Opony nieprzebijalne? Taki ma plan Michelin z Chevroletem Boltem

Michelin chce wprowadzić opony bezpowietrzne do nowej generacji Chevroleta Bolta. Może się to stać w przeciągu 3-5 lat.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Prezes Michelin North America Alexis Garcin niedawno udzielił wywiadu stacji CNN Business, gdzie powiedział, że Michelin chce wprowadzić następną generację Chevroleta Bolt z bezpowietrznymi oponami. Powiedział też, że może się to zdarzyć w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat.

Zobacz wideo 18% kierowców nie wie, jak stare są opony, na których jeżdżą. Omawiamy autorski raport Moto.pl

Jest to o tyle ciekawe założenie, w szczególności, że Chevrolet w zeszłym roku odświeżył Bolta. Zatem jeśli tak się stanie, to ewentualnie, nowa generacja powinna wejść w 2025 r. Jednak Chevrolet ani nie potwierdził takiej informacji, ani nie potwierdził, że powstanie kolejna odsłona tego modelu z taką nazwą.

Michelin zresztą już wcześniej wykorzystywał Bolta jako pojazdu testowego. Chevrolet Bolt nie jest też jedynym autem, który jeździł na oponach Michelin Uptis. W zeszłym roku również Mini Cooper SE poruszał się po drogach publicznych mając na sobie bezpowietrzną (i pozbawioną ścian bocznych) oponę.

Jak wyjaśnił wcześniej dyrektor ds. komunikacji technicznej i naukowej Grupy Michelin, Cyrille Roget, Uptis składa się z pasów i szprych, przy czym te ostatnie są wykonane z kilku cienkich i mocnych włókien szklanych, aby udźwignąć ciężar pojazdu. Aby chronić swój wynalazek, firma Michelin złożyła podobno 50 patentów na jego opracowanie.

Główną zaletą bezpowietrznej opony Uptis jest jej odporność na przebicie. Wprowadzenie opon bezpowietrznych może zapobiec marnotrawstwu pod względem kosztów, materiałów i energii zużywanej do produkcji opon.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.