Namiot na dachu samochodu - jakie ma zalety? Czy warto go kupić? Sprawdzamy

Namiot na dachu samochodu może się wydawać ciekawą opcją na wakacje. Przed zakupem takiego sprzętu warto jednak dowiedzieć się o nim nieco więcej. Jakie ma zalety i wady? Podpowiadamy.

Namiot dachowy - podstawowe kwestie 

Co przede wszystkim warto wiedzieć jeśli chodzi o namiot dachowy? Mówi się, że jest to dobra opcja dla korzystających z samochodu podróżników. Niewątpliwie tego typu rozwiązania pozwalają na lepszy kontakt z otoczeniem niż przyczepy kempingowe, o hotelach nawet nie wspominając. Pierwszy taki namiot rozkładany na dachu powstał we Włoszech nie tak dawno temu, bo w 1958 r. Od tamtego czasu rozwiązanie to zyskało aprobatę niektórych kierowców kochających podróże. Dzięki niemu można doświadczać ciekawych wrażeń na świeżym powietrzu niezależnie od warunków atmosferycznych. Warto pamiętać również o tym, że taki namiot znajduje się dość wysoko, co daje dobrą perspektywę obserwacyjną. 

Namiot na samochód i jego zalety

Jakie jeszcze zalety posiada namiot na samochód? Wiadomo, że niektóre modele posiadają wbudowane przezroczyste panele właśnie po to, żeby umożliwić obserwację. Rozkładanie takiej konstrukcji na dachu sprawia też, że przestajemy być zależni od wyszukiwania odpowiedniej przestrzeni dla rozbicia obozowiska. 

W czym jeszcze można dostrzec zalety namiotu na samochód? Najczęściej wymienia się:

  • możliwość szybkiego montażu i demontażu - zwykle trwa to tylko kilka minut, co daje mu przewagę nad rozbijaniem tradycyjnego namiotu; warto też dodać, że montaż na samochodzie może być przeprowadzony przy pomocy zwykłych kluczy nasadkowych;
  • trwałość - namioty takie wykonywane są z lekkich, ale dosyć trwałych materiałów;
  • kompaktowy charakter - dzięki niemu można zaoszczędzić miejsce w bagażniku, które w przypadku długiej podróży bardzo się przyda. 
Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Namiot samochodowe - wygoda i bezpieczeństwo

Czy namioty samochodowe są wygodne i bezpieczne? Odpowiedź zależy w dużej mierze od naszych oczekiwań. Z pewnością namiot nie będzie tak wygodny jak kamper lub przyczepa kempingowa, ale i tutaj wprowadza się często udogodnienia. Chodzi chociażby o wbudowane materace oceniane jako wygodniejsze od tych dmuchanych. Warto też zauważyć, że plusem będzie płaska podłoga - nie mamy tu nierówności, które towarzyszyć nam mogą na zwyczajnym obozowisku. Co z bezpieczeństwem? Konstrukcja i poszycie dają ochronę przed deszczem, a nawet śniegiem. Wysokie umiejscowienie także można uznać za zabezpieczenie. Być może nie będzie to najbardziej komfortowe rozwiązanie podczas burzy, ale nie zapominajmy, że chodzi o namiot, który można szybko opuścić i złożyć go.

Namiot na dach - rozmaite kategorie

Jak wybrać namiot na dach? Na rynku dostępne są różne kategorie takich produktów, które trzeba dobrać do auta i własnych potrzeb. Przede wszystkim wyróżnia się:

  • namioty rodzinne (nawet dla czterech osób) - konstrukcje o nośności sięgającej najczęściej 290 kg, które są bardzo mocne i przestronne;
  • kompaktowe modele na krótkie wycieczki;
  • wzmocnione namioty dla prawdziwych podróżników.

Przy wyborze namiotu dachowego warto brać pod uwagę przede wszystkim:

  • udźwig;
  • rodzaj dachu samochodu;
  • odległości dzielące poszczególne pręty montażowe.

Zobacz też: Wakacje samochodem. Bliższe i dalsze objazdy po Europie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.