Przepisy drogowe w krajach UE - jak uniknąć mandatu

Co obowiązkowo należy mieć w samochodzie, gdzie można wypić piwo do obiadu, a gdzie przekroczenie dopuszczalnej prędkości może zrujnować rodzinny budżet? Zobacz jak jeździć po Europie

Część kierowców na co dzień porusza się po określonej trasie dom-praca-dom. Dla nich dalsza podróż to droga w nieznane. Od czego zacząć?

Stan techniczny

Przede wszystkim przed wyjazdem za granicę należy się upewnić, że nasz samochód (lub ten, którym wybieramy się w podróż) jest sprawny technicznie. Dotyczy to głównie  kompletności oświetlenia, ale także opon. Bieżnik powinien mieć minimum 1,6 mm, ale w okresie zimowym należy sprawdzić, czy w odwiedzanych przez nas krajach nie są wymagane opony zimowe.

Assistance, czyli pomoc w nagłych sytuacjach

Wymiana opon - czy to konieczne?

Krajowe prawo jazdy i polisa OC zachowują ważność na terenie całej Unii Europejskiej. W krajach, które nie honorują polskiego ubezpieczenia (m.in. Białoruś, Mołdawia, Bośnia i Hercegowina), nieodzowna będzie tzw. zielona karta. Najlepiej (i najtaniej) pomyśleć o niej zawczasu - w większości towarzystw ubezpieczeniowych jest bezpłatna, wystarczy o nią wystąpić. Tymczasem za polisę wykupioną na granicy zapłacimy, w przeliczeniu, nawet kilkaset złotych.

Przed wyjazdem warto zapytać także o dodatkowe ubezpieczenie assistance na wypadek awarii. Nawet sprawne techniczne auto może spłatać figla, a naprawa lub holowanie za granicą to spory wydatek. Przykładowy roczny pakiet assistance na terenie Europy kosztuje 200 złotych i obejmuje naprawę na drodze lub holowanie do miejsca zamieszkania albo mechanika. Niektóre firmy zapewniają bezpłatną pomoc w ramach gwarancji mechanicznej.

Trójkąt, gaśnica - co jeszcze zabrać ze sobą za granicę?

Wymagane wyposażenie samochodu w krajach UE różni się w poszczególnych krajach. Warto więc, oprócz obowiązkowych w Polsce, trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy (pamiętajmy o sprawdzeniu jej ważności), zaopatrzyć się także w porządną apteczkę i kamizelkę odblaskową. Jeśli dodamy do tego komplet żarówek i linkę holowniczą będziemy już przygotowani na spotkanie z policją we wszystkich krajach Europy.

Niepokorni, podczas kontroli drogowej za granicą, mogą powołać się na Konwencję Wiedeńską (o ile kraj do którego jedziemy jest jej sygnatariuszem). Stanowi ona, że auto spełniające wymogi przepisów w kraju, w którym jest zarejestrowane, może poruszać się po drogach wszystkich stron Konwencji Wiedeńskiej bez spełniania dodatkowych wymogów. Odstępstwem jest jedynie kamizelka odblaskowa, której posiadanie przez niektórych prawników jest traktowane jako przepis porządkowy.

Wybierając się w góry zimą powinniśmy sprawdzić, czy nie będą nam potrzebne łańcuchy na koła. Są one obowiązkowe na niektórych przełęczach w Austrii (oznaczonych odpowiednim znakiem drogowym).

Opłaty drogowe - autostrady, mosty, tunele

Autostrada | Instrukcja obsługi

Autostrady w Polsce są płatne. Płaci się za przejechany odcinek. Podobnie jest m.in. we Francji, we Włoszech, czy na półwyspie Iberyjskim. Warto zatem mieć przy sobie trochę gotówki, gdyż karty kredytowe nie zawsze w takich sytuacjach się sprawdzają. Z kolei w Austrii, Czechach, Słowacji, na Węgrzech, czy w Rumunii opłata za korzystanie z autostrad jest zorganizowana w formie winiet. Nie należy ich ignorować, kara za jej brak może być dotkliwa. Można je kupić na granicy, na stacji benzynowej, na poczcie, a wybrane również na stronach PZM (pzmtravel.com.pl). Koszt przejazdu zależy od terminu ważności winiety lub pokonanego dystansu i wynosi od kilku do kilkudziesięciu euro.

W niektórych krajach płatnę są przejazdy mostami, czy tunelami. Najczęściej napotkamy na takie opłaty w Skandynawii. Już przejazd przez most Oresund (pomiędzy Danią i Szwecją) wymaga sięgnięcia do kieszeni (samochody: 21 euro, motocykle: 9 euro), ale za to autostrady są na północy bezpłatne.

Kto może zatrzymać nas do kontroli?

W Polsce rutynowe kontrole drogowe przeprowadza policja drogowa. Ma prawo zatrzymać pojazd do kontroli (wszędzie, nawet na moście, lub autostradzie), sprawdzić stan techniczny i ukarać za ewentualne wykroczenie drogowe. W razie konieczności policjant może zatrzymać prawo jazdy (np. za jazdę pod wpływem alkoholu) i dowód rejestracyjny (np. za niedostateczny stan techniczny). Podobne uprawnienia ma Straż Graniczna. Ze względu na strefę Schengen można ją spotkać nawet w środku kraju. Nieco mniejsze uprawnienia ma Straż Miejska/Gminna, ale także może poddać nas rutynowej kontroli.

Podobnie jest za granicą. Jednak w bogatszych krajach prędkości na drogach najczęściej strzegą fotoradary. Policja często może rejestrować wykroczenia z pokładu radiowozów. Straż Graniczna ma swoje "lotne" posterunki, w Niemczech często kontroluje samochody przy autostradowych stacjach benzynowych, jednak osobowe poddawane są kontroli rzadziej niż ciężarowe.

Kompetencje straży miejskiej i gminnej | Pytania i odpowiedzi

W innych krajach Europy Straż Miejska ma swoje odpowiedniki (np. Police Municipale we Francji, Stadtpolizei w Niemczech, czy Redarstwo w Słowenii). W stosunku do samochodów mogą nałożyć mandat za złe parkowanie, czy brak opłaty parkingowej. Niezależnie od tego, jakie służby zajmują się kwestią parkowania, warto stosować się do obowiązujących przepisów. Odholowanie nieprawidłowo zaparkowanego samochodu jest dużo bardziej prawdopodobne niż u nas i może wiązać się ze sporymi kosztami (m.in. za parking policyjny).

W Polsce Żandarmeria Wojskowa i BOR mają uprawnienia niemal identyczne, jak policja, ale rzadko z nich korzystają. Zazwyczaj ich "ingerencja" (głównie BOR-u) w ruch drogowy ogranicza się do zabezpieczenia przejazdu VIP-ów. O wiele bardziej widoczna ale równie uprzywilejowana jest żandarmeria francuska i włoska.

Przepisy, przekroczenia prędkości, mandaty

Już za Odrą mandaty za przekroczenie prędkości są dla nas dotkliwe. Owszem niemieckie autostrady słyną z braku ograniczeń prędkości, ale dotyczy to wybranych odcinków. Jeśli natrafimy na znak np. "120", lepiej się do niego stosować. Mandaty rzędu 500 euro nie są niczym nadzwyczajnym, a targowanie się nie wchodzi w grę. Jeszcze drożej jest w Norwegii Finlandii i w Szwajcarii, gdzie dodatkowo ostateczna kwota mandatu uzależniona jest od wysokości zarobków.

Popełnienie wykroczenia oznacza konieczność zapłacenia mandatu na miejscu. W niektórych krajach (np. w Austrii) policjanci mogą udać się z kierowcą do bankomatu, przyjąć płatność kartą lub depozyt w postaci drogocennego przedmiotu, który zwracany jest po uregulowaniu kary. W skrajnych przypadkach kierowcy grozi odebranie dokumentów, samochodu, a nawet sprawa w sądzie i areszt. Ma on również prawo odmówić przyjęcia kary, jeśli uważa, że została nałożona niesłusznie. W takiej sytuacji przyda się ubezpieczenie pomocy prawnej. W ostateczności o pomoc prawną lub finansową można poprosić konsulat RP, którego adres warto mieć pod ręką.

Taryfikator punktów karnych - nie rozmawiaj przez komórkę...

Mandaty za wykroczenia zarejestrowane przez zagraniczny fotoradar rzadko docierają do polskich kierowców i teoretycznie nie ma obowiązku ich opłacania. Trzeba jednak pamiętać, że przy kolejnej wizycie w danym kraju policja może upomnieć się o dawną karę wraz z odsetkami. Mandat można opłacić przelewem bankowym - potrzebny będzie numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN oraz kod banku (BIC lub SWIFT). Niekiedy zamiast mandatu kierowca zostaje ukarany za brak opłacenia biletu parkingowego lub opłaty wjazdowej. Wtedy zarządca obiektu może ściągnąć należność z pomocą firmy windykacyjnej. Uwaga! Za granicą też można dostać punkty karne i - w skrajnej sytuacji - stracić prawo do prowadzenia samochodu. System punktowy obowiązuje m.in. w Austrii, Czechach, we Francji i Włoszech.

Zwyczaje z polskich dróg należy "zostawić" na granicy. I mowa tu nie tylko o przekraczaniu prędkości, ale też o stosunku do innych uczestników ruchu. W Norwegii pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo, podobnie jak rowerzyści w Danii i Holandii.

Oprócz przestrzegania przepisów warto zapoznać się z regulacjami dotyczącymi jazdy na światłach. W niektórych krajach, jak Czechy, Estonia, czy Norwegia obowiązuje nakaz jazdy na światłach przez 24 godziny na dobę, przez cały rok.

Podstawowe przepisy w poszczególnych krajach Europy:

Austria

Limity prędkości: 50/100/130 (teren zabudowany/poza miastem/autostrady) Obowiązkowe wyposażenie: kamizelka odblaskowa i apteczka Mandaty: jazda bez pasów bezpieczeństwa - od 35 do 72 euro, rozmowa przez telefon komórkowy bez odpowiedniego zestawu - od 50 do 72 euro, jazda pod wpływem alkoholu - od 218 do 5813 euro, przekroczenie prędkości - do 2180 euro Opłaty: przejazd autostradami płatny w formie winietek Uwagi: obowiązek używania opon zimowych, policja skrupulatnie sprawdza stan techniczny pojazdów Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5 promila

Belgia

Limity prędkości: 50/90/120 Obowiązkowe wyposażenie: kamizelka odblaskowa Mandaty: przejazd na czerwonym świetle - nawet 2750 euro, brak kamizelki - 50 euro, jazda pod wpływem alkoholu - od 138 do 550 euro Opłaty: korzystanie z autostrad bezpłatne Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5 promila

Białoruś

Limity prędkości: 60/90/110-120 Obowiązkowe wyposażenie: trójkąt ostrzegawczy, apteczka Mandaty: przekroczenie prędkości 35-350 tys. rubli białoruskich Opłaty: opłata za drogę Brześć-Mińsk-granica z Rosją ok. 20 zł, przejazd autostradami bezpłatny Uwagi: milicja jest na każdym kroku i "lubi" kontrolować cudzoziemców Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0 promila

Bułgaria

Limity prędkości: 50/90/130 Obowiązkowe wyposażenie: kamizelka odblaskowa (należy mieć ją na sobie, wysiadając z auta na terenie niezabudowanym), apteczka oraz komplet żarówek Mandaty: za przekroczenie prędkości - od 40 do 2000 lewów, za przejazd na czerwonym świetle - 60 lewów, prowadzenie pod wpływem alkoholu - od 400 do 2000 lewów Opłaty: obowiązkowa winieta przy wjeździe (od 10 lewów, kara za brak - 100 lewów) Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5 promila

Chorwacja

Limity prędkości: 50/90/130 Obowiązkowe wyposażenie: apteczka, komplet żarówek, kamizelka odblaskowa Mandaty: za przekroczenie prędkości - od 300 do 15000 kun, za przejazd na czerwonym świetle - 5000 kun Uwagi: znaki drogowe ostrzegawcze i zakazu malowane są nie na białym, lecz na żółtym tle, obowiązek używania opon zimowych Opłaty: płatne przejazdy autostradami Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0 promila

Czechy

Limity prędkości: 50/90/130 Obowiązkowe wyposażenie: apteczka, komplet żarówek, kamizelka odblaskowa Mandaty: za przekroczenie prędkości - do 10 tys. koron, za używane antyradaru - 100 tys. koron Uwagi: obowiązkowa jazda na światłach przez 24 godz. na dobę (grozi mandatem 1500 koron) Opłaty: przejazd autostradami płatny w formie winietek Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0 promila

Cypr

Limity prędkości: 50/80/100 Obowiązkowe wyposażenie: trójkąt ostrzegawczy Mandaty: przekroczenie prędkości 2 euro za każdy km/h Opłaty: przejazd autostradami bezpłatny Uwagi: ruch lewostronny Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5 promila

Dania

Limity prędkości: 50/90/130 Mandat: za przejazd na czerwonym świetle - od 1000 do 1500 koron, jazda bez pasów - 500 koron, przekroczenie prędkości - od 500 do 4500 koron Uwagi: jazda na światłach mijania obowiązkowa przez 24 godz. na dobę (grozi mandatem od 70 euro) Opłaty: korzystanie z autostrad bezpłatne, płatny jedynie przejazd wybranymi mostami Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5 promila

Estonia

Limity prędkości: 50/90/110 Mandaty: przekroczenie prędkości - od 35 do 200 euro, jazda pod wpływem alkoholu - ponad 1000 euro Uwagi: obowiązkowa jazda na światłach przez 24 godz. na dobę, obowiązek używania opon zimowych Opłaty: korzystanie z autostrad bezpłatne Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0 promila

Finlandia

Limity prędkości: 40-50/80-100/100-120 Mandaty: wysokie mandaty uzależnione od zarobków Uwagi: obowiązkowa jazda na światłach przez 24 godz. na dobę, obowiązek używania opon zimowych Opłaty: korzystanie z autostrad bezpłatne Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5 promila

Francja

Limity prędkości: 50/90/130 Obowiązkowe wyposażenie: obowiązkowa kamizelka przy opuszczeniu pojazdu poza terenem zabudowanym, komplet żarówek i apteczka Mandaty: przekroczenie prędkości - od 135 do 1500 euro, niezachowanie właściwej odległości przed poprzedzającym autem na autostradzie - 90 euro, jazda bez pasów - 135 euro, używanie telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego - 35 euro, używanie antyradaru - 1500 euro, prowadzenie pod wpływem alkoholu - od 135 do 4500 euro Uwagi: poza Paryżem pierwszeństwo na rondach mają pojazdy znajdujące się już na rondzie Opłaty: płatne przejazdy autostradami i tunelami Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5 promila

Grecja

Limity prędkości: 50/90/120 Obowiązkowe wyposażenie: apteczka Mandaty: przekroczenie prędkości - do 150 euro mandatu Opłaty: płatne przejazdy autostradami Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5 promila

Hiszpania

Limity prędkości: 50/90/120 Obowiązkowe wyposażenie: kamizelka i komplet zapasowych żarówek Mandaty: jazda bez pasów bezpieczeństwa - od 91 do 300 euro, przekroczenie prędkości - od 301 do 900 euro, rażące przekroczenie prędkości lub jazda pod wpływem alkoholu - od 360 do nawet 72000 euro, w zależności od dochodów kierowcy Opłaty: płatne przejazdy autostradami Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5 promila

Holandia

Limity prędkości: 50/100/120 Mandaty: przekroczenie prędkości - od 20 do 280 euro (powyżej 40 km/godz. sprawa trafia do sądu), przejazd na czerwonym świetle, używanie telefonu komórkowego bez urządzenia głośnomówiącego - 130 euro, nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 75 euro Uwagi: trzeba zwracać uwagę na licznych rowerzystów Opłaty: korzystanie z autostrad bezpłatne, płatny jedynie przejazd wybranymi tunelami Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5 promila

Irlandia

Limity prędkości: 30-50/80-100/120 Obowiązkowe wyposażenie: gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka, komplet zapasowych żarówek Mandaty: 60-120 euro Uwagi: obowiązuje ruch lewostronny, bezwzględny obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa Opłaty: korzystanie z autostrad bezpłatne Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,8 promila

Litwa

Limity prędkości: 50/90/130 Obowiązkowe wyposażenie: apteczka, kamizelka odblaskowa Mandaty: za przekroczenie prędkości - od 40 do 1500 litów Uwagi: obowiązkowa jazda na światłach przez 24 godz. na dobę, obowiązek używania opon zimowych Opłaty: korzystanie z autostrad bezpłatne Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0 promila

Luksemburg

Limity prędkości: 50/90/130 Obowiązkowe wyposażenie: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka Mandaty: przekroczenie prędkości do 50 do 150 euro Opłaty: korzystanie z autostrad bezpłatne Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5 promila

Łotwa

Limity prędkości: 50/90/110 Obowiązkowe wyposażenie: apteczka Mandaty: przejazd na czerwonym świetle - od 20 do 100 łatów, przekroczenie prędkości - do 400 łatów Uwagi: obowiązkowa jazda na światłach przez 24 godz. na dobę, obowiązek używania opon zimowych Opłaty: korzystanie z autostrad bezpłatne Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5 promila

Niemcy

Limity prędkości: 50/100/brak (prędkość zalecana: 130) Obowiązkowe wyposażenie: apteczka Mandaty: za przekroczenie prędkości - od 10 do 760 euro, nieuzasadniona jazda lewym pasem - 200 euro, jazda pod wpływem alkoholu - od 500 do 1500 euro Uwagi: skrzyżowania w Niemczech nie odwołują znaków, na autostradzie należy zachować duży odstęp od poprzedzającego auta, obowiązek używania opon zimowych Opłaty: korzystanie z autostrad bezpłatne Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5 promila (0,0 promila dla osób mających prawo jazdy krócej niż 2 lata)

Norwegia

Limity prędkości: 50/80/90-100 Obowiązkowe wyposażenie: kamizelka odblaskowa Mandaty: jazda bez pasów bezpieczeństwa - 750 koron, przejazd na czerwonym świetle - ok. 4000 koron, przekroczenie prędkości do 35 km/godz. - do 8000 koron (powyżej sprawa trafia do sądu), używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy przez kierowcę - 1000 koron Uwagi: obowiązkowa jazda na światłach przez 24 godz. na dobę (grozi mandatem 1500 koron), bezwzględne pierwszeństwo pieszego, obowiązek używania opon zimowych Opłaty: płatne przejazdy wybranymi drogami Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5 promila

Polska

Limity prędkości: 50/90/140 Obowiązkowe wyposażenie: gaśnica, trójkąt ostrzegawczy Mandaty: 50-500 zł Opłaty: płatne przejazdy autostradami Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,2 promila

Portugalia

Limity prędkości: 50/90/120 Obowiązkowe wyposażenie: obowiązkowa kamizelka odblaskowa (grozi mandatem od 120 do 600 euro) Mandaty: przekroczenie prędkości - od 60 do 2500 euro, nieprawidłowe parkowanie - 1250 euro, prowadzenie pod wpływem alkoholu - od 250 do 2500 euro Opłaty: płatne przejazdy autostradami Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5 promila

Rosja

Limity prędkości: 60/90-110/110 (w Obwodzie Kaliningradzkim 40/70/110) Obowiązkowe wyposażenie: apteczka Mandaty: przekroczenie prędkości 20-300 rubli Opłaty: opłata ekologiczna na granicy, przejazd autostradami bezpłatny Uwagi: drogi w Obwodzie Kaliningradzkim są stosunkowo bezpieczne, czego nie można powiedzieć o reszcie Rosji Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0 promila

Rumunia

Limity prędkości: 50/90/130 Mandaty: przekroczenie prędkości - do 780 lei, rozmowa przez telefon komórkowy bez zestawu słuchawkowego - do 200 lei Opłaty: obowiązkowa winieta na granicy (5 euro) Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0 promila

Słowacja

Limity prędkości: 50 (60 w godzinach 23-5)/90/130 Obowiązkowe wyposażenie: kamizelka odblaskowa i komplet zapasowych żarówek, linka holownicza Mandaty: przekroczenie prędkości - od 30 do 830 euro, jazda pod wpływem alkoholu - od 200 do 1000 euro Uwagi: obowiązkowa jazda na światłach przez 24 godz. na dobę, obowiązek używania opon zimowych (minimum na jednej osi) Opłaty: przejazd autostradami płatny w formie winietek Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0 promila

Słowenia

Limity prędkości: 50/90/130 Obowiązkowe wyposażenie: kamizelka odblaskowa, komplet żarówek i apteczka Mandaty: przejazd na czerwonym świetle - 300 euro, przekroczenie prędkości - od 80 do 1000 euro (oraz ryzyko utraty prawa jazdy), korzystanie z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego lub jazda bez pasów - 120 euro Uwagi: obowiązkowa jazda na światłach przez 24 godz. na dobę w terenie niezabudowanym, obowiązek używania opon zimowych (przynajmniej na jednej osi) Opłaty: przejazd autostradami płatny w formie winietek Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5 promila

Szwajcaria

Limity prędkości: 50/80/120 Mandaty (przykładowe): za przekroczenie prędkości od 5 do 30 km/godz. - 40-450 franków szwajcarskich, używanie telefonu komórkowego podczas jazdy - ok. 60 franków szwajcarskich Opłaty: obowiązkowa winieta (40 franków szwajcarskich), dodatkowo płatne przejazdy wybranymi tunelami Uwagi: bezwzględne pierwszeństwo pieszego przed autem, mandaty grożą nawet za symboliczne przekroczenie prędkości, liczne fotoradary Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,8 promila

Szwecja

Limity prędkości: 30-60/70-100/110-120 Mandaty: przejazd na czerwonym świetle - 1200 koron, niezapięte pasy - 600 koron, przekroczenie prędkości - od 800 do 2000 koron (powyżej 30 km/godz. sprawa trafia do sądu) Uwagi: obowiązkowa jazda na światłach przez 24 godz. na dobę, obowiązek używania opon zimowych Opłaty: korzystanie z autostrad bezpłatne Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,2 promila

Turcja

Limity prędkości: 50/90/120 Obowiązkowe wyposażenie: gaśnica, apteczka i dwa trójkąty ostrzegawcze Mandaty: Za przekroczenie prędkości grozi mandat od 108 do 222 lirów tureckich Uwagi: Opłaty: płatny przejazd (niektórymi) autostradami, płatny przejazd mostami Bosfor i Fatih Sultan Mehmed Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5 promila

Ukraina

Limity prędkości: 60/90/130 Obowiązkowe wyposażenie: trójkąt, gaśnica, apteczka Mandaty: jazda pod wpływem alkoholu 2500 hrywien Opłaty: opłata ekologiczna na granicy, przejazd autostradami bezpłatny Uwagi: większość dróg jest złej jakości i jest źle oznakowana Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0 promila

Węgry

Limity prędkości: 50/90/130 Obowiązkowe wyposażenie: kamizelka odblaskowa, apteczka i linka holownicza Mandaty: przejazd na czerwonym świetle - 100 tys. forintów, przekroczenie prędkości - od 30 do 300 tys. forintów Uwagi: jazda na światłach mijania przez całą dobę poza terenem zabudowanym Opłaty: przejazd autostradami płatny w formie winietek Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0 promila

Wielka Brytania

Limity prędkości: 48/96/112 Mandaty: nieprawidłowe parkowanie lub używanie nieprawidłowych świateł - od 20 do 80 funtów, nieużywanie pasów bezpieczeństwa - od 90 do 1000 funtów, przejazd na czerwonym świetle - od 90 do 1000 funtów, rozmowa przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego - 30 funtów, przekroczenie prędkości - do 1000 funtów, prowadzenie pod wpływem alkoholu - nawet 5000 funtów Uwagi: obowiązuje ruch lewostronny, obowiązek dostosowania oświetlenia do ruchu lewostronnego (naklejenie pasów na światła i ustawienie reflektorów), ograniczenia na znakach podane są w milach/h Opłaty: korzystanie z autostrad bezpłatne Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,8 promila

Włochy

Limity prędkości: 50/90/130 Obowiązkowe wyposażenie: kamizelka odblaskowa Mandaty: przekroczenie prędkości - od 38 do 2168 euro (plus ryzyko zatrzymania prawa jazdy), jazda pod wpływem alkoholu - od 542 do 6527 euro, nieprawidłowe parkowanie - od 38 do 155 euro, nieużywanie pasów bezpieczeństwa - od 78 do 311 euro, rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy bez zestawu głośnomówiącego - od 155 do 624 euro Uwagi: jazda na światłach przez 24 godz. na dobę w terenie niezabudowanym Opłaty: płatne przejazdy autostradami Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,8 promila

zobacz inne Żarówki i diody samochodowe w

Część kierowców na co dzień porusza się po określonej trasie dom-praca-dom. Dla nich dalsza podróż to droga w nieznane. Od czego zacząć?

Stan techniczny

Przede wszystkim przed wyjazdem za granicę należy się upewnić, że nasz samochód (lub ten, którym wybieramy się w podróż) jest sprawny technicznie. Dotyczy to kompletności oświetlenia, ale także opon. Bieżnik powinien mieć minimum 1,6 mm, ale w okresie zimowym należy też dowiedzieć się, czy w odwiedzanych przez nas krajach nie są wymagane opony zimowe.

Assistance, czyli pomoc w nagłych sytuacjach

Krajowe prawo jazdy i polisa OC zachowują ważność na terenie całej Unii Europejskiej. W krajach, które nie honorują polskiego ubezpieczenia (m.in. Białoruś, Mołdawia, Bośnia i Hercegowina), nieodzowna będzie tzw. zielona karta. Najlepiej (i najtaniej) pomyśleć o niej zawczasu - w większości towarzystw ubezpieczeniowych jest bezpłatna, wystarczy o nią wystąpić. Tymczasem za polisę wykupioną na granicy zapłacimy, w przeliczeniu, nawet kilkaset złotych.

Przed wyjazdem warto zapytać także o dodatkowe ubezpieczenie assistance na wypadek awarii. Nawet sprawne techniczne auto może spłatać figla, a naprawa lub holowanie za granicą to spory wydatek. Przykładowy roczny pakiet assistance na terenie Europy kosztuje 200 złotych i obejmuje naprawę na drodze lub holowanie do miejsca zamieszkania albo mechanika. Niektóre firmy zapewniają bezpłatną pomoc w ramach gwarancji mechanicznej.

Trójkąt, gaśnica - co jeszcze zabrać ze sobą za granicę?

Wymagane wyposażenie samochodu w krajach UE różni się w poszczególnych krajach. Warto więc, oprócz obowiązkowych w Polsce, trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy (pamiętajmy o sprawdzeniu jej ważności), zaopatrzyć się także w porządną apteczkę i kamizelkę odblaskową. Jeśli dodamy do tego komplet żarówek i linkę holowniczą będziemy już przygotowani na spotkanie z policją we wszystkich krajach Europy.

Niepokorni, podczas kontroli drogowej za granicą, mogą powołać się na Konwencję Wiedeńską (o ile kraj do którego jedziemy jest jej sygnatariuszem). Stanowi ona, że auto spełniające wymogi przepisów w kraju, w którym jest zarejestrowane, może poruszać się po drogach wszystkich stron Konwencji Wiedeńskiej bez spełniania dodatkowych wymogów. Odstępstwem jest jedynie kamizelka odblaskowa, której posiadanie przez niektórych prawników jest traktowane jako przepis porządkowy.

Wybierając się w góry zimą powinniśmy sprawdzić, czy nie będą nam potrzebne łańcuchy na koła. Są one obowiązkowe na niektórych przełęczach w Austrii

Opłaty drogowe - autostrady, mosty, tunele

Autostrady w Polsce są płatne. Płaci się za przejechany odcinek. Podobnie jest m.in. we Francji, we Włoszech, czy na półwyspie Iberyjskim. Warto zatem mieć przy sobie trochę gotówki, gdyż karty kredytowe nie zawsze w takich sytuacjach się sprawdzają. Z kolei w Austrii, Czechach, Słowacji, na Węgrzech, czy w Rumunii opłata za korzystanie z autostrad jest zorganizowana w formie winiet. Nie należy ich ignorować, kara za jej brak może być dotkliwa. Można je kupić na granicy, na stacji benzynowej, na poczcie, a wybrane również na stronach PZM (pzmtravel.com.pl). Koszt przejazdu zależy od terminu ważności winiety lub pokonanego dystansu i wynosi od kilku do kilkudziesięciu euro.

W niektórych krajach płatnę są przejazdy mostami, czy tunelami. Najczęściej napotkamy na takie opłaty w Skandynawii. Już przejazd przez most Oresund (pomiędzy Danią i Szwecją) wymaga sięgnięcia do kieszeni (samochody: 21 euro, motocykle: 9 euro), ale za to autostrady są na północy bezpłatne.

Kto może zatrzymać nas do kontroli?

Przepisy, przekroczenia prędkości, mandaty

Już za Odrą mandaty za przekroczenie prędkości są dla nas dotkliwe. Owszem niemieckie autostrady słyną z braku ograniczeń prędkości, ale dotyczy to wybranych odcinków. Jeśli natrafimy na znak np. "120", lepiej jechać tyle, co "miejscowi". Mandaty rzędu 500 euro nie są niczym nadzwyczajnym, a targowanie się nie wchodzi w grę. Jeszcze drożej jest w Norwegii i w Szwajcarii, gdzie dodatkowo ostateczna kwota mandatu uzależniona jest od wysokości zarobków.

Popełnienie wykroczenia oznacza konieczność zapłacenia mandatu na miejscu. W niektórych krajach (np. w Austrii) policjanci mogą udać się z kierowcą do bankomatu, przyjąć płatność kartą lub depozyt w postaci drogocennego przedmiotu, który zwracany jest po uregulowaniu kary. W skrajnych przypadkach kierowcy grozi odebranie dokumentów, samochodu, a nawet sprawa w sądzie i areszt. Ma on również prawo odmówić przyjęcia kary, jeśli uważa, że została nałożona niesłusznie. W takiej sytuacji przyda się ubezpieczenie pomocy prawnej. W ostateczności o pomoc prawną lub finansową można poprosić konsulat RP, którego adres warto mieć pod ręką.

Mandaty za wykroczenia zarejestrowane przez zagraniczny fotoradar rzadko docierają do polskich kierowców i teoretycznie nie ma obowiązku ich opłacania. Trzeba jednak pamiętać, że przy kolejnej wizycie w danym kraju policja może upomnieć się o dawną karę wraz z odsetkami. Mandat można opłacić przelewem bankowym - potrzebny będzie numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN oraz kod banku (BIC lub SWIFT). Niekiedy zamiast mandatu kierowca zostaje ukarany za brak opłacenia biletu parkingowego lub opłaty wjazdowej. Wtedy zarządca obiektu może ściągnąć należność z pomocą firmy windykacyjnej. Uwaga! Za granicą też można dostać punkty karne i - w skrajnej sytuacji - stracić prawo do prowadzenia samochodu. System punktowy obowiązuje m.in. w Austrii, Czechach, we Francji i Włoszech.

Zwyczaje z polskich dróg należy "zostawić" na granicy. I mowa tu nie tylko o prędkościach, ale też o stosunku do innych uczestników ruchu. W Norwegii pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo, podobnie jak rowerzyści w Danii i Holandii.

Oprócz przestrzegania przepisów warto zapoznać się z regulacjami dotyczącymi jazdy na światłach. W niektórych krajach, jak Czechy, Estonia, czy Norwegia obowiązuje nakaz jazdy na światłach przez 24 godziny na dobę, przez cały rok.

Austria

Limity prędkości: 50/ 100/130 (teren zabudowany/poza miastem/autostrady) Wyposażenie: kamizelka odblaskowa i apteczka Mandaty: jazda bez pasów bezpieczeństwa - od 35 do 72 euro, rozmowa przez telefon komórkowy bez odpowiedniego zestawu - od 50 do 72 euro, jazda pod wpływem alkoholu - od 218 do 5813 euro, przekroczenie prędkości - do 2180 euro Opłaty: przejazd autostradami płatny w formie winietek Uwagi: policja skrupulatnie sprawdza stan techniczny pojazdów Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5

Belgia

Limity prędkości: 50/90/120 Wyposażenie: kamizelka odblaskowa Mandaty: przejazd na czerwonym świetle - nawet 2750 euro, brak kamizelki - 50 euro, jazda pod wpływem alkoholu - od 138 do 550 euro Opłaty: korzystanie z autostrad bezpłatne Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5

Bułgaria

Limity prędkości: 50/90/130 Wyposażenie: kamizelka odblaskowa (należy mieć ją na sobie, wysiadając z auta na terenie niezabudowanym), apteczka oraz komplet żarówek Mandaty: za przekroczenie prędkości - od 40 do 2000 lewów, za przejazd na czerwonym świetle - 60 lewów, prowadzenie pod wpływem alkoholu - od 400 do 2000 lewów Opłaty: obowiązkowa winieta przy wjeździe (od 10 lewów, kara za brak - 100 lewów) Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5

Chorwacja

Limity prędkości: 50/90/130 Wyposażenie: apteczka, komplet żarówek, kamizelka odblaskowa Mandaty: za przekroczenie prędkości - od 300 do 15000 kun, za przejazd na czerwonym świetle - 5000 kun Uwagi: znaki drogowe ostrzegawcze i zakazu malowane są nie na białym, lecz na żółtym tle Opłaty: płatne przejazdy autostradami Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0

Czechy

Limity prędkości: 50/90/130 Wyposażenie: apteczka, komplet żarówek, kamizelka odblaskowa Mandaty: za przekroczenie prędkości - do 10 tys. koron, za używane antyradaru - 100 tys. koron Uwagi: obowiązkowa jazda na światłach przez 24 godz. na dobę (grozi mandatem 1500 koron) Opłaty: przejazd autostradami płatny w formie winietek Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0

Dania

Limity prędkości: 50/90/130 Mandat: za przejazd na czerwonym świetle - od 1000 do 1500 koron, jazda bez pasów - 500 koron, przekroczenie prędkości - od 500 do 4500 koron Uwagi: jazda na światłach mijania obowiązkowa przez 24 godz. na dobę (grozi mandatem od 70 euro) Opłaty: korzystanie z autostrad bezpłatne, płatny jedynie przejazd wybranymi mostami Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5

Estonia

Limity prędkości: 50/90/110 Mandaty: przekroczenie prędkości - od 35 do 200 euro, jazda pod wpływem alkoholu - ponad 1000 euro Uwagi: obowiązkowa jazda na światłach przez 24 godz. na dobę Opłaty: korzystanie z autostrad bezpłatne Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0

Francja

Limity prędkości: 50/90/130 Wyposażenie: obowiązkowa kamizelka przy opuszczeniu pojazdu poza terenem zabudowanym, komplet żarówek i apteczka Mandaty: przekroczenie prędkości - od 135 do 1500 euro, niezachowanie właściwej odległości przed poprzedzającym autem na autostradzie - 90 euro, jazda bez pasów - 135 euro, używanie telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego - 35 euro, używanie antyradaru - 1500 euro, prowadzenie pod wpływem alkoholu - od 135 do 4500 euro Uwagi: poza Paryżem pierwszeństwo na rondach mają pojazdy znajdujące się już na rondzie Opłaty: płatne przejazdy autostradami i tunelami Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5

Grecja

Limity prędkości: 50/90/120 Wyposażenie: obowiązkowa apteczka Mandaty: przekroczenie prędkości - do 150 euro mandatu Opłaty: płatne przejazdy autostradami Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,6

Hiszpania

Limity prędkości: 50/90/120 Wyposażenie: obowiązkowa kamizelka i komplet zapasowych żarówek Mandaty: jazda bez pasów bezpieczeństwa - od 91 do 300 euro, przekroczenie prędkości - od 301 do 900 euro, rażące przekroczenie prędkości lub jazda pod wpływem alkoholu - od 360 do nawet 72000 euro, w zależności od dochodów kierowcy Opłaty: płatne przejazdy autostradami Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5

Holandia

Limity prędkości: 50/100/120 Mandaty: przekroczenie prędkości - od 20 do 280 euro (powyżej 40 km/godz. sprawa trafia do sądu), przejazd na czerwonym świetle, używanie telefonu komórkowego bez urządzenia głośnomówiącego - 130 euro, nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 75 euro Uwagi: trzeba zwracać uwagę na licznych rowerzystów Opłaty: korzystanie z autostrad bezpłatne, płatny jedynie przejazd wybranymi tunelami Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5

Litwa

Limity prędkości: 50/90/130 Wyposażenie: apteczka, kamizelka odblaskowa Mandaty: za przekroczenie prędkości - od 40 do 1500 litów Uwagi: obowiązkowa jazda na światłach przez 24 godz. na dobę Opłaty: korzystanie z autostrad bezpłatne Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,4

Łotwa

Limity prędkości: 50/90/110 Wyposażenie: obowiązkowa apteczka Mandaty: przejazd na czerwonym świetle - od 20 do 100 łatów, przekroczenie prędkości - do 400 łatów Uwagi: obowiązkowa jazda na światłach przez 24 godz. na dobę Opłaty: korzystanie z autostrad bezpłatne Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5

Niemcy

Limity prędkości: 50/ 100/130 (prędkość sugerowana) Wyposażenie: obowiązkowa apteczka Mandaty: za przekroczenie prędkości - od 10 do 760 euro, nieuzasadniona jazda lewym pasem - 200 euro, jazda pod wpływem alkoholu - od 500 do 1500 euro Uwagi: skrzyżowania w Niemczech nie odwołują znaków, na autostradzie należy zachować duży odstęp od poprzedzającego auta Opłaty: korzystanie z autostrad bezpłatne Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5/0,0 dla osób mających prawo jazdy krócej niż 2 lata

Norwegia

Limity prędkości: 50/80/90-100 Wyposażenie: obowiązkowa kamizelka odblaskowa Mandaty: jazda bez pasów bezpieczeństwa - 750 koron, przejazd na czerwonym świetle - ok. 4000 koron, przekroczenie prędkości do 35 km/godz. - do 8000 koron (powyżej sprawa trafia do sądu), używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy przez kierowcę - 1000 koron Uwagi: obowiązkowa jazda na światłach przez 24 godz. na dobę (grozi mandatem 1500 koron), bezwzględne pierwszeństwo pieszego Opłaty: płatne przejazdy wybranymi drogami Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,2

Portugalia

Limity prędkości: 50/90/120 Wyposażenie: obowiązkowa kamizelka odblaskowa (grozi mandatem od 120 do 600 euro) Mandaty: przekroczenie prędkości - od 60 do 2500 euro, nieprawidłowe parkowanie - 1250 euro, prowadzenie pod wpływem alkoholu - od 250 do 2500 euro Opłaty: płatne przejazdy autostradami Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5

Rumunia

Limity prędkości: 50/90/130 Mandaty: przekroczenie prędkości - do 780 lei, rozmowa przez telefon komórkowy bez zestawu słuchawkowego - do 200 lei Opłaty: obowiązkowa winieta na granicy (5 euro) Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0

Słowacja

Limity prędkości: 50/90/130 Wyposażenie: kamizelka odblaskowa i komplet zapasowych żarówek, linka holownicza Mandaty: przekroczenie prędkości - od 30 do 830 euro, jazda pod wpływem alkoholu - od 200 do 1000 euro Uwagi: obowiązkowa jazda na światłach przez 24 godz. na dobę Opłaty: przejazd autostradami płatny w formie winietek Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0

Słowenia

Limity prędkości: 50/90/130 Wyposażenie: kamizelka odblaskowa, komplet żarówek i apteczka Mandaty: przejazd na czerwonym świetle - 300 euro, przekroczenie prędkości - od 80 do 1000 euro (oraz ryzyko utraty prawa jazdy), korzystanie z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego lub jazda bez pasów - 120 euro Uwagi: obowiązkowa jazda na światłach przez 24 godz. na dobę w terenie niezabudowanym Opłaty: przejazd autostradami płatny w formie winietek Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5 0,0

Szwajcaria

Limity prędkości: 50/80/120 Mandaty (przykładowe): za przekroczenie prędkości od 5 do 30 km/godz. - 40-450 franków szwajcarskich, używanie telefonu komórkowego podczas jazdy - ok. 60 franków szwajcarskich Opłaty: obowiązkowa winieta (40 franków szwajcarskich), dodatkowo płatne przejazdy wybranymi tunelami Uwagi: bezwzględne pierwszeństwo pieszego przed autem, mandaty grożą nawet za symboliczne przekroczenie prędkości, liczne fotoradary Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5

Szwecja

Limity prędkości: 30-60/70-100/110-120 Mandaty: przejazd na czerwonym świetle - 1200 koron, niezapięte pasy - 600 koron, przekroczenie prędkości - od 800 do 2000 koron (powyżej 30 km/godz. sprawa trafia do sądu) Uwagi: obowiązkowa jazda na światłach przez 24 godz. na dobę Opłaty: korzystanie z autostrad bezpłatne Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,2

Węgry

Limity prędkości: 50/90/130 Wyposażenie: kamizelka odblaskowa, apteczka i linka holownicza Mandaty: przejazd na czerwonym świetle - 100 tys. forintów, przekroczenie prędkości - od 30 do 300 tys. forintów Uwagi: jazda na światłach mijania przez całą dobę poza terenem zabudowanym Opłaty: przejazd autostradami płatny w formie winietek Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5

Wielka Brytania

Limity prędkości: 48/96/112 Mandaty: nieprawidłowe parkowanie lub używanie nieprawidłowych świateł - od 20 do 80 funtów, nieużywanie pasów bezpieczeństwa - od 90 do 1000 funtów, przejazd na czerwonym świetle - od 90 do 1000 funtów, rozmowa przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego - 30 funtów, przekroczenie prędkości - do 1000 funtów, prowadzenie pod wpływem alkoholu - nawet 5000 funtów Uwagi: obowiązek dostosowania oświetlenia do ruchu lewostronnego (naklejenie pasów na światła i ustawienie reflektorów) Opłaty: korzystanie z autostrad bezpłatne Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,8

Włochy

Limity prędkości: 50/90/130 Wyposażenie: kamizelka odblaskowa Mandaty: przekroczenie prędkości - od 38 do 2168 euro (plus ryzyko zatrzymania prawa jazdy), jazda pod wpływem alkoholu - od 542 do 6527 euro, nieprawidłowe parkowanie - od 38 do 155 euro, nieużywanie pasów bezpieczeństwa - od 78 do 311 euro, rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy bez zestawu głośnomówiącego - od 155 do 624 euro Uwagi: jazda na światłach przez 24 godz. na dobę w terenie niezabudowanym Opłaty: płatne przejazdy autostradami Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5

Więcej o:
Copyright © Agora SA