Czy można jeździć rowerem po obwodnicy? Ważne przepisy dla rowerzystów

Czy można jeździć rowerem po obwodnicy? Duża popularność jednośladów sprawia, że niektóre osoby mogą mieć ochotę spróbowania takiej jazdy. Niestety, ale może być to duży błąd.

Rower na obwodnicy. Co warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć jeśli chodzi o jazdę rowerem po obwodnicy? Przede wszystkim liczne drogi omijające miasta sprzyjają rozwijaniu przez kierowców aut wysokich prędkości. Często buduje się je po to, aby skierować na nie uciążliwy dla centrum miasta ruch samochodów ciężarowych. Czy obecność pomiędzy nimi rowerzysty byłaby dobrym wyborem nawet wtedy, gdyby dopuszczało ją prawo? Raczej trudno odpowiedzieć twierdząco. Ryzyko i potencjalne trudności byłyby bardzo duże.

Zakaz jazdy rowerem po obwodnicy

Kiedy obowiązuje zakaz jazdy rowerem po obwodnicy? Absolutny zakaz takiej jazdy obowiązuje wtedy, gdy chodzi o drogi ekspresowe i autostrady. W ich przypadku nie ma możliwości, aby rowerzyści wjeżdżali na takie trasy. Dodatkowo nie mogą jeździć jezdnią tam, gdzie wyznaczono dedykowaną jednośladom trasę. Może obowiązywać także zakaz jazdy rowerem spowodowany przez ustawienie odpowiedniego znaku. Warto w tym przypadku uściślić, że zakaz jazdy po drodze ekspresowej lub autostradzie obowiązuje także wtedy, gdy jadący rowerem chce poruszać się poboczem lub pasem awaryjnym. 

Zobacz wideo Rowerzysto! Uważaj i poznaj znaki drogowe

Rowerzysta na obwodnicy. Gdzie można jeździć?

Rowerzysta na obwodnicy, gdzie auta mkną z wielką szybkością? W niektórych przypadkach skorzystanie z takiej trasy może być nie tylko nieodpowiednie i skończyć wysoką karą finansową, ale bywa również niezwykle niebezpieczne. Zdarza się w końcu, że tacy rowerzyści trafiają do kronik policyjnych lub stają obiektem zainteresowania mediów - oczywiście w negatywnym kontekście. 

Gdzie można jeździć rowerem? Poza wspomnianymi drogami ekspresowymi i autostradami możemy jeździć po wszystkich trasach. Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach: wszędzie tam, gdzie wyznaczono drogi dla pieszych i rowerów lub pasy ruchu dla rowerów, jesteśmy zobowiązani do korzystania z nich. 

Czym są poszczególne przestrzenie, które wydziela się dla ruchu rowerowego? Chodzi o:

  • drogi dla rowerów;
  • drogi dla pieszych i rowerów;
  • pasy ruchu dla rowerów.

Popularne drogi dla rowerów to drogi lub ich części przeznaczone wyłącznie dla ruchu rowerowego. Bywają oddzielone od innych jezdni konstrukcyjnie lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa drogowego. Czymś innym jest pas ruchu dla rowerów, który jest częścią jezdni przeznaczoną tylko dla rowerów i wyróżnia się go tylko dzięki znakom drogowym. Chodzi np. o linię ciągłą. Co jest charakterystyczne dla trzeciej opcji, czyli drogi dla pieszych i rowerzystów? Również one są oznakowane tak, by mógł się po nich odbywać ruch pieszych i rowerzystów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pieszy zawsze ma tutaj pierwszeństwo.

Zobacz też: Odległość w linii prostej między dwoma miastami. Kalkulator pomoże ją obliczyć

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.