Co to jest Miejsce Obsługi Podróżnych? Niebieska tablica informacyjna z napisem ''MOP'' świadczy o tym, że zbliżamy się do specjalnego punktu postojowego, który jest umiejscowiony przy autostradzie lub drodze ekspresowej. W zależności od przypisanej im kategorii MOP mogą obejmować różne kategorie usług - przede wszystkim jest to stacja paliw i parking.
Gdzie na trasie są MOP? Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 14 maja 1997 roku w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących autostrad płatnych stanowi, że tego typu obiekty lokalizowane są przy autostradach i drogach ekspresowych - ważne jest również to, żeby obiekty służące obsłudze podróżnych były ulokowane oddzielnie dla każdego kierunku ruchu.
Co ile jest MOP? Minimalne rozmieszczenie takich punktów obsługi podróżujących także zostało wyznaczone. Mogą się one znajdować w odległościach przynajmniej 15 km. Nie został tu wyznaczony maksymalny dystans pomiędzy nimi - jednak przepisy Unii Europejskiej wskazują, że odległość taka powinna być mniejsza od 100 km. Jednocześnie MOP musi się znajdować w odległości przynajmniej 3 km od przejścia granicznego.
Czy na MOP można zostawić samochód? Z założenia taka przestrzeń służy wypoczynkowi, ma charakter usługowy i powinna oferować to, czego kierowca potrzebuje dla regeneracji sił. Dlatego możliwość zaparkowania na oświetlonym terenie, który często jest monitorowany i ogrodzony, jest tutaj absolutną koniecznością.
Co to jest MOP? Parking i stacja benzynowa to nie wszystko. Chodzi również o przestrzeń usługową. Dlatego wprowadzono klasyfikację takich miejsc postojowych. Mamy więc:
Czy na MOP są toalety z prysznicami? Nierzadko długotrwałe przebywanie w trasie sprawia, że ważną potrzebą jest chęć odświeżenia się. Co do zasady MOP musi posiadać toaletę. Obecność tu prysznica nie jest obowiązkowa - zdarza się, że są one dostępne dla podróżujących na MOP-ach I kategorii, ale najczęściej znajdziemy je na tych oznaczonych jako II i III kategoria.
Jakie usługi znajdziemy na MOP-ie? W Polsce jest już ponad 230 takich punktów i chociaż muszą spełniać pewne konieczne standardy, to są dość zróżnicowane. W kwestii świadczonych usług także panuje pewna elastyczność. Trzy kategorie takich miejsc są związane z określonymi możliwościami, które mają dzięki nim uzyskiwać kierowcy. Na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad można jednak znaleźć zapewnienie, że przy planowaniu kolejnych MOP-ów i ich wyposażaniu w usługi będą brane pod uwagę głosy podróżujących tędy kierowców. Chodzi np. o poszerzenie oferty gastronomicznej czy noclegowej, ale również wyposażenie kolejnych miejsc w stacje ładowania samochodów elektrycznych.
Zobacz też: Kamper - prędkość. Przepisy nie są dość klarowne