Ile osób może jechać samochodem? Odpowiadamy na pytania kierowców

Od dzisiaj (01.04) w całej Polsce obowiązują nowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Sprawdziliśmy, czy obejmują również użytkowników samochodów. Tak, ale zmiany nie są duże.

Większe busy obowiązują takie same ograniczenia jak transport publiczny

Podstawowe dotyczy przewozu osób busami, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących. Od 1 kwietnia zaczęły w nich obowiązywać takie same ograniczenia, jak w transporcie publicznym. Pasażerowie mogą zająć w takich pojazdach tylko połowę dostępnych miejsc.

Przykładowo, jeśli w busie jest wolnych 20 miejsc siedzących oraz fotel kierowcy, może on zabrać maksymalnie 10 pasażerów. W samochodach osobowych oraz mikrobusach, które są wyposażone w 9 lub mniej miejsc pasażerskich, nadal nadal mogą być zajęte wszystkie z nich.

Pasażer musi podać istotny cel podróży

Aktualnie obowiązujące ograniczenia w przemieszczaniu się nakładają też na nas obowiązek podania ważnego celu, z powodu którego wyszliśmy z domu. Jeśli zostaniemy o to zapytani przez policjanta, powinniśmy udzielić wyczerpującej odpowiedzi. Jazda bez powodu jest w tej chwili niedozwolona. Wystarczającym uzasadnieniem może być konieczność dojazdu do pracy, pełnienie wolontariatu albo załatwianie spraw niezbędnych do codziennego życia.

Czy każdy może teraz prowadzić samochód?

Nie. Nowe ograniczenia zabraniają samodzielnego poruszania się osób poniżej 18 roku życia. Dotyczy to również jazdy samochodem i kierowców. Wbrew pozorom są tacy. Od dzisiaj posiadacze prawa jazdy A1, B1 i AM w wieku poniżej 18 lat, nie mogą prowadzić samochodu, bez towarzystwa osoby pełnoletniej.

Jazda w mieścieJazda w mieście fot. ŁK

Jacy kierowcy muszą zostać w domu?

Prawo jazdy kategorii AM można uzyskać już w wieku 14 lat. Uprawnia ono do poruszania się samochodem, którego maksymalna prędkość nie przekracza 45 km/h. Z kolei dokumenty kategorii A1 i B1 można uzyskać już po skończeniu 16 roku życia. Pozwalają one odpowiednio na prowadzenie motocykli, których moc nie przekracza 15 KM (20 KM w przypadku trójkołowca) oraz samochodów o masie własnej do 550 kg przy przewozie rzeczy i 400 kg w przypadku przewozu osób.

Niepełnoletni posiadacze takich uprawnień muszą zostać w domu albo poprosić o towarzystwo dorosłego członka rodziny. Nowe przepisy obowiązują do odwołania albo wprowadzenia kolejnych zmian przez Ministerstwo Zdrowia.

Więcej o:
Komentarze (193)
Ile osób może jechać samochodem? Wyjaśniamy nowe ograniczenia
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • liczbynieklamia

  Oceniono 136 razy 116

  > Jazda bez powodu jest w tej chwili niedozwolona

  Art. 52 Konstytucji mówi:
  1. Każdemu zapewnia się wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyboru miejsca zamieszkania i pobytu.
  2. Każdy może swobodnie opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  3. Wolności, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą podlegać ograniczeniom określonym w ustawie.

  Wszystkie ograniczenia wolności poruszania się, które nie zostały wprowadzone ustawą, a jedynie rozporządzeniem, mają dokładnie taką moc, jak dekrety każdego, kto aktualnie przebywa w Tworkach i mówi, że jest Napoleonem.

 • zbyt64

  Oceniono 101 razy 69

  Przepraszam a komu mogę zaszkodzić jeśli sam poruszam się swoim autem. To się już przejechać nie mogę nie wysiadając z samochodu? Pisowcy nałożyli na nas areszt domowy czy co?

 • rodrigezoo

  Oceniono 97 razy 65

  Spacer z żoną- dwa metry odległości,a jazda z nią autem - 30 cm odległości. Poyyyyyebaooolo pisjebów całkowicie. Ja pieydoooole....

 • montagnes44

  Oceniono 59 razy 47

  Te cholerne samochody, tak potrafią zarażać. Ciekawe, czy to może zależeć od marki?

 • Gość: Andree

  Oceniono 54 razy 42

  Super wstanę z łóżka po zbliżeniu z żoną i idąc razem do pracy idę w odstępie 2 metry. Pi&iory czy was aby nie pokręciło

 • Gość: A

  Oceniono 41 razy 31

  Jade zawieźć karmę dla siersciucha na zoliborz wiadomo komu - to wolontariat prawda ?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 40 razy 26

  ktualnie obowiązujące ograniczenia w przemieszczaniu się nakładają też na nas obowiązek podania ważnego celu, z powodu którego wyszliśmy z domu. Jeśli zostaniemy o to zapytani przez policjanta, powinniśmy udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

  To się nazywa stan wojenny!! Bo ostatni raz w Polsce policja i wojsko żądała takich informacji w stanie wojennym.

 • Gość: dziadekw42

  Oceniono 36 razy 26

  Chcemy wyjechać na działkę w lesie. Będę tam miał ok. 1000-krotnie mniej kontaktów niż w Warszawie (mieszkamy w bloku), a działka jest w lesie i od najbliższego domku dzieli nas co najmniej 50 m. Ogólnie jest tam kilka działek teraz zapewne pustych - ja jestem na emeryturze, żona na rencie. Czy to jest dla Pana Policjanta istotny powód ? Czy wprowadzanie uznaniowości pojęcia "istotny powód" nie jest niebezpieczne ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX