Co warto wiedzieć jeśli chodzi o winiety w Austrii? W kraju tym zapłacimy za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Dobre zorientowanie jest tu o tyle istotne, że nie tylko chodzi tutaj o popularną destynację samochodowych wycieczek, ale także kraj tranzytowy. Właśnie tędy może nam wypadać droga choćby do Włoch. Sama Austria to zresztą również cała masa turystycznych atrakcji - przede wszystkim chodzi oczywiście o Wiedeń, który dawniej był prawdziwą perłą monarchii habsburskiej i jednym z najważniejszych miast Europy. Po okresie świetności pozostały architektura, ośrodki kultury i wspaniałe muzea, które warto odwiedzić.
Gdzie kupić winiety w Austrii? Można je nabyć na stacjach benzynowych. To jednak nie jest jedyna opcja, z której mogą skorzystać kierowcy chcący choćby część trasy pokonać austriackimi autostradami i drogami szybkiego ruchu. Winietę pod postacią naklejki można nabyć w Polsce - na stacjach PZM. Trzeba przy tym pamiętać, że tradycyjne potwierdzenie dokonanej opłaty za użytkowanie dróg musi być przyklejona na przedniej szybie w widocznym miejscu. Poleca się zrobić to w lewym górnym rogu lub pod lusterkiem wstecznym. Bardzo istotne są też z pozoru drobne szczegóły - choćby fakt, że winieta nie może być uszkodzona.
Można także skorzystać z winiety elektronicznej, co jest wygodnym i nowoczesnym rozwiązaniem. Dodatkowo drogą online da się dokonać elektronicznych opłat odcinkowych.
Kiedy trzeba nabyć austriacką e-winietę? Okazuje się, że panują tutaj pewne ograniczenia. Przede wszystkim chodzi o to, by zachować termin 18 dni przed planowaną podróżą. Jest to z pewnością pewien problem dla tych, którzy lubią spontaniczne wyprawy autem.
Jakie są rodzaje winiet online w Austrii? Ile rodzajów tradycyjnych naklejek mamy do wyboru? Okazuje się, że mamy do czynienia z tym samym zestawem pozwoleń na przejazd. Wyróżnia się jedynie winiety samochodowe i przeznaczone dla motocykli. Różnią się one od siebie cenowo. Mamy więc do wyboru:
Ile zapłacimy za winiety w Austrii? Oczywiście cena pozwolenia dla posiadaczy samochodów będzie wyższa od tej, która przeznaczona jest dla motocyklistów. W pierwszym przypadku koszt to:
Motocykliści zapłacą mniej, bo odpowiednio - 5,80 euro, 14,50 euro i 38,20 euro. Warto pamiętać o tym, że niewłaściwe naklejenie winiety lub brak jej naklejenia skutkują mandatem. Co dzieje się wtedy, gdy kierowca nie wykupi winiety? Wówczas naliczana jest kara w wysokości 120 euro. Motocykliści zapłacą mniej, bo 65 euro.
Zobacz też: Długa podróż samochodem - jak się przygotować? Poradnik dla kierowców