Mandat za brak prawa jazdy - czy trzeba mieć prawo jazdy przy sobie 2023?

Mandat za brak prawa jazdy wiele osób kojarzy z brakiem dokumentów przy sobie. Aktualnie przepisy nie nakładają jednak obowiązku fizycznego posiadania przy sobie prawa jazdy. Dowiedz się, jakie mogą być konsekwencje jazdy bez uprawnień.

Mandat za brak prawa jazdy. Czy są pojazdy, na które nie potrzeba robić uprawnień?

Mandat za brak prawa jazdy nie zawsze będzie realnym zagrożeniem. Są bowiem pojazdy, które można prowadzić bez zdawania specjalnego egzaminu czy robienia kursu. Oczywiście nie zwalnia nas to ze znajomości przepisów prawa i stosowania się do zasad ruchu drogowego. Faktem jednak jest, że nie trzeba posiadać specjalnego dokumentu, który upoważnia do ich prowadzenia. Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami, osoba, która ukończyła 18 lat, nie jest obowiązana do posiadania dokumentu stwierdzającego posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem, wózkiem rowerowym lub pojazdem zaprzęgowym. Tym samym do prowadzenia innych pojazdów potrzebne są odpowiednie uprawnienia, choć nie zawsze będzie to minimum kategoria B.

Jaki mandat za brak prawa jazdy: czy trzeba mieć prawo jazdy na skuter lub motorower?

Dość często mówi się, że nie potrzeba posiadać prawa jazdy, aby jeździć skuterem czy motorowerem, ale nie jest to prawda. Nie jest potrzebne prawo jazdy kategorii B, ale i tak trzeba zrobić stosowne uprawnienia. W tym wypadku bowiem, jeśli chce się kierować motorowerem, skuterem czy też pojazdem jedno lub dwuśladowym, który posiada silnik spalinowy o pojemności nieprzekraczającej 50 cm3 lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4kW, który nie osiąga prędkości większej niż 45 km/h, potrzebne jest prawo jazdy kategorii AM. Jego brak będzie oznaczał, że trzeba się zacząć zastanawiać, jaki mandat możemy otrzymać za brak prawa jazdy.

Zobacz wideo Polskie przejścia dla pieszych są śmiertelnie niebezpieczne

Jaki jest mandat za brak prawa jazdy, gdy nie wozi się dokumentu ze sobą?

Jaki jest mandat za brak prawa jazdy, gdy nie wozi się dokumentu ze sobą? Żaden - aktualnie przepisy nie nakładają obowiązku fizycznego posiadania przy sobie dokumentu w postaci prawa jazdy. Oczywiście nie zdjęło to obowiązku posiadania takich uprawnień. Sporym udogodnieniem jest również i to, że nie trzeba mieć przy sobie również potwierdzenia ubezpieczenia OC oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu. Policja w razie kontroli korzysta z bazy CEPiK i tam sprawdza, czy posiadamy uprawnienia do kierowania określonym pojazdem. Tak więc jeśli nie weźmiemy ze sobą prawa jazdy, a wyjedziemy na drogi publiczne, nie trzeba się martwić, jaki jest mandat za brak prawa jazdy.

Ile wynosi mandat za brak prawa jazdy?

Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ kary są obecnie bardzo wysokie. Jeśli policja podczas kontroli zatrzyma kogoś w strefie zamieszkania, na drodze publicznej lub w strefie ruchu, kto nigdy nie miał uprawnień do kierowania pojazdami, to nie musi się on martwić, ile wynosi mandat za brak prawo jazdy. Nie jest to jednak, wbrew pozorom, dobra wiadomość. Od razu bowiem kierowany jest do sądu wniosek o wydanie zakazu kierowania pojazdami. Grzywna za to wykroczenie to od 1500 zł do 30 000 zł. Ponowne zatrzymanie w takiej sytuacji będzie już nie wykroczeniem, a przestępstwem.

Mandat za brak dokumentów - prawa jazdy. Kiedy nie mamy powodów do zmartwień?

Jak już wspomniano wcześniej, aktualne przepisy nie wymagają fizycznego posiadania przy sobie takiego dokumentu. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to zwolnienie ze zdobywania uprawnień w tym zakresie. Policja po prostu może wirtualnie sprawdzić, czy posiada się uprawnienia do kierowania określonego rodzaju pojazdami. Tak więc, jeśli posiada się stosowny dokument, a jedynie nie ma się go przy sobie, mandat za brak dokumentów (prawa jazdy) nam nie grozi.

Mandat za brak prawa jazdy na motor?

A czym grozi mandat za brak prawa jazdy na motor? Sytuacja jest tu analogiczna. Nie trzeba mieć przy sobie samego dokumentu, ale należy posiadać stosowne uprawnienia. Tak więc jeśli ktoś nigdy nie zdawał egzaminu na prawo jazdy na motor, a nim się porusza, to rzeczywiście może się obawiać finansowych konsekwencji.

Zobacz też: Przyczepka kempingowa. Czy warto postawić na niewielki model? Ile kosztuje wynajem?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.