Toyota LQ, japoński samochód koncepcyjny już gotowy. "Zbuduje emocjonalną więź z kierowcą"

Bartłomiej Pawlak
Toyota zapowiedziała właśnie, że jej futurystyczny koncepcyjne auto jest już gotowe. Toyota LQ będzie autonomicznym samochodem elektrycznym, który stworzy "emocjonalną więź" między kierowcą i maszyną.
Zobacz wideo

Po raz pierwszy o ciekawym koncepcie Toyoty mogliśmy usłyszeć na targach CES w Las Vegas w 2017 roku. Auto Japończyków od tamtego czasu mocno się jednak zmieniło i teraz Toyota postanowiła pochwalić się gotową już wersją koncepcyjnego modelu LQ.

Toyota LQ, czyli auto z przyszłości

Obecna wersja Toyoty LQ wygląda nieco bardziej zwyczajnie. Choć wciąż wyróżnia się niezwykle futurystycznym wyglądem, nadwozie wyposażono w tradycyjne samochodowe elementy, takie jak m.in. wycieraczki, boczne lusterka, przednie lampy czy chowane klamki.

Toyota LQToyota LQ fot. materiały prasowe Toyota

Japońscy projektanci zdecydowali się na zdecydowanie bardziej zachowawczy desing, nie tylko na zewnątrz, ale i we wnętrzu pojazdu. Toyota postawiła na dość standardową kierownicę i bardzo minimalistyczny wygląd. Jednocześnie znajdziemy tu sporą liczbę fizycznych przycisków oraz tradycyjne lusterko wsteczne.

Pomimo tych "przyjemnych" rozwiązań, bardzo futurystyczny wygląd wnętrza, a także przeszklone w znacznej części przednie drzwi jednocześnie sugerują, że mamy do czynienia z autem przyszłości. Dodatkowo pojawił się spory ekran na desce rozdzielczej, który po raz pierwszy został wykonany w technologii OLED.

Model LQ jest oczywiście autem elektrycznym, waży 1680 kg i osiąga ok. 300 km zasięgu. Wewnątrz znalazło się miejsce dla czterech osób. Toyota chwali się, że dzięki zastosowaniu opracowanego przez przez firmę systemu, LQ jest samochodem w pełni autonomicznym odpowiadającym czwartemu poziomowi autonomii w skali stworzonej przez SAE International. Pojazd może więc poruszać się zupełnie sam, ale na specjalne życzenie umożliwi też kierowanie człowiekowi.

Toyota LQToyota LQ fot. materiały prasowe Toyota

Samochód, który zaprzyjaźni się z kierowcą

Toyota chwali się również, że LQ to samochód inteligentny. Auto zostało wyposażone w głosowego asystenta "Yui", który "zbuduje emocjonalną więź między samochodem a kierowcą".

"Yui" jest spersonalizowanym agentem napędzanym przez sztuczną inteligencję, który umożliwi kierowcy głosowe sterowanie samochodem. Co więcej, "Yui" monitoruje samopoczucie, poziom czujności i stresu kierowcy i w razie potrzeby zmienia temperaturę wnętrza, oświetlenie kokpitu, steruje muzyką, a nawet wydziela substancje zapachowe, aby zrelaksować siedzącego za "kółkiem" człowieka.

Co ciekawe, LQ jest wyposażone fotel kierowcy zawierający pęcherzyki napełniające się powietrzem. Specjalnie dobrane sekwencje napełniania i spuszczania powietrza mają zachęcić do równomiernego oddychania, które pomaga się zrelaksować podczas jazdy autonomicznej.

Toyota LQToyota LQ fot. materiały prasowe Toyota

Co więcej, auto może komunikować się z pasażerami za pomocą oświetlenia. Kolor światła wewnątrz pojazdu zmienia się w zależności od trybu jazdy, a system podświetla podłogę obok fotela osoby, do której zwraca się asystent Yui. Przednie reflektory samochodu mogą za to poza oświetlaniem drogi wyświetlać informacje na asfalcie przed samochodem.

Toyota pozwoli przetestować LQ

LQ jest wciąż konceptem, jednak Toyota zapowiada, że już niebawem pierwsze osoby będą miały szansę przetestować auto. Samochód zostanie pokazany publicznie na Future Expo podczas wystawy Tokyo Motor Show, która zaczyna się 24 października.

Co więcej, od czerwca do września 2020 roku Toyota będzie organizować jazdy testowe dla zainteresowanych osób. Niestety testy również zostaną zorganizowane w stolicy Japonii.

Więcej o: