Mandat za wyprzedzanie na pasach i podwójnej ciągłej. Jaka kara za recydywę?

Mandat za wyprzedzanie na pasach może nas bardzo uderzyć po kieszeni. Jest tak przede wszystkim dlatego, że chodzi o bardzo niebezpieczne zachowanie. Również recydywa jest tu zagrożona wysoką karą.

Jaki mandat za wyprzedzanie na pasach?

Jaki mandat za wyprzedzanie na pasach? W tym przypadku łamiącym przepisy drogowe grożą poważne sankcje. W skrajnych przypadkach takie osoby, jadąc dodatkowo z bardzo dużą prędkością, stają się antybohaterami policyjnych kronik. Oczywiście zdarzenia takie są niezwykle niebezpieczne, bo może dojść do zderzenia nieprzeczuwających zagrożenia pieszych z pędzącą maską pojazdu. Zostało to uwzględnione w związku ze zmianami w taryfikatorze kar dla kierowców łamiących przepisy o ruchu drogowym. Dowód na to, że chodzi o jedną z poważniejszych kwestii? Choćby fakt, że wyprzedzanie na pasach jako jedno z nielicznych podlega tzw. recydywie. 

Kiedy wolno wyprzedzać na przejściu dla pieszych? Jest to dozwolone wyłącznie wtedy, gdy chodzi o miejsce z ruchem kierowanym przez sygnalizację świetlną lub stojącego tu policjanta. We wszystkich innych przypadkach nawet nieuwaga ze strony kierowcy podlega surowej karze. W tym przypadku jest to za pierwszym razem 1500 zł. To jednak nie wszystko, bo ponowne złamanie prawa w ten sam sposób poskutkuje jeszcze bardziej surowym mandatem. Chodzi o dwukrotność tej stawki, czyli 3000 zł. Do recydywy dochodzi wtedy, gdy znów naruszymy ten sam przepis w czasie do dwóch lat od pierwszego incydentu.

Dodać trzeba, że dla wymierzenia takiej kary nie ma znaczenia czy do przejścia będą się zbliżać piesi, czy też wcale ich tam nie będzie. Dodatkowo nie trzeba tu być bezpośrednio zatrzymanym przez policję, bo wystarczy film z policyjnego drona.

Zobacz wideo Polskie przejścia dla pieszych są śmiertelnie niebezpieczne

Jaki mandat za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej? Sprawa jest skomplikowana

Nie tylko wyprzedzanie na pasach uchodzi za wyjątkowo niebezpieczny manewr. Kierowcy popełniają też inne przewinienia. Jaki mandat za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej? Tzw. ''podwójna ciągła'' to w rzeczywistości znak drogowy P-4. Można go spotkać namalowanego na jezdni w bardzo różnych miejscach. 

Okazuje się jednak, że w przypadku podwójnej ciągłej mandat otrzymujemy nie tyle za wyprzedzanie, bo litera prawa tego nie zabrania, co za przejeżdżanie samej linii lub najeżdżanie na nią. Teoretycznie można tu więc wyprzedzać o tyle, o ile nie dojdzie do najechania na linię lub jej przekroczenia. W praktyce dotyczy to głównie rowerów i innych jednośladów, jednak i tutaj konieczne będzie zachowanie zwiększonej ostrożności. Co się stanie, jeśli jednak najedziemy na podwójną linię lub ją przekroczymy? Wówczas możemy liczyć się z zapłaceniem za to kwotą 200 zł mandatu.

Mandat za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej i na pasach - punkty

Wiemy już, ile może nas kosztować mandat za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej i na pasach. To jednak nie koniec sankcji wobec łamiących prawo kierowców. Do kary pieniężnej dochodzą bowiem także punkty karne. W przypadku wyprzedzania na pasach chodzi o 15 takich punktów. Jeśli chodzi o podwójną ciągłą, to taryfikator jest nieco bardziej łaskawy. W tym przypadku kierowca zostanie ukarany 5 punktami karnymi.

Zobacz też: Znaki ostrzegawcze przed zwierzętami w Polsce - uwaga na zwierzęta dzikie, gospodarskie i domowe

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.