Najwyżej położona droga w Szwajcarii to droga prowadząca przez przełęcz Nufenen (Nufenenpass albo Passo della Novena). Jest jednocześnie najwyższą drogą przez przełęcz, która w całości przebiega w Szwajcarii. Przełęcz Nufenen położona jest w południowej części kraju, w Alpach Lepontyńskich, na wysokości 2478 m n.p.m. i łączy wioskę Ulrichen w dystrykcie Goms w kantonie Valais z miejscowością Airolo w okręgu Leventina w kantonie Ticino. Droga wiodąca z Ulrichen na wschód, do Airolo nie jest bardzo znana i popularna, ale z pewnością warto ją odwiedzić. Przez blisko 37 km pozwala podziwiać wspaniałe widoki na szczyty i zapierające dech w piersiach górskie panoramy. Całkiem dobra nawierzchnia i widowiskowe zakręty sprawiają, że obok kierowców aut drogę tę upodobali sobie motocykliści oraz kolarze.
Najbardziej atrakcyjny odcinek trasy stanowi jej pierwsze 20 km, które są okazją do pokonania kilkunastu tzw. agrafek, czyli zakrętów o 180 stopni. Dopiero za miejscowością Bedretto droga staje się mniej kręta. Najwyższym punktem trasy jest parking na szczycie przełęczy, na wysokości 2478 m n.p.m., skąd można podziwiać wspaniałość Alp Lepontyńskich, a także fantastyczny widok na Alpy Berneńskie z ich najwyższym szczytem Finsteraarhorn (4274 m n.p.m.) oraz lodowiec Griesgletscher w Alpach Pennińskich. Najlepiej wybrać się tu od maja do października, choć nawet w lipcu można w tych stronach spotkać kilkumetrową pokrywę śnieżną. Szwajcarskie służby drogowe dbają jednak o przejezdność drogi w tym okresie, regularnie ją odśnieżając. Przez pozostałe miesiące pozostaje nieprzejezdna. Przewyższenie drogi wynosi 1303 m, a maksymalne nachylenie trasy miejscami przekracza 10 proc., co może mieć znaczenie szczególnie dla rowerzystów. Droga jest stosunkowo nowa, do użytku oddana została w 1969 roku.
Dużo bardziej znana i popularna jest droga przez Furkapass. Przełęcz Furka, położona na wysokości 2436 m n.p.m. oddziela od siebie Alpy Lepontyńskie od Alp Berneńskich i znajduje się na granicy kantonów Valais i Uri. Wiodąca przez Furkapass z północnego wschodu na południowy zachód droga z miejscowości Realp w kantonie Uri do Oberwaldu w kantonie Valais, choć uchodzi za dość trudną i niebezpieczną, przyciąga rocznie około 250 tys. turystów.
Dwupasmowa trasa z Realp do Oberwaldu liczy niecałe 30 km, maksymalny kąt nachylenia powierzchni wynosi 11 procent, a droga niemal na całej długości pokryta jest asfaltem. Wybudowano ją w 1867 roku dla armii i była wówczas najdłuższą drogą w Szwajcarii. Obecnie otwarta jest zwykle od maja do października, w sezonie zimowym ze względów bezpieczeństwa nie ma możliwości przejechania nią, trzeba wówczas korzystać z transportu kolejowego tunelem pod przełęczą. Największym niebezpieczeństwem tej drogi są liczne wąskie zakręty. Najwyższy punkt trasy położony jest na wysokości 2436 m n.p.m. Rozciąga się stamtąd wyjątkowa panorama. Znajduje się tu również opuszczony Hotel Belvedere, który przez wiele lat przyjmował gości pragnących podziwiać znajdujący się tuż obok lodowiec Rodanu. Niestety, wraz z ociepleniem klimatu lodowiec systematycznie zmniejsza swoje gabaryty. Hotel, z braku gości, został zamknięty w 2015 roku. Furkapass wciąż jednak pozostaje jedną z najbardziej znanych przełęczy w Szwajcarii. Niewątpliwie przyczynił się do tego film z 1964 roku ''Goldfinger''. Wcielający się w rolę Jamesa Bonda Sean Connery w trzeciej części przygód agenta 007 przemierzał Astonem Martinem serpentyny właśnie na przełęczy Furka.
Czy zatem najwyższa przełęcz w Szwajcarii to Nufenenpass? Okazuje się, że nie, Szwajcaria może pochwalić się kilkoma przełęczami na wysokości powyżej 2400 m n.p.m., a niektóre z nich są położone jeszcze wyżej niż Passo della Novena. Najwyższymi przełęczami w Szwajcarii są:
Istnieją jeszcze trzy bardzo wysoko położone przełęcze, które jednak znajdują się częściowo na terytorium Szwajcarii, a częściowo we Włoszech. Są to:
Zobacz też: Trasy widokowe - gdzie warto się udać, by nacieszyć oczy niepowtarzalnymi widokami?