GITD ma nowe pojazdy. Duży moduł na dachu odczyta tablice i wystawi mandat. Będzie ich sto

Nowe pojazdy będą rozpoznawały nie tylko tablice rejestracyjne, ale również gabaryty auta. Do końca czerwca ma pojawić się 10 takich aut.

GITD ma otrzymać ponad 100 pojazdów, które będą pilnowały czy kierowcy zapłacili w nowym Systemie Poboru Opłaty Elektronicznej. Będzie to 70 dostawczych Fordów i 32 sztuki Focusów. Pierwszego Focusa już udało się uwiecznić na nagraniu.

Auta z systemem będzie dosyć prosto rozpoznać. Na dachu będą posiadać duży moduł do automatycznego odczytywania tablic rejestracyjnych oraz określania typu pojazdu na podstawie gabarytów i kształtów. Na podstawie tych danych będzie można sprawdzić czy kierowca uiścił opłatę za przejazd.

Co najważniejsze w tego typu systemie, pojazd skanowany nie będzie musiał się zatrzymywać. Będzie można to sprawdzić podczas jazdy auta sprawdzającego, a także podczas poruszania się pojazdu sprawdzanego, również przy znacznej prędkości. Dostawca, czyli firma Vitronic, zapewnia, że ich produkt jest skuteczny w 98 proc., do prędkości 250 km/h.

Nowe radiowozy będą funkcjonować całą dobę. Pierwszą partię, dziesięciu Focusów GITD ma dostać do końca czerwca.

Zobacz wideo
Więcej o: