Mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Niepozorna kwestia, która może uderzyć po kieszeni

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy może wydawać się bardzo surową karą. W końcu wydaje się, że jest to błahostka, która może przytrafić się każdemu. Konsekwencje mogą być jednak dotkliwe dla naszego portfela.

Płyn do spryskiwaczy - obowiązek czy konieczność?

Czy faktycznie można dostać mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Obowiązek należytego zaopatrzenia pojazdu w wymagane urządzenia i przyrządy (Art. 96 par. 1 pkt 5 Kodeksu wykroczeń) jest okolicznością, która otwiera drogę dla ukarania kierowcy także za brak płynu do spryskiwaczy.

Czemu taka wykładnia prawa daje się obronić? Płyn do spryskiwaczy, choć wydaje się być wyposażeniem niepozornym, w rzeczywistości odgrywa dość dużą rolę. Trzeba bowiem przyznać, że zabrudzenia, smugi i kurz na szybie mogą powodować odblaski słońca i znacząco ograniczać widoczność. Stąd zaś już prosta droga dla zaistnienia na drodze niebezpiecznej sytuacji.

Płyn do spryskiwaczy, przeznaczony do łatwiejszego usuwania zabrudzeń z szyb, jest prawie tak stary, jak wykorzystanie w aucie wycieraczek. Te zaś służą kierowcom od 1903 r. Obecnie skład płynu do spryskiwaczy stanowią woda, alkohol i dodatki mające wspomagać rozbijanie brudu, który nie będzie już tak łatwo osiadał na piórach wycieraczek. To jednak nie wszystko, bo odpowiednia  mieszanka może być nieocenioną pomocą w zmaganiach z zimową aurą. Lód i śnieg na przedniej szybie? To płyn do spryskiwaczy pomoże się ich pozbyć. 

W składzie takiej mieszanki znajdziemy:

  • alkohol (etanol, gliceryna lub glikol);
  • woda demineralizowana lub przefiltrowana;
  • środki powierzchniowo czynne wspomagające usuwanie zabrudzeń;
  • polimery - w letnich płynach do spryskiwaczy;
  • stabilizatory - chronią przed szybkim parowaniem.
Zobacz wideo Co grozi za poruszanie się pojazdem bez wymaganych uprawnień?

Płyn do spryskiwaczy - mandat

Ile wyniesie kara za brak płynu do spryskiwaczy? Mandat wynika w tym przypadku pośrednio z dwóch fragmentów istotnych aktów prawnych. Chodzi o:

  • Art. 96 par. 1 pkt 5 Kodeksu wykroczeń: ''Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza pojazd do jazdy, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia, podlega karze grzywny'';
  • Art. 66 ust. 1 pkt 5 Prawa o ruchu drogowym: ''Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu''.

Jak najbardziej grozi nam więc mandat za brak płynu do spryskiwaczy. Jego wysokość nie została jednak wprost określona. Najwyższy możliwy wymiar to 5000 zł. W przypadku braku płynu do spryskiwaczy można jednak z reguły liczyć na o wiele niższy wymiar mandatu, bo w praktyce można dość łatwo zapomnieć o jego uzupełnieniu.

Jaki mandat za brak płynu do spryskiwaczy? O tym warto pamiętać

Jaki mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Wiemy już, że w dużej mierze jest to kwestia uznaniowa. Pamiętać trzeba jednak o tym, że z powodu tych samych przepisów prawnych możemy zostać ukarani np. za niesprawne lub wadliwie działające spryskiwacze. Dodatkowo policjant ma prawo z powodu usterek zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. 

Zobacz też: Jakie światła włączyć kiedy pada deszcz? Światła mijania czy do jazdy dziennej?

Więcej o: