MOP - parkingi. Co ile km są MOPy na autostradzie? Wszystko, co warto wiedzieć

Co warto wiedzieć o parkingach MOP? Chodzi o Miejsca Obsługi Podróżnych, które powstają przy autostradach i drogach ekspresowych. Docelowo mają być to miejsca pozwalające na wypoczynek, zatankowanie auta, a nawet nocleg.

Miejsce Obsługi Podróżnych - co to jest?

Co to jest Miejsce Obsługi Podróżnych? Niebieska tablica informacyjna z napisem ''MOP'' świadczy o tym, że zbliżamy się do specjalnego punktu postojowego, który jest umiejscowiony przy autostradzie lub drodze ekspresowej. W zależności od przypisanej im kategorii MOP mogą obejmować różne kategorie usług - przede wszystkim jest to stacja paliw i parking.

Gdzie na trasie są MOP?

Gdzie na trasie są MOP? Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 14 maja 1997 roku w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących autostrad płatnych stanowi, że tego typu obiekty lokalizowane są przy autostradach i drogach ekspresowych - ważne jest również to, żeby obiekty służące obsłudze podróżnych były ulokowane oddzielnie dla każdego kierunku ruchu.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Co ile km jest MOP?

Co ile jest MOP? Minimalne rozmieszczenie takich punktów obsługi podróżujących także zostało wyznaczone. Mogą się one znajdować w odległościach przynajmniej 15 km. Nie został tu wyznaczony maksymalny dystans pomiędzy nimi - jednak przepisy Unii Europejskiej wskazują, że odległość taka powinna być mniejsza od 100 km. Jednocześnie MOP musi się znajdować w odległości przynajmniej 3 km od przejścia granicznego. 

Czy na MOP można zostawić samochód?

Czy na MOP można zostawić samochód? Z założenia taka przestrzeń służy wypoczynkowi, ma charakter usługowy i powinna oferować to, czego kierowca potrzebuje dla regeneracji sił. Dlatego możliwość zaparkowania na oświetlonym terenie, który często jest monitorowany i ogrodzony, jest tutaj absolutną koniecznością.

MOP - parking, stacja i nie tylko

Co to jest MOP? Parking i stacja benzynowa to nie wszystko. Chodzi również o przestrzeń usługową. Dlatego wprowadzono klasyfikację takich miejsc postojowych. Mamy więc:

  • MOP I kategorii - podstawowa opcja wypoczynkowa, gdzie oferuje się stanowiska postojowe dla samochodów osobowych i ciężarowych, jezdnie manewrowe, toalety i urządzenia wypoczynkowe; czasem znajdziemy tutaj także małą gastronomię;
  • MOP II kategorii - w tym przypadku poza ofertą z I kategorii znajdziemy stacje benzynowe, lokale gastronomiczno-handlowe i punkt informacji turystycznej; niekiedy mogą tu być dostępne np. miejsca do ładowania pojazdów elektrycznych;
  • MOP III kategorii - w tym przypadku dodatkowymi udogodnieniami dla kierowców są miejsca noclegowe w hotelu lub motelu.

Czy na MOP są toalety z prysznicami?

Czy na MOP są toalety z prysznicami? Nierzadko długotrwałe przebywanie w trasie sprawia, że ważną potrzebą jest chęć odświeżenia się. Co do zasady MOP musi posiadać toaletę. Obecność tu prysznica nie jest obowiązkowa - zdarza się, że są one dostępne dla podróżujących na MOP-ach I kategorii, ale najczęściej znajdziemy je na tych oznaczonych jako II i III kategoria. 

MOP - usługi

Jakie usługi znajdziemy na MOP-ie? W Polsce jest już ponad 230 takich punktów i chociaż muszą spełniać pewne konieczne standardy, to są dość zróżnicowane. W kwestii świadczonych usług także panuje pewna elastyczność. Trzy kategorie takich miejsc są związane z określonymi możliwościami, które mają dzięki nim uzyskiwać kierowcy. Na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad można jednak znaleźć zapewnienie, że przy planowaniu kolejnych MOP-ów i ich wyposażaniu w usługi będą brane pod uwagę głosy podróżujących tędy kierowców. Chodzi np. o poszerzenie oferty gastronomicznej czy noclegowej, ale również wyposażenie kolejnych miejsc w stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Zobacz też: Kamper - prędkość. Przepisy nie są dość klarowne

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.