Mały Hyundai ma być autem dla każdego. Będzie musiał nawiązać walkę z Dacią

Posłuchaj artykułu (ładuję...)
Hyundai Inster został oficjalnie zaprezentowany. To subkompaktowy miejski pojazd z napędem elektrycznym o docelowym zasięgu do 355 km. Nowoczesny maluch ma być autem dla każdego, a to oznacza, że będzie musiał rywalizować z Dacią Spring kosztującą w Polsce minimum 76 900 zł. Koreańska nowość nie została jeszcze wyceniona.

Hyundai Inster to odważnie zaprojektowany samochód. Design łączy w sobie futurystyczny, innowacyjny wizerunek z przestronnym wnętrzem wygospodarowanym w nadwoziu małego SUV-a. Kształt pojazdu jest w znacznym stopniu spójny z nieoferowanym w Europie spalinowym modelem Casper (pisaliśmy o nim tutaj). Jednak w przeciwieństwie do niego, wariant w pełni elektryczny o nazwie Inster trafi na rynek globalny. Auto już latem wjedzie do salonów sprzedaży w Korei, a następnie w odpowiednim czasie przyjedzie do Europy, na Bliski Wschód i w region Azji i Pacyfiku. Ceny nie są jeszcze znane. Jeśli jednak Hyundai Inster ma odnieść sukces na Starym Kontynencie, będzie musiał nawiązać rywalizację m.in. z Dacią Spring, która na europejskim rynku jest tanim samochodem elektrycznym - tutaj więcej o tym aucie

Zwrotny mieszczuch 

Inster w porównaniu z Casperem ma zwiększone wymiary nadwozia i rozstawu osi, w celu zapewnienia większej przestrzeni we wnętrzu (długość 3825 mm, szerokość 1610, wysokość 1575 mm, rozstaw osi 2580 mm). Auto plasuje się pomiędzy tradycyjnymi subkompaktowymi samochodami segmentu A, a większymi modelami segmentu B. Niewielkie wymiary przydają się w mieście, ponieważ zapewniają zwrotność i łatwość korzystania z auta, a to oznacza praktyczność i wszechstronność na co dzień. Najbardziej charakterystycznym elementem Instera jest nowoczesna sygnatura zastosowana w oświetleniu pojazdu. Wyrazistości dodaje także dwukolorowe nadwozie z kontrastującymi panelami ochronnymi, osadzone na felgach o nietypowym wzorze.

 

Nieskomplikowane wnętrze

We wnętrzu nie znajdziemy przesadnego skomplikowania. Konsola zawiera klasyczną sekcję z fizycznymi przyciskami i pokrętłami. Zestaw wskaźników jest cyfrowy, z ekranem o przekątnej 10,25". Osadzony na szczycie deski kolejny ekran o przekątnej 10,25" jest dotykowy i skupia funkcje samochodu oraz systemu informacyjno-rozrywkowego. Motyw pikseli w oświetleniu zewnętrznym powtarza się również we wnętrzu. W wyposażeniu pojawi się oświetlenie nastrojowe LED o 64 kolorach do wyboru. Wystrój kabiny obejmuje konfigurowalne wykończenia górnej części drzwi, dzięki czemu właściciele mogą jeszcze bardziej spersonalizować swój pojazd. Otoczenie może zostać wykończone w kolorze czarnym oraz w dwukolorowych odcieniach brązu i beżu. Bagażnik ma pojemność 280 litrów (do 351 litrów po przesunięciu tylnych siedzeń).

Co ciekawe, wszystkie siedzenia można złożyć na płasko – łącznie z siedzeniem kierowcy – w celu zwiększenia elastyczności przestrzeni. Dostępna będzie również opcja przedniej kanapy oraz podgrzewane przednie fotele i kierownica. Siedzenia drugiego rzędu są dzielone w proporcji 50/50 i można je przesuwać oraz odchylać. Producent informuje, że wewnątrz zastosowano przetworzony politereftalan etylenu (PET) z butelek oraz materiał biopolipropylenowy ekstrahowany z trzciny cukrowej. Na pokładzie nie zabraknie zaawansowanej technologii i funkcji zapewniających wygodę oraz arsenału systemów wspomagających kierowcę.

Hyundai Inster
Hyundai Inster Fot. Hyundai

Wiodący w segmencie zasięg

Hyundai Inster będzie wyposażony standardowo w akumulator o pojemności 42 kWh, a opcjonalnie w akumulator o pojemności 49 kWh. Obydwa modele napędzane są pojedynczym silnikiem o mocy 71,1 kW (97 KM) w wariancie podstawowym i 84,5 kW (115 KM) w wersji z większym akumulatorem Long-Range. Obie wersje oferują moment obrotowy 147 Nm. W Insterze z mniejszym akumulatorem prędkość maksymalna wynosi 140 km/h (w wersji Long-Range 150 km/h). Standardowo auto od 0 do 100 km/h przyspiesza w 11,7 s, a w wariancie Long-Range czas skraca się do 10,6 sekundy.

Przewidywany zasięg 355 km (WLTP) w modelu Long-Range sprawia, że Inster zaoferuje wiodący zasięg w segmencie A. Szacowane średnie zużyciu energii ma kształtować się na poziomie 15,3 kWh/100 km (WLTP). Korzystając ze stacji ładowania dysponującej prądem stałym (DC) o mocy 120 kW, Hyundai Inster może w optymalnych warunkach uzupełnić energię od 10 do 80 procent w około 30 minut. Standard wyposażenia zawiera ładowarkę pokładową o mocy 11 kW. W opcji będzie dostępny system podgrzewania akumulatora i wysokowydajna pompa ciepła.

Zewnętrzna i wewnętrzna funkcja Vehicle-to-Load (V2L) zapewnia zasilanie urządzeń zewnętrznych (110 V/220 V), umożliwiając ładowanie dwukierunkowe bez konieczności stosowania dodatkowego osprzętu. Dzięki temu klienci mogą swobodnie korzystać lub ładować urządzenia takie jak rowery elektryczne, hulajnogi czy sprzęt kempingowy. W materiale wykorzystano zdjęcia producenta.

Zobacz wideo
Więcej o:

Komentarze (0)

Mały Hyundai ma być autem dla każdego. Będzie musiał nawiązać walkę z Dacią

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!

Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).