Mandat za brak świateł - ile wynosi? Wszystko zależy od okoliczności

Mandat za brak świateł lub ich nieprawidłowe używanie może nam grozić w przynajmniej kilku sytuacjach. Warto wiedzieć o nich więcej po to, żeby unikać kar. O jakie kwoty może chodzić? Sprawdzamy.

Mandat za brak świateł a bezpieczna jazda

Co warto wiedzieć, aby mandat za brak świateł nie stał się naszym udziałem? Utarło się przekonanie, że najwięcej kar z tego powodu otrzymujemy jesienią i zimą. Wówczas niedostosowanie się do panujących warunków może być związane także z brakiem właściwego oświetlenia. Prawdą jest jednak, że na mandat możemy narazić się przez cały sezon, a więc również latem. 

Przede wszystkim chodzi jednak o bezpieczeństwo. Światła i ich odpowiednie wykorzystywanie będą jednym z kluczowych elementów, które minimalizują ryzyko mniej lub bardziej groźnych wypadków na drogach

Jaki mandat za brak świateł 2023?

Jaki mandat za brak świateł grozi nam w 2023 roku? Odpowiedź powinna być jedna: to zależy od okoliczności. Warto bowiem wiedzieć:

  • poruszanie się samochodem po drogach publicznych bez świateł mijania lub jazdy dziennej związane jest zagrożone mandatem w wysokości 100 zł; jednocześnie kierowca zostaje ukarany 2 punktami karnymi;
  • taryfikator zmienia się wtedy, gdy jazda bez wymienionych świateł ma miejsce po zmroku. Ile zatem wynosi mandat za brak świateł w nocy? Wówczas grozi nam kara w wysokości 300 zł, dodatkowym wymiarem kary są 4 punkty karne;
  • nie należy wreszcie zapominać o tym, że 200 zł mandatu i 4 punkty karne grożą za jazdę bez świateł w tunelu

Kierowca może otrzymać również:

  • mandat za brak świateł stopu
  • mandat za brak świateł pozycyjnych
  • mandat za brak świateł w przyczepce

Jak tłumaczona jest taka rozbieżność w taryfikatorze karania kierowców za brak świateł lub ich nieodpowiednie używanie? Przede wszystkim pod uwagę brane jest zagrożenie, które brak świateł stwarza w danej sytuacji dla innych uczestników ruchu drogowego. Przykład? Choćby to, że o wiele łatwiej o wypadek spowodowany wyłączonymi światłami w nocy niż podczas dnia. 

Zupełnie inną kwestią jest to, czy światła w samochodzie są sprawne. Kary za ich niewłaściwe używanie są znacznie niższe - za ewentualne braki zostaniemy ukarani o wiele bardziej surowo. Wiele zależy zresztą od okoliczności. Niższa będzie kwota mandatu wówczas, gdy usterki będą stosunkowo mało skomplikowane i da się je usunąć podczas kontroli. W przypadku dużej awarii grozi nam nie tylko bardzo wysoki mandat do 3000 zł, ale także policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Będzie on do odzyskania dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku badania technicznego.

Zobacz wideo Polskie przejścia dla pieszych są śmiertelnie niebezpieczne

Mandat za brak świateł stopu - również będzie wysoki

Jaki mandat za brak świateł stopu? Nazywane światłami hamowania, również mają bardzo duże znaczenie. Muszą zapalać się automatycznie wtedy, gdy naciśniemy hamulec. Wymaga się, aby świeciły jaśniejszym światłem od tylnych świateł pozycyjnych. W Polsce należy ich używać przez całą dobę dlatego, by inni kierowcy mogli bez problemu otrzymać informację o naszych działaniach i planach - są tak ważne, jak choćby kierunkowskazy. W tym przypadku również należy liczyć się z bardzo wysoką karą pieniężną.

 Zobacz też: Odległości w linii prostej. Jak ją policzyć? Kalkulator odległości między miastami w linii prostej

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.