Najbardziej kręta droga w Europie przebiega przez przełęcz nazywaną "królową alpejskich przełęczy". O której drodze mowa?

Najbardziej kręta droga w Europie to licząca ok. 50 km trasa łącząca miejscowości Bormio i Stelvio. Prowadzi przez przełęcz Passo Dello Stelvio we Włoszech. Na drodze znajdują się 83 zakręty 180-stopniowe, co sprawia, że przejazd najbardziej krętą drogą w Europie wymaga dużej wprawy, doświadczenia i uważności. Gdzie jeszcze znajdują się najbardziej kręte drogi na świecie?

Przełęcz Stelvio z najbardziej krętą drogą w Europie

Najbardziej kręta droga w Europie? Na jej poszukiwanie trzeba udać się na Półwysep Apeniński. Przełęcz Stelvio we Włoszech bywa nazywana "królową włoskich przełęczy". Dlaczego? Wiele osób, które znają to miejsce, uważają je za jedno z najpiękniejszych w Alpach. Przejazd przez przełęcz Passo Dello Stelvio to trasa licząca ok. 50 km. Łączy miejscowość Stelvio na północnym-wschodzie z Bormio na południowym-zachodzie. Na całej trasie wiodącej przez przełęcz Stelvio znajdują się 83 ostre zakręty (po 180°). Przełęcz Stelvio znajduje się na wysokości 2758 m n.p.m. i jest najwyżej położoną przejezdną przełęczą we włoskich Alpach Wschodnich.

Historia najbardziej krętej drogi w Europie, prowadzącej przez przełęcz Stelvio, sięga I poł. XIX w. Droga powstała w latach 1820-1825 z rozkazu ówczesnego cesarza austriackiego Franciszka II Habsburga. Przejazd drogą wiodącą przez przełęcz Stelvio bywa trudny nawet dla doświadczonych kierowców. Oprócz licznych zakrętów dodatkowymi przeszkodami w jej pokonaniu mogą być rozrzucone na asfalcie kamyczki, które mogą spowodować poślizg, a także zmienna i kapryśna — jak to w górach — pogoda.

Przejazd przez przełęcz Passo Dello Stelvio to trasa licząca ok. 50 km.Przejazd przez przełęcz Passo Dello Stelvio to trasa licząca ok. 50 km. zdjęcie ilustracyjne, Wirestock, iStock

Mimo wszystko trasa najbardziej krętej drogi w Europie jest często wybierana jako miejsce wypraw rowerowych, motocyklowych i samochodowych. Trasa przez przełęcz Stelvio imponuje swoją krętością i pięknymi widokami. Z uwagi na to, że jest ona uważana za najbardziej krętą drogę w Europie, nie brakuje śmiałków, którzy chcą się z nią zmierzyć i na własnej skórze doświadczyć jej wyjątkowości. 

Zobacz wideo Topniejący lodowiec może spaść z Mont Blanc

Najbardziej kręta droga na świecie prowadzi przez Himalaje

Przyjmuje się, że najbardziej kręta droga na świecie to Three Level Zigzag w indyjskim Sikkim. Droga wiedzie przez Himalaje, a o jej niezwykłości świadczy to, że na odcinku liczącym 30 metrów znajduje się aż 100 zakrętów. Himalaje są zresztą znane z krętych tras. Three Level Zigzag to nie jedyna w Himalajach trasa uważana za najbardziej krętą drogę na świecie. Warto wspomnieć również, chociażby o drodze wiodącej przez przełęcz Lowari Pass w Pakistanie. Przełęcz (wysokość 3118 m n.p.m.) nie należy co prawda do najwyższych na tle innych przełęczy biegnących przez Himalaje, ale prowadząca przez nią droga to prawdziwa serpentyna. Na odcinku liczącym ok. 36 km, między miejscowościami Mirkhani i Dir, znajduje się 55 ostrych zakrętów. Ciekawą drogą, którą również należałoby wymienić w gronie najbardziej krętych dróg świata, jest także biegnąca przez Chiny Tianmen Shan Big Gate Road. Droga znajduje się w Parku Narodowym Tianmen i prowadzi na szczyt góry o tej samej nazwie. Na trasie o długości ok. 11 km znajduje się aż 99 zakrętów. Żeby nie skupiać się jedynie na kontynencie azjatyckim, choć ten ma naprawdę dużo do zaoferowania, jeżeli chodzi o najbardziej kręte drogi na świecie, przenieśmy się do Ameryki Południowej. Na chilijską przełęcz Paso de la Cumbre w Andach prowadzi droga, która uchodzi za jedną z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Jeden z jej odcinków określany jest jako "los caracoles", co w tłumaczeniu oznacza "ślimaki". Charakteryzuje się tym, że na krótkim odcinku trasy znajduje się ok. 20 ostrych zakrętów, zaś sama droga wiedzie przy zboczu góry. 

Najbardziej kręta droga w Polsce znajduje się w Górach Słonnych

Wiele osób z pewnością nurtuje pytanie, gdzie znajduje się najbardziej kręta droga w Polsce? Szukając jej na mapie, należy kierować się w stronę Gór Słonnych, leżących w Karpatach Wschodnich w województwie podkarpackim. Najbardziej krętą drogą w Polsce jest fragment drogi krajowej 28, a dokładniej trasa biegnąca między miejscowościami Wujskie i Tyrawa Wołoska. Najbardziej kręta droga w Polsce biegnie przez Przełęcz Przysłup. Co sprawia, że droga zasługuje na takie właśnie miano? Na fragmencie liczącym 7 km jest aż 18 ostrych zakrętów. Większość z nich to zakręty 180-stopniowe, które określą się mianem "agrafek". Czym przyciąga najbardziej kręta droga w Polsce? O jej wyjątkowości decyduje w głównej mierze to, że jest prawdziwym rajem i wyzwaniem dla miłośników wymagających tras i pięknych widoków. Miejsce to jest wybierane na podróż samochodem, motocyklem i rowerem. Niedaleko Przełęczy Przysłup znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Bieszczadów. 

Zobacz też: Najbardziej niebezpieczna droga w Polsce? Najgorzej jest na drogach krajowych

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.