Kolejny oligarcha stracił swój majątek. Tym razem opancerzonego Maybacha

Sankcje UE działają. Władze Sardynii zarekwirowały opancerzonego Maybacha o wartości 600 tys. euro.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Z powodu agresji Rosji na Ukrainę, Unia Europejska wprowadziła sankcje, które uderzają w rosyjskich oligarchów i ich majątek. Teraz widać to po raz kolejny.

Zobacz wideo Sportowa elegancja? Te dwie wykluczające się cechy doskonale łączy Mercedes E300 coupe

Tym razem Alisher Usmanov stracił Mercedesa-Maybacha o wartości 600 tys. euro. Według „Corriere della Sera", pojazd został skonfiskowany w ramach sankcji wobec oligarchów, którzy mogą mieć bliskie powiązania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Pojazd miał być używany do transportu zagranicznych dygnitarzy podczas tajnych wizyt na Sardynii, w tym samego Putina. Mógł z niego korzystać także były prezydent Rosji Miedwiediew lub córki Putina.

Mówimy tutaj o modelu Mercedes-Maybach S 650 Guard VR10, który porusza się na dużych oponach, które muszą wytrzymać znaczne obciążenie. Jest on w stanie wytrzymać ostrzał z karabinu maszynowego i wybuch materiałów wybuchowych. Okna mają cztery cale grubości i do ich otwierania i zamykania potrzebne są silniki pneumatyczne, podczas gdy drzwi można otwierać tylko za pomocą tłoków hydraulicznych.

5-tonowy pojazd zasilany jest silnikiem V12 o pojemności sześciu litrów. Produkuje on ponad 600 KM mocy. Na wyposażeniu znalazły się zaawansowane filtry powietrza czy pokładowy system komunikacji. Pojazd został zakupiony na Sardynii w 2018 r.

Jego były już właściciel, to 69-latek, który swego czasu był udziałowcem klubu piłkarskiego Arsenal. Mówiono również, że jest najbogatszą osobą w Wielkiej Brytanii. Wartość Usmanova szacuje się na 19,6 miliardów dolarów i przejęto inne aktywa na Sardynii, w tym sześć kolejnych samochodów i kompleks o wartości 18,96 miliona dolarów w Zatoce Pevero, na południe od Porto Cervo.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.