Alkohol, nawet w małych ilościach może przyczynić się do upośledzenia naszych umiejętności prowadzenia samochodu. Doświadczamy obniżonej koncentracji, refleksu oraz zmniejszonej umiejętności oceny odległości, oraz ryzyka. Wsiadanie za kierownicę w takim stanie to skrajna nieodpowiedzialność i możliwość bycia sprawcą ludzkiego nieszczęścia. Jazda po alkoholu niesie za sobą konsekwencje prawne, o których mówi Art. 178a Kodeksu karnego.
§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
W świetle prawa poruszanie się pod wpływem alkoholu na drogach publicznych jest zakazane. A co w przypadku, gdy znajdujemy się na terenie prywatnym, jakim jest np. nasze podwórko? Sąd Rejonowy w Rybniku wydał wyrok w tej sprawie. Chodziło o osobę, która będąc w stanie nietrzeźwości (1,70 mg/l w wydychanym powietrzu) prowadziła samochód na terenie prywatnym do bramy wyjazdowej. Stamtąd przekazała pojazd innemu kierowcy. Wymiar sprawiedliwości zadecydował, aby uniewinnić kierowcę. Sprawa okazała się bardziej złożona, a w grę wchodziło zrozumienie pojęcia ruchu lądowego.
Sąd wziął pod uwagę orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 5 maja 2009 roku. Według niego ruch lądowy "nie tylko ruch na drogach publicznych, w strefach zamieszkania, ale również ruch w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku. Do miejsc dostępnych dla ruchu pojazdów nie mogą natomiast zostać zaliczone miejsca, w których nie odbywa się ruch ogólnodostępny, a jedynie w danym miejscu dopuszczone jest do ruchu wąskie grono osób".
Kolejnym kluczowym dokumentem był wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 sierpnia 1976 roku, w którym stwierdzono, że prywatne podwórko domu mieszkalnego nie jest uznawane za miejsce, gdzie odbywa się ruch lądowy. Sąd Rejonowy w Rybniku w wyroku z 5 kwietnia 2022 roku uznał więc powołując się na powyższe orzeczenia, że nie ma dowodów na to, aby oskarżony dopuścił się czynu z art. 178a § 1 k.k. W uzasadnieniu uznano, że oskarżony w tym dniu prowadził pojazd mechaniczny po swojej posesji. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.