Mandat za jazdę buspasem. Nie jest zbyt wysoki, ale i tak warto się przed nim uchronić

Mandat za jazdę buspasem? Jazda przez centrum miasta w godzinach szczytu bywa męczącym zajęciem. Niektórzy kierowcy pragną ułatwić sobie zadanie - to jednak może zakończyć się karą pieniężną i w postaci punktów karnych.

Jaki mandat za jazdę buspasem? Podstawowe kwestie

Jaki mandat za jazdę buspasem? W miejskich realiach dużym problemem bywają zatory w ruchu drogowym. Godziny szczytu sprawiają, że także pojazdy transportu zbiorowego nie mogą przejechać o czasie z punktu do punktu. Buspasy to specjalne pasy drogowe, których zadaniem jest usprawnienie transportu miejskiego. Oprócz autobusów miejskich i trolejbusów mogą tędy przejechać samochody elektryczne (chyba że zarządcy zadecydują inaczej), busy podmiejskie czy autobusy linii dalekobieżnych. Buspasy domyślnie działają przez całą dobę. Pod znakiem D-12 mogą być wymienione także taksówki lub motocykle, co uprawnia je do jazdy buspasem.

W Polsce po raz pierwszy dosyć dawno temu wyznaczono znaki informacyjne służące wydzielaniu pasów ruchu autobusom. Stało się to jeszcze za PRL-u, bo w roku 1983. Niestety, ale przestrzeganie zasad ruchu po buspasach wciąż jest pewnym problemem. Można się też spotkać z opiniami, nie całkiem bezpodstawnymi, że wytyczanie takich przestrzeni jest nieefektywne. 

W gruncie rzeczy bowiem buspasy zajmują przestrzeń na drodze, którą mogliby wykorzystać liczni kierowcy stojący w korkach. W zasadzie jest to bowiem ograniczenie przepustowości drogi liczonej w liczbie pojazdów. Inaczej rzecz może się jednak prezentować wtedy, gdy podliczymy liczbę osób. Autobusy i busy służą przemieszczaniu się całych rzesz ludzi, co jest argumentem za ich faworyzowaniem na drodze. 

Jazda po buspasie - mandat. Dodatkowe trudności

Jaki mandat za jazdę po buspasie? Jeżeli nie chcemy płacić żadnych kar, to przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na znak D-12. To on może zawierać inne informacje dotyczące korzystania z buspasów. Może chodzić o:

  • określenie godzin korzystania z buspasa;
  • uprawnienie taksówek do jazdy buspasem;
  • uprawnienie rowerów lub motocykli do jazdy buspasem;
  • wyłączenie z zakazu poruszania się buspasem np. osób dojeżdżających do własnych posesji. 
Zobacz wideo Polskie przejścia dla pieszych są śmiertelnie niebezpieczne

Mandat - jazda buspasem: kara nie jest zbyt wysoka

Mandat za jazdę buspasem nie będzie zbyt dotkliwy. Możemy zapłacić karę w wysokości 100 zł, co po podwyżkach w taryfikatorze nie jest raczej zbyt wysoką kwotą. Dodatkową konsekwencją będzie otrzymanie jednego punktu karnego. W gruncie rzeczy nie są to zbyt wysokie kary finansowe. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba zwracać uwagi na zasady korzystania z buspasów. 

Z drugiej strony trzeba jednak pamiętać o istocie problemu: kierowca bezprawnie poruszający się buspasem chce zwykle skrócić sobie czas oczekiwania na dotarcie do celu. Efekt jest odwrotny od zamierzonego i w końcu docieramy do pracy, domu czy na spotkanie ze znacznym opóźnieniem i mimo wszystko karą w postaci określonej kwoty pieniędzy i punktów.

Kara za jazdę buspasem - o tym także pamiętaj

Jaka jeszcze kara za jazdę buspasem? O wiele rzadziej spotykane są zarzuty dotyczące tamowania przez taką osobę ruchu drogowego. Wówczas taryfikator jest jednak o wiele bardziej surowy. Rezultat? Choćby o wiele bardziej nieprzyjemna kara w wysokości 500 zł.

Zobacz też: Mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Niepozorna kwestia, która może uderzyć po kieszeni

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.