Bagażnik na hak. Wieszak czy platforma - co jest lepszym rozwiązaniem?

Bagażnik na hak to jedna z opcji, które pozwalają zwiększyć przestrzeń transportową auta. W szczególności dotyczy to transportu rowerów. Czasami nawet czterech sztuk jednośladów równocześnie.

Bagażnik rowerowy na hak - podstawowe kwestie

Co trzeba wiedzieć jeśli chodzi o bagażnik rowerowy na hak? Przede wszystkim ich popularność jest związana z szeregiem zalet wynikających z użytkowania takiego sprzętu. Dość szybko można wymienić ich podstawowe zalety - zwraca się uwagę w szczególności na bezpieczeństwo stosowania, uniwersalność i nie tak duże pogorszenie aerodynamiczności. 

Przede wszystkim podkreśla się tu jednak dość dużą prostotę takiego konceptu. Z bagażnika rowerowego na hak może skorzystać każdy kierowca, który w swoim aucie posiada zamontowany... hak. Dodatkowo można wybierać pomiędzy sporą gamą tanich bagażników-wieszaków, które mogą kosztować już od ok. 200 zł, ale i znacznie droższych platformowych. W przypadku ostatnich wydatek to nawet kilka tysięcy zł.

Bagażnik na rowery na hak i jego zalety

Jakie jeszcze zalety posiada bagażnik na rowery na hak? Poza wymienionymi wcześniej atutami wyróżniają się one:

  • stabilnością - pozwalają w pewny sposób przymocować rower;
  • łatwością w instalacji - brak problemów w montażu to zaś oszczędność cennego czasu;
  • dogodnym pakowaniem rowerów - nie trzeba ich podnosić zbyt wysoko, aby sprawnie zapakować do transportu;
  • różnorodnością jeśli chodzi o koszt i styl.
Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Bagażnik na rowery - uchwyt na rowery i jego rodzaje

Jak wybrać bagażnik na rowery? Uchwyt na rowery może występować w kilku wersjach. Najbardziej popularne to:

  • bagażnik ''nożycowy'' - wieszak - prosta konstrukcja, która jest jednocześnie dość tania i funkcjonalna; poziome rury ram jednośladu są utrzymywane przez gumowe mocowania; konstrukcja z kilku rurek jest też poręczna, bo zajmuje mało miejsca w garażu; 
  • platforma nieskładana - w tym przypadku rowery są ustawione w rynienkach i dość dobrze się trzymają; w tańszych modelach mocowanie polega na przykręceniu do haka; można tak przewozić dwa, trzy lub nawet cztery rowery;
  • platforma składana - takie modele to kompaktowe konstrukcje, które można złożyć w taki sposób, żeby zajmowały niewiele miejsca.

Bagażnik rowerowy na hak - 4 rowery. To możliwe

Czy możliwe jest wybranie się na rodzinny wypad rowerowy daleko w teren i to bez dodatkowych problemów? Tak - pomoże w tym bagażnik rowerowy na hak. 4 rowery to maksymalna liczba jednośladów, które można w taki sposób przetransportować na dowolną odległość. Uchwyty tego typu są wprawdzie droższe, ale zyskujemy dzięki nim dużą funkcjonalność. Zrobione najczęściej z aluminium, są również łatwe w montażu. Często posiadają dodatkowe zamki zabezpieczające. 

Hak na rowery. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Co jeszcze warto wiedzieć jeśli chodzi o hak na rowery? Warto zwrócić uwagę na fakt, że bagażnik-wieszak będzie w stanie utrzymać rowery, które nie spadną, ale niekoniecznie będą one dość stabilne. Jeśli zależy nam na tym, aby sprzęt nie obijał się podczas jazdy po nierównościach, to lepiej jest zainwestować w platformę. To ważne zwłaszcza przy drogich jednośladach i wtedy, gdy przewozi się je na dłuższych dystansach.

Zobacz też: Punkty karne 2023 - kiedy się kasują? Co z kursami redukującymi ich ilość?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.