Czy można jeździć rowerem po drodze krajowej? Zobacz, jak przepisowo jeździć rowerem

Czy można jeździć rowerem po drodze krajowej bez ryzyka, że zostaniemy ukarani wysokim mandatem? Znajomość przepisów jest tu kluczowa. Chodzi bowiem nie tylko o uniknięcie sankcji, ale też bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Rower na drodze krajowej - podstawowe kwestie

Czy rower na drodze krajowej to dobry pomysł? Czy jazda takim środkiem lokomocji jest dozwolona? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że chodzi o trasę szczególnego typu. Na takich drogach można poruszać się z dużą prędkością, ich zadaniem jest zaś umożliwienie szybkiego i płynnego transportu krajowego i międzynarodowego. Chodzi przy tym o trasy najwyższej kategorii, gdzie poruszają się także samochody o dużych gabarytach i wielkiej masie. Rowerzysta, niemal pozbawiony ochrony, prezentuje się na ich tle wyjątkowo niekorzystnie. Warto wziąć to pod uwagę wtedy, gdy będziemy wyznaczali własne rowerowe trasy. 

Co z rowerem na drodze krajowej? Warto pamiętać o tym, że w Polsce zabrania się ruchu rowerowego tylko w przypadku autostrad i dróg ekspresowych. Nie ma więc przeciwwskazania dla poruszania się jednośladem po drogach krajowych. Tyle w teorii, bo praktycznie może być to dość uciążliwe. 

Sami rowerzyści również nie zawsze mają odpowiednie podejście do poruszania się po takich trasach. Przede wszystkim niekiedy zaskakuje sytuacja, gdy cykliści starają się poruszać po jezdni. Chociaż wolno im jeździć po drogach krajowych, to Kodeks drogowy nakazuje poruszanie się po poboczu.

Zakaz jazdy rowerem po drodze krajowej

Kiedy należy uwzględnić zakaz jazdy rowerem po drodze krajowej? Co do zasady nie są one zamknięte dla cyklistów, ale należy pamiętać o możliwości ustawienia znaku wprowadzającego zakaz. Może się on pojawić z wielu powodów: najczęściej powołuje się tutaj na względy bezpieczeństwa. 

Zobacz wideo Rowerzysto! Uważaj i poznaj znaki drogowe

Rowerzysta na drodze krajowej. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Czy rowerzysta na drodze krajowej to dobry pomysł? Pamiętajmy o tym, że łączące duże miasta trasy są nie tylko wygodne, ale też sprzyjają jeździe z dużymi prędkościami. To zaś mimo wszystko będzie dość niebezpieczne wtedy, gdy w towarzystwie aut będziemy korzystać z roweru. Dotyczy to także spotkań z samochodami ciężarowymi, za którymi tworzy się pęd powietrza sprzyjający wypadkom, które mogą być w konsekwencji tragiczne.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, że jeździe po drodze krajowej na rowerze może sprzyjać stresującym sytuacją. Takie niewątpliwie pojawią się wtedy, gdy za rowerzystą będzie się ciągnął sznur samochód lub wręcz tworzył korek.

Jaka jest alternatywa? Najlepszym wyborem będzie poruszanie się po nieco ''spokojniejszych'' odcinkach dróg. Trzeba też pamiętać o tym, że świadomość decydentów również zmienia się. Dlatego coraz częściej buduje się przy drogach specjalnie wyznaczone trasy dla rowerzystów. Jazda po nich jest nie tylko bezpieczniejsza, ale także o wiele bardziej przyjemna.

Zobacz też: Akcyza za samochód. Co warto wiedzieć przed jej opłaceniem?

Więcej o: