Czy można jeździć samochodem po mieście? Sprawdzamy

Rząd wprowadził kolejne ograniczenia w poruszaniu się. Obowiązują od 1 kwietnia do odwołania, ale czy coś się zmieniło w kwestii samochodów?

W opublikowanym 31 marca rozporządzeniu nie ma zmian dotyczących poruszania się samochodami. Nadal można jeździć autem wyłącznie jeśli ma się ważny powód. Jednak wzrósł nacisk na ograniczenie się przemieszczania, jeśli to tylko jest możliwe. Zdrowy rozsądek nakazuje stosować się do ogólnych reguł narzuconych przez nowe przepisy.

Wolno jeździć samochodem, gdy mamy naprawdę istotny powód

Krótko mówiąc: możemy korzystać z naszego auta, jeśli taka konieczność, a nie możemy bez istotnego celu. Może być nim konieczność dojazdu do pracy albo wykonywania obowiązków służbowych, zakupy potrzebnych artykułów, uczestnictwo w wolontariacie oraz wykonywanie innych czynności, które wchodzą z zakres koniecznych spraw dotyczących życia codziennego.

Od 1 kwietnia kierowcy powinni zrezygnować z używania samochodów w jakichkolwiek celach rekreacyjnych, chyba że powód jest naprawdę istotny, a cel kluczowy do utrzymania dobrej formy psychicznej. Pod żadnym pozorem nie można wykonywać tej czynności wspólnie z innymi osobami, które nie są członkami rodziny.

W zaistniałej sytuacji kierowcy wciąż mają lepiej, niż użytkownicy transportu zbiorowego, ale powinni być zdyscyplinowani. Doceńmy fakt, że, jadąc własnym autem, jesteśmy bezpieczniejsi. Korzystajmy z tego przywileju z rozwagą i tylko kiedy musimy, a nie dla rozrywki.

Bądźmy rozsądni. Nie wolno jeździć samochodem po mieście z innymi osobami

W przeciwieństwie do zasad przemieszczania się środkami transportu publicznego, w rozporządzeniu nie ma ani słowa na temat liczby osób, które mogą wspólnie podróżować samochodem. Uwaga, nie oznacza to jednak, że powinniśmy nimi jeździć z większą liczbą obcych osób. To niebezpieczne.

Tak samo jak w przypadku zgromadzeń publicznych, w kabinach aut powinniśmy przestrzegać zasad określonych ogólnie - o nieprzebywaniu razem z więcej niż jedną osobą, która nie jest nam bliska. W zamkniętej przestrzeni wnętrza auta to nawet groźniejsze niż na świeżym powietrzu, więc utrzymanie odległości 1,5-2 m może nie być możliwe, ani wystarczające.

Przede wszystkim trzeba stosować zasady, które podpowiada zdrowy rozsądek. Samochód osobowy jest bezpiecznym środkiem transportu, dopóki ograniczamy kontakt z innymi ludźmi, zarówno w czasie jazdy, jak i po dotarciu do celu. A jeśli tylko możemy, zostańmy w domu, odłóżmy jazdę samochodem po mieście na przyszłość.

Więcej o:
Copyright © Agora SA