Tory wyścigowe w Europie dla miłośników szybkiej jazdy. Gdzie odbywają się najsłynniejsze wyścigi samochodowe?

Tory wyścigowe w Europie cieszą się dużym zainteresowaniem. To miejsca, gdzie odbywają się najważniejsze imprezy motoryzacyjne, ale także są otwarte dla kierowców-amatorów, którzy uwielbiają szybką jazdę w przeznaczonych do tego miejscach. Dla wielu osób to relaks i szansa, aby dać upust emocjom. Jakie tory wyścigowe w Europie powinien znać każdy miłośnik motoryzacji?

Tory wyścigowe w Niemczech: Słynny Nürburgring

Tory wyścigowe w Europie można znaleźć w wielu interesujacych lokalizacjach. Nie sposób pominąć przy tym naszych sąsiadów. Tory wyścigowe w Niemczech są znane na całym świecie. Jednym z najbardziej popularnych, jest tor Nürburgring. Znajduje się w miejscowości Nürburg w Nadrenii-Palatynacie. Jego otwarcie nastąpiło w 1985 r. i jest to miejsce, gdzie odbywają się prestiżowe imprezy motoryzacyjne, typu wyścigi samochodowe Formuła 1. Jedną ze starych tras wyścigowych, która powstała w latach 20. ubiegłego wieku, jest Nordschleife. Z uwagi na liczne zakręty, przez wielu uważana jest za jedną z najtrudniejszych i najbardziej wymagających. Tor wyścigowy Nürburgring w Niemczech, otwarty jest także dla kierowców-amatorów. Można z niego skorzystać po wcześniejszym uiszczeniu opłaty. 

Tory wyścigowe w Wielkiej Brytanii: Silverstone Circuit

Które tory wyścigowe w Wielkiej Brytanii są najbardziej znane? Jako jeden z nich na pewno należy wskazać Silverstone Circuit, znajdujący się na granicy hrabstw Northamptonshire i Buckinghamshire. Tor powstał w 1948 r. i słynie z odbywających się na nim zawodów Grand Prix Wielkiej Brytanii. Podczas odbywających się imprez Car Track Day, Silverstone Circuit jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji możliwe jest przejechanie się przez jedną z pętli toru. 

Tory wyścigowe w Anglii: Donington Park

Jakie inne tory wyścigowe w Anglii zasługują na uwagę? Donington Park to tor wyścigowy położony w hrabstwie Leicestershire. Został otwarty w 1931 r., a w 1993 r. na torze zorganizowano Grand Prix Formuły 1. W ostatnich latach tor przeszedł szereg modernizacji, dzięki którym dorównał innym tego rodzaju obiektom pod względem infrastruktury. Dzięki temu kalendarz odbywających się na nim imprez sportowych stale ulega poszerzeniu. 

Zobacz wideo Jak w praktyce wyglądają wyścigi Formuły E? Przenosimy się na ulice Monte Carlo [autopromocja]

Tory wyścigowe we Francji: Circuit Paul Ricard

Tory wyścigowe we Francji, które warto znać? Circuit Paul Ricard to tor położony w Le Castellet. Tor funkcjonuje od 1970 r. i wyróżnia się najdłuższym na świecie prostym odcinkiem drogi, który wynosi 1,8 km. Tor otwarty jest dla kierowców-amatorów, a koszt skorzystania z niego oscyluje w granicy kilkuset euro. 

Tory wyścigowe we Włoszech: Autodromo Enzo e Dino Ferrari

Prestiżowe tory wyścigowe we Włoszech? Znajdujący się w miejscowości Imola, Autodromo Enzo e Dino Ferrari to tor wyścigowy, który powstał w 1980 r. Nazwa obiektu nawiązuje do jego fundatorów, czyli Enzo Ferrari i jego syna Dino — właścicieli pobliskiej fabryki Ferrari. Na torze zorganizowano kilka znaczących wyścigów, m.in. Grand Prix Włoch w 1980 r.

Tory wyścigowe w Hiszpanii: Circuit de Cantalunya

Które tory wyścigowe w Hiszpanii należą do najbardziej znanych w Europie? Circuit de Cantalunya znajduje się w miasteczku Montmelo nieopodal Barcelony. Został oddany do użytku w 1991 r. i właśnie na tym torze wyścigowym od początku jego powstania odbywały się wyścigi o Grand Prix Hiszpanii.

Tory wyścigowe w Czechach: Autodrom Most

Słynne tory wyścigowe w Czechach cieszą się powodzeniem wśród polskich kierowców-amatorów ze względu na bliską odległość. Autodrom Most znajduje się w mieście Most w północno-zachodnich Czechach. Tor wyścigowy powstał na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Odbywają się na nim wyścigi samochodów osobowych i ciężarowych, a także motocykli. 

Tory wyścigowe w Holandii: Circuit Zandvoort

Popularne tory wyścigowe w Holandii? Circuit Zandvoort to obiekt, który został oddany do użytku w 1949 r. Znajduje się w miejscowości Zandvoort. W latach 1952-1985 (z niewielkimi przerwami) odbywał się tam wyścig Grand Prix Holandii. Konkurs ponownie wrócił na tor w 2021 r. Z torem Circuit Zandvoort wiąże się ciekawą historia. Pierwszy zakręt toru, popularnie nazywany "zakrętem Tarzana", swoją nazwę zawdzięcza dawnemu właścicielowi ziemi, na której powstał ten fragment toru. Mieszkaniec zdecydował się na sprzedaż ziemi w zamian za obietnicę nazwania fragmentu toru jego imieniem, a w zasadzie ksywką, pod którą był znany w najbliższej okolicy. 

Tory wyścigowe w Szwajcarii: Circuit Bremgarten

Tory wyścigowe w Szwajcarii od długiego czasu pozostają zamknięte, a w kraju obowiązuje zakaz organizowania wyścigów samochodowych. Z czego to wynika? Decyzja o zakazie organizowania wyścigów była konsekwencją wypadku, który miał miejsce w 1955 r. podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans. W wypadku zginął kierowca jednego z pojazdów i 82 widzów wydarzenia, natomiast ponad 100 osób zostało rannych. W 2015 r. po 60 latach zezwolono na wyścigi, ale tylko samochodów elektrycznych. Znanym torem wyścigowym w Szwajcarii był Circuit Bremgarten, na którym odbywały się wyścigi o Grand Prix Szwajcarii.

Zobacz też: Najbardziej kręta droga w Europie przebiega przez przełęcz nazywaną "królową alpejskich przełęczy". O której drodze mowa?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.