Czarne tablice rejestracyjne. Kto będzie mógł na nich jeździć?

Czarne tablice rejestracyjne słusznie kojarzą się nam z minionymi latami. Dla wielu kolekcjonerów i sentymentalnych kierowców jest to cenny artefakt. Okazuje się jednak, że nowe prawo może tu sporo zmienić.

Czarne tablice rejestracyjne - wykaz i jego porządkowanie

Czemu możemy mieć problemy z posiadaniem czarnych tablic rejestracyjnych? Wykaz takich dokumentów, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów, jest zdaniem ustawodawcy mocno nieuporządkowany. Stąd też konieczne mają być tu zmiany, które likwidują tę niedogodność i pewne fikcje dotyczące choćby tego, że w bazie CEP figurują liczne samochody, które od lat nie jeździły po drogach. Takie ''martwe dusze'' mogą być bardzo kłopotliwe i dlatego dąży się do ich wyeliminowania. Okazuje się jednak, że nie wszystkie czarne tablice znikną z naszych ulic. To dobrze, bo to ciekawy element historii polskiego automobilizmu. Wystarczy tylko wspomnieć, że takie tablice wprowadzono w 1976 r., tuż po reformie administracyjnej. Z pewnością to one doskonale pasują do modeli samochodów rodem z PRL.

Stare tablice rejestracyjne - wykaz po 10 czerwca 2024

Co czeka posiadaczy starych tablic rejestracyjnych? Wykaz zacznie podlegać pod nowe prawo po 10 czerwca 2024 r. Zmiany będą dotyczyły tych aut, które zostały zarejestrowane do 14 czerwca 2005 r. Do połowy 2000 r. wydawano przy tym tablice w kolorze czarnym, więc kwestia ta dotyczy często ich posiadaczy. 

Czy wszyscy kierowcy będą zmuszeni do wymiany tablic? Okazuje się, że nie. Wymogowi temu nie będą musieli poddać się ci kierowcy, którzy 1) posiadają auto zarejestrowane na siebie, 2) mają regularnie opłacone OC i 3) posiadają ważne badania techniczne. W praktyce okazuje się więc, że np. większość prawdziwych fanów automobilizmu i wielbicieli starych aut, dotąd jeżdżąca ''na czarnych blachach'', będzie je mogła zachować. 

Zobacz wideo Elektryczne samochody? Derski: Jeszcze w latach 50. będziemy użytkować samochody spalinowe!

Czarna tablica rejestracyjna - kto będzie musiał ją wymienić?

Kto więc będzie musiał wymienić czarną tablicę rejestracyjną na nową pod groźbą wyrejestrowania posiadanego przez siebie auta? Dotyczy to osób, które posiadają samochody:

  • bez aktualnych badań technicznych i OC;
  • zostały zarejestrowane przed 14 marca 2005 r.;
  • nie były aktualizowane w bazie w czasie ostatnich 10 lat.

Czarne tablice rejestracyjne - jaka kara za brak przerejestrowania

Ile zapłacimy w przypadku braku przerejestrowania czarnych tablic rejestracyjnych? Pamiętajmy o tym, że wbrew niektórym informacjom, takie tablice nie znikną z naszych ulic. Nie będzie już jedynie "martwych dusz" w CEP. Te zaś bywają czasami wykorzystywane np. podczas dokonywania przestępstw. Osoby planujące złamanie prawa robią wszystko, aby ukryć swoją tożsamość. Wykorzystanie do tego starych tablic rejestracyjnych jest typowe dla takiego procederu. Jaka kara grozi za brak przerejestrowania? W 2024 r. będziemy musieli zapłacić za to 500 zł.

Zobacz też: Odległość w linii prostej między dwoma miastami. Kalkulator pomoże ją obliczyć

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.