Mandat za przejazd na czerwonym. Czy kamery rejestrują przejazd na czerwonym świetle?

Mandat za przejazd na czerwonym? Pośpiech kierowców i przejeżdżanie na tzw. ostatniego może skończyć się dotkliwą karą finansową. Podpowiadamy, jaki jest mandat za przejechanie na czerwonym świetle w 2023 roku.

Mandat za przejazd na czerwonym świetle - kiedy można go otrzymać?

Mandat za przejazd na czerwonym świetle, jak wynika z samego określenia, można otrzymać za przejechanie, gdy na sygnalizatorze pali się już czerwone światło. Niestety wielu kierowców w codziennym pośpiechu potrafi przejeżdżać skrzyżowanie czy pasy dla pieszych, choć już fizycznie zdążą zauważyć, że kolor oświetlenia oznacza konieczność zatrzymania się. Skończyć się to może źle, jeśli np. światła po drugiej stronie zmieniają się szybko. Może dojść do kolizji czy potrącenia pieszego. Tak naprawdę bowiem powinno się zrezygnować z wjazdu na skrzyżowaniu już w momencie, gdy zapala się żółte światło albo widzimy, że z uwagi na natężenie ruchu, wjazd na skrzyżowanie może oznaczać, że zatarasujemy przejazd z innego kierunku.

Jaki mandat za przejazd na czerwonym świetle, gdy już nie miało się możliwości go zauważyć?

Może się niestety zdarzyć sytuacja, że wjeżdżając na skrzyżowanie widzimy światło zielone, ale już sekundę później zmieniło się ono na żółte, a potem czerwone. Czasem niestety może to być uznane przez policję za złamanie przepisów i mogą oni chcieć wystawić mandat za przejazd na czerwonym świetle. Nie pozostaje nic innego, jak próbować wyjaśnić sytuację. Może w tym pomóc posiadanie wideo rejestratora, który pokaże, że w momencie wjazdu na skrzyżowanie, światło było zielone. Brak było więc możliwości zauważania, że należy zwolnić i się zatrzymać. Gdyby jednak i to nie skutkowało, można odmówić przyjęcia mandatu i wówczas sprawę wyjaśniać przed sądem.

Zobacz wideo Polskie przejścia dla pieszych są śmiertelnie niebezpieczne

Ile wynosi mandat za przejazd na czerwonym świetle?

Kara finansowa jest surowa, aczkolwiek znacznie bardziej dolegliwa jest obecnie kara związana z punktami karnymi. Jeszcze w 2021 roku była to kwota 500 zł i 6 punktów karnych. Aktualnie choć wartość pieniężna jest taka sama, to jednak ilość punktów to aż 15. Tak więc mandat 500 zł i taka ilość punktów karnych na pewno będą odczuwalne.

Mandat za przejazd na czerwonym świetle - kamera. Rejestratory przejazdu na czerwonym świetle

Rejestratory mają na celu wychwycenie przejazdów na czerwonym świetle. Działają one w systemie CANARD, a ich ilość jest coraz większa. Na czerwiec 2023 roku było ich w Polsce 37. Jest to o tyle trudna dla kierowców sytuacja, że nie ma obowiązku oznaczania ich tak, jak oznaczane są fotoradary. Tak więc niepostrzeżenie przejazd może nagrać rejestrator zamontowany obok sygnalizacji świetlnej i w ten sposób otrzyma się mandat za przejazd na czerwonym świetle. Kamera bowiem nagra całe zdarzenie lub wykona zdjęcia.

Po jakim czasie przychodzi mandat za przejazd na czerwonym świetle?

Trzeba mieć na uwadze, że policja nie musi nikogo przyłapać na tzw. gorącym uczynku. Może się okazać, że wezwanie do zapłaty kary przyjdzie z opóźnieniem w stosunku do zdarzenia. Może ono być bowiem np. zarejestrowane przez odpowiedni rejestrator. Ważne, by pamiętać o treści art. 45 kodeksu wykroczeń, że: "karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok; jeżeli w tym czasie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od zakończenia tego okresu." Tak więc warto zwrócić uwagę, po jakim czasie przychodzi mandat za przejazd na czerwonym świetle od momentu popełnienia przez nas wykroczenia.

A jaki jest mandat za wjazd na czerwonym świetle na przejazd kolejowy?

Czerwone światło to nie tylko to, które widzimy na skrzyżowaniach. Podobnie jest przy przejazdach kolejowych, gdzie również znajduje się odpowiedni sygnalizator, który w momencie przejazdu pociągu ostrzega czerwonym światłem. Zgodnie z przepisami przejazd przez tory na czerwonym świetle jest wykroczeniem naruszającym art. 97a kodeksu wykroczeń. Tak więc mandat za wjazd na czerwonym świetle na przejazd kolejowy może wynieść minimum 2000 zł.

Zobacz też: Mandat za zaśnieżony samochód. Może być bardzo dotkliwy

Więcej o:
Copyright © Agora SA