Mycie podwozia po zimie to konieczność. Wyjaśniamy, dlaczego odsalanie i mycie podwozia jest tak ważne

Mycie podwozia po zimie jest ważnym aspektem dbałości o sprawność pojazdu, choć nie każdy kierowca o tym pamięta. Sprawdzamy, dlaczego i w jaki sposób należy zadbać o czystość podwozia właśnie na wiosnę.

Czy myć podwozie po zimie?

Na pytanie o to, czy myć podwozie po zimie, każdy mechanik samochodowy odpowie twierdząco. Podwozie nie jest widocznym na co dzień elementem konstrukcyjnym pojazdu, toteż niejeden kierowca zapomina o nim podczas czyszczenia i konserwacji auta. Tymczasem takie postępowanie może okazać się dużym błędem, który na dłuższą metę może właściciela samochodu sporo kosztować. Podwozie kryje w sobie elementy mające bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Znajdujące się w nim elementy układu jezdnego bez odpowiedniej konserwacji mogą być narażone na korozję, nikogo więc chyba nie trzeba przekonywać, jak ważne jest ich zabezpieczenie przed działaniem niesprzyjających warunków drogowych i atmosferycznych. Dobra wiadomość jest taka, że mycie podwozia nie jest czynnością, którą należy wykonywać z dużą częstotliwością. Eksperci wskazują, że podwozie samochodu wystarczy umyć raz do roku. Najbardziej optymalnym momentem na wykonanie takiego zabiegu będzie zakończenie zimy – wówczas nie tylko pozbędziemy się zabrudzeń i skutków działania niekorzystnych warunków drogowych, z jakimi auto mierzyło się przez całą zimę, ale także zabezpieczymy nasz samochód na kolejny sezon.

Mycie podwozia na myjni bezdotykowej

Mycie podwozia na myjni bezdotykowej jest opcją wybieraną przez dość wielu kierowców. Dysponując cienką, wydłużoną i zgiętą na końcu lancą z wodą pod ciśnieniem mają oni możliwość penetracji większości zakamarków pod samochodem. Jeśli dodatkowo zabiorą ze sobą własną szczotkę, to mogą mechanicznie usunąć nagromadzone zaschnięte błoto oraz sól drogową. Mają też możliwość dostosowania czasu mycia do indywidualnych potrzeb – swoich i samochodu. Należy jednak mieć na uwadze, że samodzielne mycie podwozia na myjni bezdotykowej wymaga sporego zaangażowania ze strony użytkownika. A specjaliści przekonują, że może być ono niewystarczająco skuteczne. Dostęp do podwozia jest bowiem ograniczony z uwagi na fakt, iż samochód stoi na ziemi. Nawet używając zagiętej dyszy można nie domyć wszystkich miejsc podwozia. Wskazane jest więc użycie podnośnika lub najazdu.

Zobacz wideo Miłosz Jakubowski: Wkrótce więcej polskich miast wprowadzi strefy czystego transportu

Gdzie umyć podwozie samochodu?

Gdzie umyć podwozie samochodu po zimie? Można skorzystać z myjni bezdotykowej, choć jak wskazują specjaliści, nie jest to metoda optymalna. Istnieje też opcja umycia podwozia na myjni automatycznej. Zazwyczaj za dodatkową opłatą uruchamia się tu zamontowane w podłodze myjni dysze czyszczące podwozie. Ograniczeniem tej metody jest jednak stały strumień wody i określony czas jej natryskiwania, co sprawia, że wizyta na myjni automatycznej może nie pozwolić na całkowite usunięcie trudnych zabrudzeń chemicznych z podwozia. Dlatego najlepiej skorzystać ze specjalistycznego punktu, który dysponuje podnośnikiem oraz kanałem do odprowadzania wody. Podnośnik ułatwi dostęp do wszystkich elementów pojazdu znajdujących się w podwoziu, a dodatkowo zapewni dobrą widoczność, dzięki czemu łatwiej będzie wychwycić ewentualne uszkodzenia powstałe w wyniku wilgoci i zabrudzeń.

Mycie podwozia samochodu po zimie: jak powinno wyglądać?

Mycie podwozia samochodu po zimie jest niezbędnym zabiegiem konserwacyjnym. Brudne podwozie prędzej czy później da o sobie znać, początkowo obniżając komfort, a następnie i bezpieczeństwo jazdy. Na działanie śniegu i błota pośniegowego, ale także piasku, soli drogowej i innych szkodliwych substancji podwozie narażone jest praktycznie przez całą zimę, dlatego właśnie nastanie wiosny wydaje się optymalnym momentem na przeprowadzenie tego typu zabiegu. Najlepiej skorzystać z usług firmy, która użyje do tego podnośnika i myjki wysokociśnieniowej. Przed przystąpieniem do mycia podwozia należy zdemontować koła oraz osłony nadkoli. W procesie czyszczenia podwozia dużą rolę odgrywać będzie specjalna, wyprofilowana lanca, dzięki której zyskamy dostęp do oddalonych i osłoniętych miejsc. W przypadku trudno dostępnych miejsc konieczne może być użycie specjalnych szczotek. Nieodzowny będzie też środek do mycia podwozia (tzw. aktywna piana), który skutecznie rozpuści wszelkie zabrudzenia. Specjalistyczne firmy do mycia podwozia wykorzystują parę mokrą i suchą. Para mokra używana jest do wypłukiwania brudu, piasku i soli, zaś para sucha pozwala na pozbycie się takich tłustych zabrudzeń, jak np. plamy po oleju. Warto wiedzieć, że ten sposób czyszczenia jest dla auta szczególnie wskazany, gdyż myjki parowe używają dużo mniej środków chemicznych. Po wyczyszczeniu podwozia konieczna jest aplikacja środka do jego konserwacji, który stworzy elastyczną powłokę bitumiczno-kauczukową, chroniącą podwozie przed wilgocią, solą i uszkodzeniami mechanicznymi. Do jego użycia konieczny jest jednak specjalny pistolet z regulacją.

Zobacz też: Wilgoć w aucie i zaparowane szyby to zmora wielu kierowców. Jak temu zaradzić? Ważny jest jeden element

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.