Mandat za spowodowanie kolizji - co zrobić, jeśli sprawca podał nieprawdziwe dane do oświadczenia?

Zastanawiasz się, ile wynosi mandat za spowodowanie kolizji drogowej w 2023 roku? Kolizja jest jednym z najczęstszych zdarzeń na drodze, dlatego warto być na bieżąco z aktualnym taryfikatorem.

Mandat za spowodowanie kolizji. Czy na pewno rozróżniamy kolizję od wypadku?

Mandat za spowodowanie kolizji zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jednak należy się upewnić, że właściwie rozróżniamy zdarzenia drogowe. Czym innym jest bowiem kolizja, a czym innym wypadek drogowy i różne mogą być jego konsekwencje. Kolizja to inaczej stłuczka. Co do zasady nie ma potrzeby wzywania policji czy innych służb, jeśli przebieg zdarzenia nie budzi wątpliwości, a strony są w stanie się porozumieć co do ugodowego rozwiązania sporu. Z reguły jest to podanie informacji uprawniających do naprawienia szkody z OC sprawcy. Podaje się więc dane dotyczące ubezpieczenia, spisuje oświadczenie osoby, która doprowadziła do stłuczki i można dodatkowo wykonać dokumentację zdjęciową. Jeśli jednak w zdarzeniu pojawiają się ofiary, które ucierpiały w jakiś sposób, np. posiadają obrażenia, wówczas mamy do czynienia z wypadkiem, a nie kolizją. W takiej sytuacji powinna być wezwana m.in. policja. Podobnie, gdy brak jest porozumienia co do przebiegu stłuczki.

Jaki mandat za spowodowanie kolizji, jeśli nie była wzywana policja?

To w zasadzie wydaje się oczywiste. Jeśli nie było policji, nie ma potrzeby obawiania się kar pieniężnych. Nie ma wówczas też potrzeby martwić się odpowiedzią na pytanie, jaki mandat można dostać za spowodowanie kolizji. Gorzej, jeśli okaże się, że sprawca podał nieprawdziwe dane w całości lub części. Wówczas trzeba jednak zawiadomić policję, która spróbuje ustalić dane sprawcy i wtedy również otrzyma on mandat.

Zobacz wideo Polskie przejścia dla pieszych są śmiertelnie niebezpieczne

Jaki jest mandat za spowodowanie kolizji? Ile to może kosztować?

Jaki jest mandat za spowodowanie kolizji? Jeśli w przypadku stłuczki zostanie wezwana policja, to na pewno ustalony przez mundurowych sprawca, zostanie ukarany finansowo. Zgodnie z przepisami za spowodowanie kolizji kierowca otrzyma mandat w wysokości 1000 zł, dodatkowo policja ukarze go za przewinienie, które było przyczyną kolizji.

Mandat za kolizję. Jaki będzie mandat za wypadek drogowy?

Wiemy już, ile wynosi mandat za kolizję. A jaki będzie mandat za wypadek drogowy? Wówczas kara jest dużo bardziej surowa. Jeśli następstwem wypadku drogowego jest naruszenie narządów ciała lub roztrój zdrowie, to kwota mandatu dla sprawcy wynosi 1500 - 3000 zł.

Spowodowanie kolizji - mandat dla innych uczestników drogi

Sprawcą stłuczki, czy też wypadku drogowego może być jednak nie tylko kierowca. Może nim być też inny użytkownik drogi. Zgodnie z przepisami, a dokładniej rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów: "niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, jeżeli następstwem jest naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia przez uczestnika ruchu lub inną osobę znajdującą się na drodze, z wyjątkiem kierującego pojazdem mechanicznym, jest kwota mandatu karnego przypisanego za naruszenie stanowiące znamię zagrożenia powiększona o 1000 zł, jednak nie niższa niż 1500 zł." Natomiast gdy brak jest ofiar takiego zdarzenia, jest to kwota mandatu związana z określonym naruszeniem powiększona o 500 zł.

Kolizja drogowa - mandat. Podsumowanie

Trzeba mieć na uwadze, że dość często na drodze może się zdarzyć stłuczka, czyli kolizja drogowa. Mandat nie zawsze będzie jednak obciążał kierującego pojazdem. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Warto więc wyjaśnić przebieg zdarzenia, jeśli na miejsce wezwana została policja albo istnieją wątpliwości co do tego, kto zawinił.

Zobacz też: Znaki ostrzegawcze przed zwierzętami w Polsce - uwaga na zwierzęta dzikie, gospodarskie i domowe

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.