drugą położoną wzdłuż ciała - konieczność zachowania ostrożności, bo za chwilę zmieni się kierunek ruchu;
  • postawa z jedną ręką trzymaną na skos - wskazanie kierowcy miejsca do zatrzymania się;
  • postawa z podniesioną ręką i wewnętrzną stroną dłoni skierowaną do kierowców - nakaz zatrzymania się;
  • postawa bokiem, z lewą ręką podniesioną prostopadle do ciała i zgiętą w łokciu, prawą zaś wykonującą gest przywołujący - pojazdy po prawej stronie funkcjonariusza mogą skręcić w lewo.

Co oznacza gdy policjant stoi bokiem?

Co oznacza gdy policjant stoi bokiem? Taki sygnał to zezwolenie na wjazd na skrzyżowanie. Jednocześnie zakaz przemieszczania dla tych kierowców, do których funkcjonariusz jest zwrócony przodem.

Kiedy policjant pozwala ruszać na skrzyżowaniu i inne gesty. Co grozi za ich nieznajomość?

Co grozi nam wtedy, gdy nie będziemy wiedzieli kiedy policjant pozwala ruszać na skrzyżowaniu? Oczywiście ryzykujemy narażeniem siebie i innych na niebezpieczeństwo kolizji czy nawet wypadku. Dodatkowo zignorowanie poleceń policjanta może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości od 300 do 500 zł w przypadku kierowcy i 100 zł jeśli chodzi o pieszego.

Zobacz też: Przyczepa kempingowa - prędkość. Ile pojedziemy w Polsce i innych krajach?

Więcej o: