Mapa autostrad i dróg ekspresowych w Polsce. Możesz śledzić postępy budowy

Mapa autostrad i dróg ekspresowych w Polsce? Z pewnością sieć takich dróg w Polsce wydłuży się w 2023 roku. Nie jest jednak pewne, czy postępy będą zgodne z zapowiadanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Sieć autostrad i dróg ekspresowych w Polsce - GDDKiA i jej rola

Za zarządzanie siecią autostrad i dróg ekspresowych w Polsce odpowiada GDDKiA, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Utworzony w 2002 roku organ ma działać w oparciu o realizację budżetu państwa w tym zakresie. Nic więc dziwnego, że to informacje pochodzące od GDDKiA mogą być uważane za istotne nie tylko jeśli chodzi o stan i długość dróg krajowych w naszym kraju, ale także za plany ich rozbudowy, która wydaje się być potrzebna z wielu powodów. 

Trzeba przyznać, że plany inwestycyjne na 2023 roku są imponujące. Tylko do końca roku mają zostać podpisane umowy, które umożliwią powstanie 240 km dróg. Do końca czerwca udało się zawrzeć kontrakty na 94 km, warte 3,5 mld zł. Warto dodać, że rekordowe mają być też nakłady, które w poprzednich latach zatrzymywały się na poziomie 15 miliardów zł, teraz mają wzrosnąć do 17,9 miliarda. Czy faktycznie dojdzie do tak dużego progresu? Przekonamy się w najbliższych miesiącach.

Sieć autostrad i dróg ekspresowych w Polsce 2023. Jak się powiększy?

Jak powiększy się więc sieć autostrad i dróg ekspresowych w Polsce w 2023 roku? Podpisywane obecnie kontrakty to plany powstania dróg w dłuższej perspektywie. Wiadomo przy tym, że w przypadku takich inwestycji plagą są opóźnienia w oddawaniu do użytku kolejnych odcinków. Ile dróg zostało zapowiedzianych do użytku w 2023  roku? Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiedziała, że będzie to 50 km nowych autostrad i 200 km ekspresówek. 

W przypadku autostrad chodzi o odcinki:

  • A18 - od granicy państwa do Żar długości 11,8 km;
  • A18 - Iłowa do granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego długości 16,2 km;
  • A18 - granica woj. lubuskiego i dolnośląskiego - Golnice długości 21,5 km.

W  przypadku dróg krajowych chodzi o trzynaście odcinków o łącznej długości niemal 200 km. Jeżeli kogoś interesuje stan budowy konkretnych odcinków dróg ekspresowych i autostrad, to jest sposób na śledzenie postępów budowy, a nawet zawieranych kontraktów. Umożliwia to mapa udostępniona przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Ile jest autostrad w Polsce?

Ile jest autostrad w Polsce w 2023 roku? Chociaż plany na kolejne lata są ambitne, a do końca roku mają być oddawane do użytku kolejne odcinki, to z perspektywy wakacyjnych wojaży bardziej istotne jest ''tu i teraz''. Obecnie mamy w kraju 1799,7 km autostrad.

Ile jest dróg ekspresowych w Polsce?

Ile jest dróg ekspresowych w Polsce? Nimi także możemy bez problemu dotrzeć do miejsca przeznaczenia w szybszym tempie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma pod swoim zarządem 17,8 tys. km dróg. Wśród nich, oprócz m.in. autostrad, znajdują się także drogi ekspresowe. Obecnie jest ich 3086,9 km.

Zobacz też: Tory wyścigowe w Polsce - najdłuższy ma ponad 4 km długości. Czy wiesz, gdzie się znajduje?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.