Mandat za parkowanie na chodniku. Czy za parkowanie na chodniku są punkty karne?

Mandat za parkowanie na chodniku lub na zakazie może uszczuplić stan naszego portfela. Jakie okoliczności warto brać pod uwagę? Ile możemy zapłacić? Oto garść informacji.

Parkowanie na chodniku - mandat. Podstawowe kwestie

Co przede wszystkim warto wiedzieć jeśli chodzi o parkowanie na chodniku? Mandat może nie jest znaczący, ale i tak warto się go wystrzegać i właśnie dlatego lepiej jest zapoznać się z tą tematyką. Kary za złe parkowanie, czyli np. pozostawienie samochodu na chodniku lub zakazie, należą do najpopularniejszych przewinień. Problem pojawia się zwłaszcza w tych miejscach, w których miejsca parkingowe są stosunkowo nieliczne. Ważne jest przy tym to, że takie mandaty ma kto wystawiać - takie uprawnienia posiada nie tylko policja, ale także straż miejska. Właśnie mundurowi z ostatniej służby szczególnie często karzą kierowców za takie przewinienia. 

Parkowanie to, używając języka ustaw, nic innego jak ''postój pojazdu''. Od występującego w przepisach sformułowania ''zatrzymanie pojazdu'' różni się ze względu na czas - zatrzymanie trwa do 1 min. Istotna jest tu jednak przede wszystkim przyczyna akcji: postój zawsze wynika z woli kierowcy, nie zaś stania w korku lub pojawienia się na przejściu pieszych.

Auta nie można parkować:

  • w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd;
  • w miejscu, które utrudnia dostęp do innego pojazdu, który został prawidłowo zaparkowany;
  • przed przejazdem kolejowym i za nim;
  • w strefie zamieszkania w innym miejscu od tego, które zostało wyznaczone do parkowania;
  • na obszarze zabudowanym w przypadku aut o długości ponad 12 m lub masie całkowitej powyżej 16 ton poza parkingami, które zostały do tego przeznaczone.

Od września 2022 r. chodnik jest klasyfikowany jako część drogi dla pieszych. Niewiele zmieniło to jednak w kwestii parkowania w tym miejscu. Kwestię tę reguluje art. 47 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. 

Zobacz wideo Polskie przejścia dla pieszych są śmiertelnie niebezpieczne

Jaki mandat za parkowanie na chodniku? Nie zawsze nam grozi

Jaki mandat za parkowanie na chodniku? Większość wykroczeń drogowych związanych z niewłaściwym parkowaniem skutkuje nałożeniem mandatu w wysokości od 100 do 300 zł. W przypadku parkowania na chodniku niekoniecznie jednak zapłacimy, bo jest to dozwolone w niektórych okolicznościach. Chodzi o:

  • pozostawia się pieszym odpowiednią ilość miejsca (minimum 150 cm szerokości przejścia);
  • na parkowanie pozwala dopuszczalna masa całkowita pojazdu;
  • nie ma znaku zakazu zatrzymywania lub postoju.

Ile wynosi mandat za parkowanie na chodniku?

Ile wynosi mandat za parkowanie na chodniku wtedy, gdy nie ma spełnionych trzech wymienionych przesłanek? Kara finansowa to w tym przypadku najczęściej 100 zł. Dodatkowo kierowca zostanie ukarany w sumie 2 punktami karnymi. Jakie jeszcze konsekwencje może mieć takie naruszenie przepisów? Najgorzej dzieje się wtedy, gdy auto może stanowić zagrożenie dla ruchu drogowego. Wówczas może zostać odholowane na koszt właściciela. 

Zobacz też: Znaki ostrzegawcze przed zwierzętami w Polsce - uwaga na zwierzęta dzikie, gospodarskie i domowe

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.