Znaki ostrzegawcze przed zwierzętami w Polsce - uwaga na zwierzęta dzikie, gospodarskie i domowe

Znaki ostrzegawcze przed zwierzętami w Polsce? Warto je znać z dwóch powodów: by oszczędzić cierpień niewinnym stworzeniom, samemu zaś bezkolizyjnie dojechać do domu. Które z nich są najważniejsze?

Na jakie zwierzęta należy uważać na drodze? Odpowiedź jest prosta

Zanim skupimy się na samych znakach, warto zadać sobie podstawowe pytanie: na jakie zwierzęta należy uważać na drodze? Odpowiedź powinna brzmieć: na każde! Korzystanie z publicznych dróg nie powinno być związane z niesieniem śmierci innych stworzeń, co może być dodatkowym zagrożeniem dla osób jadących autem. Zdarza się wręcz, że zderzenie z sarną lub np. łosiem może skończyć się tragicznie. 

Niebezpieczeństwo potrącenia zwierzęcia i kolizji zwiększa się wiosną i jesienią. Dobrze jest też zdawać sobie sprawę z tego, jaką trasą przyszło nam jechać. Nierzadko zdarza się, że jadąc nocą wśród terenów zalesionych, dostrzegamy tylko błyski oczu zwierząt znajdujących się kilka metrów od pobocza. Wystarczy, że zwierzyna spłoszy się i już sytuacja staje się niebezpieczna. Dlatego warto pamiętać:

  • lepiej zwolnić, niż narażać siebie i zwierzęta na niebezpieczeństwo;
  • nawet przy prędkości 80 km/h trudno będzie ominąć żywą przeszkodę gdy dostrzeżemy ją 50 lub 60 m od siebie - teoretycznie jest to możliwe, ale warunki na drodze są inne od tych, które mamy na torze. 

Można spotkać się też z następującymi wskazaniami:

  • rocznie dochodzi przeciętnie do ponad 300 poważnych wypadków z udziałem zwierząt, w których ginie po kilkanaście osób;
  • większość wypadków ma miejsce w terenach leśnych, ale nie jest to reguła;
  • najczęściej do wypadków dochodzi w maju, październiku i listopadzie, zwykle w godzinach tuż przed świtem lub po zmroku;
  • jadąc, warto obserwować także pobocza.  

Znaki ostrzegawcze - zwierzęta. Podstawowe kwestie

Znaki ostrzegawcze o zwierzętach? Chodzi przede wszystkim o znak A-18b. Przedstawia on sarnę w kolorze czarnym na żółtym tle i w czerwonej obwódce. Ma kształt trójkątny. Znak ten ostrzega o możliwości napotkania zwierząt na drodze - oczywiście nie muszą to być rzeczone sarny. 

Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Czy na zwierzęta należy uważać tylko tam, gdzie postawiono znak A-18b? Oczywiście, że nie. Takie oznakowanie może być wykorzystane wyłącznie na trasach zwierzęcych migracji, które nasilają się choćby okresowo. Nie oznacza to jednak, że niepozorna łąka na skraju drogi lub podobne zarośla nie będą skrywać sporego zwierzęcia, na które trzeba uważać.

Zobacz wideo Policjant kierujący ruchem - tak należy odczytywać wydawane sygnały

Zwierzęta na znakach ostrzegawczych - ważne są też detale

Jeśli chodzi o zwierzęta na znakach drogowych, to istotne są również detale, czyli tabliczki pod znakiem. Mogą być na nich zawarte:

  • odległość od znaku do miejsca występowania niebezpieczeństwa;
  • długość odcinka drogi, na którym występuje niebezpieczeństwo;
  • koniec odcinka z występującym niebezpieczeństwem.

Jakie są znaki ze zwierzętami? Uwaga na zwierzęta gospodarskie i domowe

Jakie są znaki ze zwierzętami? Pamiętajmy o tym, by starać się za wszelką cenę zadbać o własne bezpieczeństwo i starać się unikać zderzeń z domowymi pupilami, którzy nieopatrznie znaleźli się na jezdni lub zwierzętami gospodarskimi. Choćby tam, gdzie wypasa się bydło, możemy spotkać specyficzny znak z krową, która symbolizuje wszelkie zwierzęta gospodarskie.

Znak drogowy A-18a do quizu
Znak drogowy A-18a do quizu Wikimedia Commons

Podział przyjęty w Polsce jest zgodny z założeniami konwencji wiedeńskiej o znakach i sygnałach drogowych z 1968 r. Przy tym w innych państwach często panuje większe zróżnicowanie oznaczeń - mamy takie, które ostrzegają kierowców przed możliwością wtargnięcia na jezdnię niedźwiedzi, kaczek, kotów czy węży. Takie podejście jest też inspirowane dbałością o to, by zapobiec zanikowi różnorodności biologicznej.

Zobacz też: Mandat za brak świateł - ile wynosi? Wszystko zależy od okoliczności

Więcej o: