Czy opony zimowe są obowiązkowe w Polsce? Od kiedy powinno się zmieniać ogumienie? Spór pomiędzy zwolennikami opon sezonowych a użytkownikami ogumienia całorocznego jest znany od lat. Obecnie coraz częściej przyjmuje się, że wymiana opon jest zasadna. Opony zimowe znacząco zaś różnią się swoimi parametrami od tych, które wykorzystuje się latem. Badania przeprowadzone przez Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego wskazują, że nawet 80 proc. kierowców jest w stanie zaakceptować przymus prawny w tej dziedzinie.
W polskim prawie nie ma jednak przepisu, który nakazuje zmianę ogumienia na zimowe. Mandat można otrzymać wyłącznie wtedy, gdy opony są w złym stanie, nie są do siebie dopasowane (różne bieżniki na tej samej osi) lub wystają poza obrys pojazdu. Tym bardziej nie istnieje data, która byłaby tutaj wyznacznikiem. W dyskusjach na temat potrzeby zmian prawnych często pojawia się w tym kontekście 1 grudnia. To właśnie wtedy miałaby wypadać data obowiązkowej zmiany ogumienia.
Od kiedy obowiązkowe opony zimowe? Chociaż prawny obowiązek nie istnieje, to jednak zdaniem większości ekspertów wymiana ogumienia jest konieczna. Kiedy jednak powinna się dokonać? Najczęściej pojawia się w tym przypadku zasada, że opony na zimowe powinno się zmienić wtedy, gdy temperatury stale utrzymują się poniżej 7 stopni C. Wówczas rozsądna jest zmiana opon.
Jakie zalety mają opony zimowe? Przede wszystkim projektuje się je w taki sposób, żeby możliwie najlepiej działały w warunkach zimowych. Chodzi o to, żeby poprzez dobór odpowiedniej gumy i kształtu bieżnika zapewnić autu przyczepność nawet na drodze pokrytej śniegiem lub lodem. Najczęściej wykorzystuje się mieszankę dość miękką, która posiada większą zawartość krzemionki, kauczuku, olejów roślinnych i żywicy. Jednocześnie bardzo istotna jest rzeźba bieżnika. Posiada więcej lameli, czyli nacięć zwiększających przyczepność, stabilność i kontrolę.
Od kiedy zimowe opony w samochodzie? Chociaż zasada odpowiedniej temperatury wydaje się być dość klarowna, to w praktyce rzadko zdarza się, że pogoda nie podlega wahaniom po zmianie opon na zimowe. Oczywiście opony letnie będą się dużo lepiej spisywać w wyższych temperaturach, ale użytkowanie w takich warunkach przez pewien czas ''zimówek'' nie powinno być problemem. Przy ostrożnej jeździe nie sprowadzi zbyt dużego zagrożenia. Nie dojdzie także do znaczącego zużycia opon zwłaszcza wtedy, gdy samochód jest użytkowany na krótkich trasach.
O wiele bardziej niebezpieczna sytuacja zdarza się wtedy, gdy kierowca jest zmuszony do jazdy po oblodzonej lub zaśnieżonej powierzchni w oponach letnich. Wówczas znacznie łatwiej o nieszczęście. Należy więc zwłaszcza wystrzegać się zbyt szybkiej zmiany opon z zimowych na letnie. Warto mieć na uwadze, że czasem nawet pogoda w kwietniu bywa bardzo zmienna i potrafi zaskakiwać kierowców.
Okazuje się jednak, że obowiązek zmiany opon na zimowe być może nie występuje w Polsce, ale w innych krajach europejskich bywa różnie. Trzeba więc uwzględnić to zwłaszcza przed wyjazdem na długą wycieczkę objazdową po Europie. Za brak ogumienia zimowego lub niewłaściwą grubość bieżnika można zapłacić mandat w następujących krajach:
Zobacz też: Pompowanie kół azotem. Czy to ma w ogóle sens? Nie sprawdzi się u każdego