Rafał Jemielita

 • Gierkostradą do nieba. Śmierć czaiła się na każdym skrzyżowaniu

  Gierkostradą do nieba. Śmierć czaiła się na każdym skrzyżowaniu

  Wieść gminna niesie, że Edward Gierek kazał zbudować tę drogę, żeby szybciej i wygodniej dojeżdżać do domu letniskowego w Beskidach. Historia pokazała, że to bzdura, ale dwupasmówka z Zagłębia do Warszawy (dopiero później dorobiono łącznik ze Śląskiem) powstała w ekspresowym tempie.

 • Autostrada dei Laghi. Czy włoska droga do jezior na pewno była pierwsza?

  Autostrada dei Laghi. Czy włoska droga do jezior na pewno była pierwsza?

  21 września 1924 roku - dziś więc przypada kolejna rocznica tego wydarzenia - ruszyła autostrada z Mediolanu do Varese, którą uznaje się za pierwszą taką konstrukcję na świecie. Stop! Niemcy i Amerykanie twierdzą, że w tym biznesie sami byli pierwsi. Gdzie jest więc prawda i kto ma rację? Wszystko zależy od tego, jak się taką drogę zdefiniuje.

 • Dzień H w Szwecji był 54 lata temu. "Trzymaj się kursu, Svensson!"
 • Jajka na kolanach. 31 lat temu pożegnaliśmy Citroena 2CV

  Jajka na kolanach. 31 lat temu pożegnaliśmy Citroena 2CV

  W latach 30. XX wieku, gdy projektowano Citroena 2CV - tego samego, którego później rozsławił żandarm z Saint Tropez wraz z szaloną zakonnicą oraz sam James Bond - liczyła się przede wszystkim wygoda. Jak ją zmierzyć? Choćby za pomocą jaj włożonych do kosza, który trzeba postawić na kolanach. A potem, hajda! Prosto przez świeżo zaorane pole...

 • Z kanta powstałeś, w pył się obrócisz. Dlaczego Polonez nie zmotoryzował Polski? "Każda część żyła w nim własnym życiem"
 • Prawie jak tramwaj, choć nie potrzebuje szyn. Trolejbus ma 139. urodziny
 • Syrena, czyli "skarpeta". Dlaczego kochamy miernotę?

  Syrena, czyli "skarpeta". Dlaczego kochamy miernotę?

  Wystartowała w Rajdzie Monte Carlo, z czego potem powstała prawdziwa "legenda PRL". Psuła się na potęgę, ale dawała naprawić nawet na drodze. Syrena właśnie obchodzi kolejne urodziny. 20 marca 1957 ruszyła produkcja auta, które złośliwi nazywają "skarpetą".

 • Na stacji benzynowej wymieniacie jego nazwisko. Patent Rudolfa Diesla ma niemal 130 lat [MOTO 2030]
 • Garbate szczęście. Jak wyprodukować 21 milionów... zwyczajnych samochodów?

  Garbate szczęście. Jak wyprodukować 21 milionów... zwyczajnych samochodów?

  Jest ponadczasowy, chociaż jeszcze niedawno był w sprzedaży. Od początku masowej produkcji tego modelu właśnie minęło 75 lat. Skąd się wziął fenomen Garbusa? To były proste, łatwe w naprawie samochody z wadami typowymi dla konstrukcji sprzed 80 lat. Kupujemy je, bo kojarzą się z motoryzacją, która zdecydowanie nie wróci.